İçeriğe geç

Ağ (Network) Yönetim Yazılımları

Ağ (Network) Yönetim Yazılımları

Ağ (Network) Yönetim Yazılımları

Ağ yönetim yazılımları, internetin giderek her alanda kullanılmaya başlaması ile bilgisayar ağında oluşan karmaşıklıkların giderilmesi için kullanılmaktadır. Ağ sisteminde oluşan karmaşayı yönetmek zor olduğundan ağ yönetim yazılımı ile yönetim sistemi otomatik hale getirilir. Ağ yönetim yazılımı ağ hakkındaki verileri bir araya toplar. Ağ yönetim yazılımı ile bütün sektörlerde ağların düzgün bir şekilde izlenmesi ve yönetilmesi sağlanır.

Ağ (Network) Yönetim Yazılımları

Bir araya toplanan bu veriler ağ yöneticilerine iletilerek sorunların tam olarak tespit edilmesi, anlaşılması ve çözümlerinin üretilebilmesi amaçlanır. Bu sorunlar ağ yetersizliği, performans sorunları, uyumluluk sorunları gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ağ yönetim yazılımı ile yöneticiye bu sorunların çözümü için ağ düğümleri kurma ve yapılandırma yetkisi verilir.

Ağ yönetim Yazılımları Nedir?

Dijital ağlar işletmelerin merkezinde yer aldıklarından dolayı, sağlıklı işleyen bir ağ sistemi oldukça önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı bir çalışma sistemine sahip olmak için işletmelerin ağları etkili bir şekilde yönetebilmesi gerekir.

Ağ (Network) Yönetim Yazılımları

Bir ağ altyapısını yönetmek, işletmek ve sürdürmek için kullanılan süreçleri, araçları ve uygulamaları ağ yönetim yazılımları adı verilir. Ağ yönetimi, performans yönetimi ve hata analizini de bünyesinde barındırır. Başka bir deyişle ağ yönetimi ağ sisteminin sağlık bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Kaliteli bir ağ yönetimi işlerin sorunsuz biçimde devam ettirilmesi için önemlidir.

Ağ Yönetim Yazılımlarının Teknik Özellikleri Nelerdir?

Ağ yönetim yazılımlarının gerçek zamanlı görünürlük ve analiz, büyüyebilme, uyum ve raporlama, performans yönetimi (Bant Genişliği ve Sorun Giderme) ve evrensel uyumluluk gibi teknik özelliklere sahip olması gerekir. Ağ yönetim sisteminin bu özelliklerinin tamamı önemli olmasına karşın gerçek zamanlı görünürlük ve kullanım analizine dayalı bilgi toplamak ve üretmek en önemli özelliktir.

Ağ (Network) Yönetim Yazılımları

Gerçek zamanlı görünürlük ve analiz yapılamaması halinde kablosuz sistem ve desteklediği kullanıcıların performansı ile ilgili bilgi alınamaz. Ağ yönetim yazılımları ya da wi-fi yönetim sisteminin işletmelerin değişen ortamlara uyum sağlamasına olanak tanımalıdır. WLAN tasarımı işletmeye yeni bölümlerin eklenmesine ve mobil cihazların artması halinde erişim noktalarının eklenmesine izin vermelidir.

Ağ Yönetim Yazılımları Nasıl Çalışır?

Ağ yönetimi ile kullanıcıların denetleme merkezleri, yönlendiriciler, anahtarlar, iletim hatları ve sunucular gibi ağ kaynaklarının izlenmesi ve kaydedilmesi amaçlanır. Ağ yönetimi ile yazılımın performansını kontrol edilir ve ihtiyaç halinde yazılımın güncellenmesi sağlanır. Bu ağ yazılımları ağ işleyiş faaliyetlerinin amaca uygun şekilde tasarlanmasına ve hizmete uygun hale getirilmesine olanak sağlar.

Ağ (Network) Yönetim Yazılımları

Ağ yönetim yazılımları ile ağ kaynaklarının düzenli olarak onarılması ve güncellenmesi sağlanır. Bununla birlikte ağ yöneticileri ile işbirliği yapma ve önleyici tedbirler almak için iletişim kurmak da bu yönetim yazılımları sayesinde gerçekleşir.

 

4.4/5 - (15 votes)