İçeriğe geç

Yapısal Kablolama Uygulamaları

Yapısal Kablolama Uygulamaları

Yapısal Kablolama Nedir?

Yapısal kablolama, uzun süreli ihtiyaçlar için oluşturulan ve gerektiği zaman değişiklik yapılabilen bir kablolama türüdür ve tüm sistemin yükünü taşıyabilen bir alt yapı sistemi vardır. Kullanılan sistemleri ayırt etmeden tüm sistemlere uygun bir kablolama sistemi sunmaktadır. Yapısal kablolama sınırlı alandaki birimleri birbirine bağlamak ve enerji ihtiyaçlarını karşılamak için de kullanılabilir. Bir diğer temel amacı ise kurulan network’ü sorunsuz bir şekilde genişletebilmektir.

Yapısal kablolama günümüzde her alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Binanın inşaat aşamasından başlayarak bitiş aşamasına kadar olmazsa olmaz bir uygulama olmasının yanı sıra internet, bilgisayar, telefon, yangın, alarm, güvenlik sistemlerinde de tercih edilmektedir. Binalar için kullanılan yapısal kablolama ilk maliyet ve sonraki maliyetler için yapılan harcamayı düşürür. Yani bina yapılarının uzun dönemde dekorasyon ve tamirat giderlerini en aza indirir. Bu sistemleri kurmak için farklı kablolama sistemleri de kullanılabilir. Bu kullanılacak olan sistemleri ileriki dönemlerde gelişmeye uygun şekilde tercih etmek de  önemlidir.

Kablolar, kabinet, data plug, patch panel gibi pasif ekipmanlarla oluşturulabilen bir altyapısı vardır. Bu altyapı sağlıklı bir network, haberleşme ve güvenlik sistemlerinin temelini oluşturmaktadır. Kurulmuş olan bu alt yapılar uzun yıllar boyunca şirket ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir. Bununla birlikte yapısal kablolama sistemleri şaft sistemi ve  kablo kanallarından faydalanarak binanın iç ve dış bağlantılarını da sağlamaktadır.

Yapısal Kablolama Uygulamaları

 Yapısal kablo uygulamaları bakır ya da fiber optik kablolar kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Kablo çeşidine karar verilirken kullanım amacına uygun hız ve bant genişliği göze alınırken bunun yanı sıra maliyete ve uygulama kolaylığına da bakılmalıdır. Yapısal kablolamaya uygun olarak tasarlanan altyapılar uzun yıllar boyunca hizmet verebilmektedir. Çok sayıda farklı sistemi desteklediği için kurulduktan sonra değişiklik yapmak için harcanacak olan maliyeti ve zamanı en aza indirgemektedir.

Yapısal Kablolamanın Avantajları  

Yapısal Kablolama Uygulamaları

. Uzun süreli kullanımda ortaya çıkabilecek olan gereksinimleri de rahatlıkla karşılayabilir.

 

. Kablolar karmaşık görüntüsünden kurtularak daha az yer kaplar.

 

. Sistemin getirdiği esneklik ile herhangi bir veri noktası ya da telefon hattını başka bir yere taşımak kolaylaşır.

 

.Yapısal kablolama üzerinde oluşan arızalar kısa süre içersinde tespit edilir ve sorun kolaylıkla ortadan kaldırılır.

 

. Bilgisayar, sunucu, yazıcı, program, veritabanı gibi donanımlar ve yazılımlar tam kapasitede çalıştırılabileceğinden ekipler arasındaki bağlantı ve verimlilik de artar.

. Kurulumda kullanılan bilgisayar, güvenlik kamerası, yazıcı gibi birçok donanım aynı kablolama üzerinden çalışabilmektedir.

 

. Yapısal kablolama ile video konferansı, internet ve intranet gibi uygulamalar da desteklenebilmektedir.

Yapısal Kablolama Uygulamasının Aşamaları

 

. Keşif

. Kanallama ve kablo çekimi

. Sonlandırma

. Etiketleme ve test işlemi

 

Yapısal Kablolama Standartları

 Yapısal kablolama standartları üç çeşittir. Bunlar;

Yapısal Kablolama Uygulamaları

. Amerika = TIA / EIA 568

. Uluslararası = ISO / IEC – 11801

 .  Avrupa Birliği = EN 50173

5/5 - (15 votes)