İçeriğe geç

Data sonlandırması nedir? Yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Data sonlandırması nedir? Yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Data sonlandırma süreci, yapılandırılmış kablolama süreci ile ilgili en önemli aşamalardan biri olarak kabul edilir. Kabloların kullanım amacına göre yapılandırılması olarak da düşünülebilecek data terminal işlemi, telefon, data, ses ve güvenlik sistemleri için sıklıkla tercih edilmektedir.

Data sonlandırma işlemi ile ilgili doğru uygulama seçilmelidir. Aksi takdirde işlemin sonlandırılmasında oluşabilecek olası hatalardan dolayı bazı sorunlar yaşanabilir.

Data sonlandırması sırasında ne olur?

Altyapıda çok özel uygulamalardan biri olan data terminalinde pano montajı, topoloji oluşturma gibi birçok bağlantının yapıldığını belirtmekte fayda var. Bir sistem odasının en özel aşamalarından biri için Data sonlandırma çözümü sıfırdan sunarken, mevcut sistemlerdeki hataları da ortadan kaldırmayı hedefler. Sistem odasının tasarımında ve uygulamasında dış etkenler göz önünde bulundurulmuş ve iç yapı da kusursuz olmuştur. Bu sayede data kablolarında yaşanabilecek problemlerin önüne geçilerek kesintisiz hizmet anlayışı ön plana çıkmaktadır. Siz de en ideal çözümü ve daha fazlasını elde etmek için profesyonel bir yaklaşımla ihtiyaçlarınıza uygun bir sürece imza atabilirsiniz.

Data sonlandırması sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Data sonlandırma işleminin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve sistemin kusursuz çalışmasının sağlanması gerekmektedir. Aslında, fesih ile ilgili en ufak hataların bile yeni çözümler gerektirdiğini söylemek doğru olur. Peki, Data sonlandırmanın dikkat edilmesi gereken detayları nelerdir?

Kablolar kullanıcıya ve terminal bloğuna göre sonlandırılmalıdır. Daha sonra doğru eşleştirme ve işaretleme ile ucun frekans değerinin de ölçülmesi gerektiğini unutmayınız. Projenin başarısı frekans değerlerinin raporlanması ile desteklenmelidir.

Datalar sonlandırıldıktan sonra, gerçek kalite sonuçlarının elde edilip edilmediğini değerlendirmek için tüm kablolar ayrı ayrı test edilmelidir. Daha sonra yönlendirme ve priz noktaları ile kablo tutularak çıkıntı yapılmalıdır. Sistem konfigürasyonunda sonraki süreçte karşılaşılan problemlerin çözülebilmesi için doğru etiketleme işleminin yapılması gerekmektedir.

Neden Data sonlandırma desteğine ihtiyacım var?

Yapısal kablolama süreci kapsamında data terminal sürecinin en önemli detayı doğru ve kaliteli bir çözüm üretmektir. Bu nedenle Data sonlandırma süreci ile ilgili profesyonel hizmet veren bir ekipten destek alınması gerektiğini bilmelisiniz. Bu çerçevede Data kablolarının verimli bir şekilde kullanılması hedeflenmektedir. Altyapı mühendisliği ve kablolama süreçlerinizde en doğru seçeneklerden yararlanmak için mutlaka profesyonel bir Data sonlandırma sürecinden faydalanmalısınız.

Uluslararası montaj ve kurulum standartlarında uluslararası kabul görmüş ve geçerli bir markaya sahip bir kurumun data ve telefon kablolama ihtiyaçlarını karşılayan bir hizmettir.

Her geçen gün artan veri trafiğini kesintisiz olarak taşımak günümüzün en önemli konularından biri haline geldi.

Bunun için gerekli olan altyapı standartları “yapılandırılmış kablolama” kavramı altında toplanmıştır.

Bu standartlar sayesinde data ve ses kablolama altyapısının tasarımından kablo çekiş ve kablo bağlantı çeşitlerine kadar gerekli tüm hususlar belirlenmekte ve düzenlenmektedir.

Yukarıdaki sistem kullanılarak oluşturulan kablolama yatırımına aslında yapısal kablolama denir. Bu formda oluşturulan yapısal kablolama sistemlerinde yüksek veri trafiği ile yüksek performans verimleri elde edilebilir.

Data sonlandırması nedir? Yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

En iyi marka kablolama ürünlerini kullansanız bile işçiliğiniz kötüyse performans beklemek yanlış olur.

Hatalı uygulanan yapısal kablolama sistemleri, karşılaşılan ağ problemlerinin %80’inden yola çıkılarak tespit edilmiştir.

Veri iletişim altyapınız nedir?

1- Uluslararası geçerliliği olan (3P, UL, CE, ISO, TSE vb.) sertifikalara sahip ürünler tercih edilir mi?

2- Aynı kategorideki (CAT 5E, CAT6, CAT 7) datacom ürünleri kullanılıyor mu?

3- (UTP, STP, FTP) standartlarındaki kablolar ve diğer pasif ürünler iş ihtiyaçlarına göre ayrı ayrı mı seçiliyor?

4- Proje boyunca aynı ürün kategorileri ve standartlar mı kullanılıyor?

5- Kablo uzunluğu jumperlar dahil 100 metreyi geçmemelidir. Test sonuçlarınız var mı?

6- Sistem odanız iş ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor mu?

Data sonlandırması nedir? Yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

5/5 - (10 votes)