İçeriğe geç

Network Altyapı Çözümleri

Network Altyapı Çözümleri

Network Altyapı Çözümleri

Doğru ağ altyapısı, bir şirketin bilgi işlem sistemleri için yüksek performans sağlayabilir. Bu nedenle sistemin sürekliliği ve sorunsuz çalışması için ağ altyapı çözümleri gereklidir.

Bu makale ne hakkında? göstermek

Ağ altyapısı çözümleri işletmeler için neden önemlidir? Altyapı çözümleri nelerdir?

Tüm sorularınızın cevabı bu yazıda. başladı!

Bir ağ altyapısı çözümü neleri içerir?

Ağ hizmetleri, iş gereksinimlerine göre değişir. Ancak genel olarak işletmeler ağ çözümleri olarak aşağıdaki hizmetleri kullanabilir:

UTP, FTP, S-FTP/CAT-6 ve CAT-7 gibi kablolama hizmetleri,

uluslararası standart etiketleme ve raporlama hizmetleri,

CAT-6, CAT-7 yuvası ve terminal bloğu sonlandırmaları. Bu süreçler için montaj ve test hizmetleri,

Sistemin dolaplarını muhafaza etmek ve korumak için gereken şekilde temin eder, monte eder ve düzenler. Ayrıca deprem güçlendirme işlerinin gerçekleştirilmesi,

Modem, Switch, Router, Firewall gibi aktif ağ ekipmanlarının temini, montajı, konfigürasyonu, test edilmesi. Ayrıca, ekipmanın kurulumu tamamlandıktan sonra teknik destek sağlamak,

Singlemode ve multimode fiber optik kablolama ve altyapı hizmetleri sunar,

Kabloların dağınık olmasını önlemek ve onları güvende tutmak için borular ve tavalar gibi öğeleri yapılandırın ve

Sistemin sorunsuz çalışmasını sağlamak için kesintisiz güç sağlar ve montaj hizmeti verir.

Ağ Altyapısı Çözümleri

Uzak şube bağlantısı kuruyoruz

Yalnızca Enterprise Center ile bir ağ bağlantısına sahip olmak yeterli olmayabilir. Network altyapı çözümünde işletme bünyesindeki şubelerin alt yapılarının kurulması ve merkeze bağlanmasının sağlanması gerekmektedir.

Biz de tam olarak bunu yapıyoruz.

uzak şube bağlantısı

Uzak şube bağlantılarının temel mantığı, hub’dan bağımsız çalışan şubelerin hub’a sağlıklı bir şekilde bağlanmasıdır. Birçok şubesi bulunan işletmeler, sağlıklı uzak bağlantılarla sorunsuz çalışmaya devam ediyor.

Şubeler arası bağlantıların sorunsuz çalışmasını sağlıyoruz. Merkezde kurduğumuz ana sistemleri şubelerde uyguladığımız sistemlerle entegre ediyoruz. Bu sayede şubeler arası ve merkezler arası talep edilen veriler hızlı ve güvenli bir şekilde aktarılabilmektedir.

Hem genel merkez hem de şubeler tarafından kullanılmak üzere sunucu, ana bilgisayar seçerek kuruluma başlıyoruz. Ardından tüm bağlantıların sunucu üzerinden sorunsuz geçmesini sağlamak için kablolama ve ekipman seçimi yapıyoruz.

Tabii bir de yazılım kısmı var. Mevcut en güçlü ve en sorunsuz yazılımı kullanıyoruz. İşletmenin güvenliğini önemsediğimiz için en son sistem şifreleme sistemini kullanıyoruz.

Mutlaka okuyun! Daha önce hiç duymadığınız fiber optik kablo türleri

Her makine için farklı bir IP ve DNS bağlantısı belirtiyoruz.

Elbette uzak şube bağlantısında en önemli etkenlerden biri de internet bağlantısıdır. Biz de bu konuda işletmelere yardımcı oluyoruz. Kesintisiz internet sağlayan operatörler ile çalışmalarını sağlıyoruz.

Yapısal kablolama sistemleri hazırlıyoruz

Yapısal kablolama, ağ sistemi kurulum sürecinin aşamalarından biridir. Bu özellikle kurumsal merkezlerdeki kurulumlar için önemlidir.

Yapılandırılmış Kablolama

İşletme içi: Enerji, ses, telefon, data ve güvenlik sistemlerine ait sinyallerin düzgün çalışmasını sağlama işine yapısal kablolama denir.

Yapısal kablolama, ihtiyaca göre belirlenen ağ çözümlerimizden biridir.

Örneğin, ağ çözümlerine ihtiyacınız var. Daha sonra ihtiyacınız olan yapılandırılmış kablolama, telefon ve veri hizmetlerini içerecektir.

Kablolamada en önemli şey kaliteli malzeme kullanmaktır. Çünkü işletme sistemi uzun süre kullanmayı planlıyor.

Keşif süreci ile yapısal kablolama uygulamasına başlıyoruz. Öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu belirliyoruz. Ardından hangi kabloların ne kadar kullanılacağını belirliyoruz. Kablolama ile kullanılacak ekipmanı seçiyoruz.

Ardından kanallık aşamasına geçiyoruz. Bu aşamada kabloların kaza yapmamasını ve düzenli kalmasını sağlıyoruz. Kabloları belirli bir sıra ve sıra ile özel kablo kanallarından geçiriyoruz.

Yapılandırılmış Kablo Mimarisi

Tel çekme işlemi tamamlandıktan sonra sonlandırma ve etiketleme işlemlerine geçiyoruz. Kablonun ilgili ekipmana bağlanması ile sonlandırma işlemi yapılır. İşaretleme, kablo karışıklığını önlemek içindir. Örneğin, bir hata nedeniyle kablo yerinde. Daha sonra etikete bakarak kabloyu tekrar aynı yere takabilirsiniz.

Diğer bir aşama ise test aşamasıdır. Bu aşamada kurduğumuz sistemin sorunsuz çalışmasını sağlıyoruz. Test aşaması başarıyla tamamlandıktan sonra sertifikasyon aşamasına geçiyoruz. Başka bir deyişle, işlerimizi bir şekilde kayıt altına alıyoruz.

Kablolama hizmetlerimizde aşağıdaki standartları kullanıyoruz. Daha doğrusu uygulamaları aşağıdaki kriterlere göre yürütüyoruz:

ISO/IEC-11801 uluslararası standardı,

TIA/EIA 568 Amerikan Standardı ve

EN 50173 Avrupa Standardı

İsteğe göre UTP (Ekransız Twisted Pair), STP (Shielded Twisted Pair) ve fiber optik kablolama tiplerinden birini seçebilirsiniz. Bu kablo türlerinin tümü aynı zamanda veri aktarım hızlarını da gösterir.

Örneğin:

Cat5 kablolama işleminden sonra saniyede 100 megabit hızlara ulaşabilirsiniz.

Cat5e kablolama tipinde saniyede 1000 megabite kadar destek alabilirsiniz.

Cat6 kabloları ise diğer kablolara göre daha yüksek hızlar sunar. Saniyede 1 gigabit’e kadar. Ayrıca daha yüksek performans elde edersiniz.

Cat7 kabloları korumalıdır. Diğer kablo türlerinin iki katı bant genişliği ve hız sunarlar.

Fiber optik kablolar en son teknolojidir. En hızlı veri aktarımını sağlayan kablolardır. Fiber optik bağlantılar, kabloların anahtar adı verilen panellere bağlanmasıyla sağlanır. Bu panelden ağ sistemine bağlanın. Fiber optik bağlantılarda OM1, OM2, OM3, OS1 gibi fiber optik kablo türleri kullanın.

Mutlaka okuyun! Ağ Kablolama

Ağ kablosu türü

Ağ altyapısı çözümleri işletmeler için neden önemlidir?

Karmaşık işlemleri gerçekleştirmek için karmaşık yapılara sahip olmak gerekir. Ağ sistemleri de oldukça karmaşık yapılara sahiptir. Basit bir örnekle bu konunun daha net anlaşılmasını sağlayabiliriz.

Eskiden şirketin muhasebe bölümünde her işlem manuel olarak yapılıyordu. Buna iletişim de dahildir. Sonuç olarak, en basit muhasebe görevleri bile saatler alabilir. Elbette faturanın müşteriye ulaşması ve devlet kurumu ile işlem görmesi daha uzun sürüyor.

Bilgisayarların ve internetin ortaya çıkması, web servislerini ve diğer web servislerini getirdi ve saatler süren işler dakikalar haline geldi.

Tüm işletmeler, daha fazla para kazanmalarını sağlayan ağ yapılandırma tekniklerini kullanır. Ayrıca zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olur.

Tabii ki, en önemli faktör iletişimdir. İletişimin artması ve hızlanması ile şirketler kısa sürede muazzam bir büyüme görebilmektedir. Burada ağ sistemi olağanüstü hız sağlar.

Network Altyapı Çözümleri

5/5 - (6 votes)