İçeriğe geç

Yapısal Kablolama

Yapısal Kablolama kategorisinde cat6, cat7, cat8, patch cord, patch panel, fiber optik sistemler ilgili bilgiler bulunmaktadır.
Sınırlı mesafelerdeki akıllı cihazların birbirine bağlamak için sisteme yapısal kabloma denir. Bina içerisindeki enerji, telefon, data, ses, güvenlik sistemleri gibi sistemler aynı çatı altında ve sorunsuz çalışmasını sağlar. Günümüzde kurumsal plan neredeyse her binada yapısal kablolama yöntemiyle enerji akışı sağlanmaktadır.

Yapısal Kablolama Nasıl Yapılır?

Yapısal kablolama belirli standartlara göre yapılmaktadır. Bu standartlar zayıf akım içerisinde yer alan cihaz ve donanımların sağlıklı bir şekilde birlikte çalışması adına çok önemlidir. Bu yüzden yapısal kablolama standartlarına ve yapım aşamasına dikkat etmek önemlidir.
Kurulum yapım aşamasındaki binaya yapılır. Kanallama alt yapısı kurularak kablo çekime hazırlanır. Kablo çekildikten sonra test aşamasına gelinir. Test aşaması iş verenin istediği etiketleme ve kodlamaların işi yapan firmanın doğru bir şekilde yapıldığı aşamadır. Kusur onaylanması gereken sistem bundan sonra onaylanır.
Yapısal Kablolamanın Avantajları

Yapısal kablolamanın sağladığı bazı avantajları şu şekilde sıralamak mümkün:

Bilgisayar ve akıllı cihazların aynı çatı altında toplar,
Sistem için verilen uzun süreli performans garantisi uzun vadede maliyeti düşürmektedir,
Sistem yönetimi kolay olmaktadır en ufak sorunu tespiti oldukça kolay olmaktadır.