İçeriğe geç

Yapısal Kablolama Sistemleri

Yapısal Kablolama Sistemleri

Yapısal Kablolama Sistemleri

Yapısal kablolama sistemleri evlerin, iş yerlerinin, endüstri kuruluşlarının ve çeşitli kurumların sıklıkla tercih ettiği bir altyapı çalışmasıdır. Özellikle bina içerisinde yer alan telefon, iletişim, güvenlik, ses ve görüntü, data ve enerji gibi pek çok sistemin düzgün bir şekilde çalışması amacıyla yapısal kablolama sistemlerinden yararlanılır. Bu altyapı çalışmasındaki temel amaç belirtilen tüm sistemlerin tek bir çatı altında birleştirilmesidir. Tek bir çatı altında birleştirilen sistemlerin aynı zamanda tek bir merkezden yönetilmesine olanak sağlayan yapısal kablolama sistemleri gerekli durumlarda altyapıyı genişletme imkanını da kullanıcılarına sunar. Bu sayede sinyallerin sağlıklı bir şekilde iletilmesi ve tüm sistemin düzgün bir şekilde çalışması mümkündür.

Veri akışının gerçekleştiği ve elektrik kullanımının yoğun olduğu tüm kurum ve kuruluşlarda yapısal kablolama sistemleri ile karşılaşmak mümkündür. Hatta günümüzde akıllı ev olarak bahsedilen güvenlik, ısıtma/soğutma, aydınlatma, seslendirme ve internet/bilgisayar/telefon bağlantısının tek bir merkezde toplandığı durumlarda da yapısal kablolama sistemleri ile karşılaşmaktayız. Kullanıcılar açısından büyük kolaylık sağlayan bu sistem çeşitli durumlar ve şartlar altında gelişmeye ve entegrasyona açıktır. Her binanın ihtiyacına göre şekillenen yapısal kablolama sistemleri doğru ürün seçimi, kaliteli malzeme ve profesyonel işçilik ile birleştiğinde başarılı sonuçlar vermektedir.

Yapısal Kablolama Sistemleri

Yapısal Kablolama Sistemlerinin Önemi Nedir?

Binalarda bulunan akıllı ev sistemleri, aydınlatma, telefon/santral bağlantıları, geçiş kontrol sistemleri, alarm/sinyal sistemleri ve yangın sistemleri gibi yapısal kablolama sistemleri de zayıf akım sistemleri arasında yer almaktadır. Bu bahsedilen zayıf akım sistemlerinin sağlıklı ve güvenli bir şekilde çalışabilmesi için yapısal kablolama sistemleri büyük önem taşımaktadır. Bir altyapı çalışması olarak ele alabileceğimiz yapısal kablolama sistemlerine her an ulaşmak, bakımını ve onarımını yapmak kimi zaman mümkün olmamaktadır. Bu nedenle ileride ortaya çıkabilecek problemler, genişletme ve entegrasyon çalışmaları göz önüne alınarak yapısal kablolama sistemleri oluşturulmalıdır. Projelendirmede oluşan herhangi bir hata ileride telafisi mümkün olmayan problemlere yol açabileceği gibi hem zamandan hem da maliyetten zarar etmeye sebep olabilir. Bu yüzden yapısal kablolama sistemleri oluşturulurken gerekli tüm ayrıntılar göz önüne alınmalı, bina içerisindeki zayıf akım sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için mutlaka yapısal kablolama sistemlerinden faydalanılmalıdır.

Yapısal Kablolama Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte yapısal kablolama sistemleri ile pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle veri ve enerji akışının yoğun olduğu kurum ve kuruluşlarda, endüstriyel iş sahalarında ve akıllı evlerde sıklıkla rastladığımız bu altyapı sistemleri sunduğu avantajlarla ön plana çıkmaktadır. Bu avantajlardan kısaca bahsetmemiz gerekirse;

  • Yapısal kablolama sistemleri sayesinde pek çok aktif sistem tek bir merkezden yönetilebilir ve kontrol edilebilir.
  • Uzun yıllar boyunca sağlıklı ve güvenilir bir kullanım sağlayan yapısal kablolama sistemleri fiyat/performans oranına bakıldığında oldukça düşük maliyetlidir.
  • Gelişen teknolojinin bir getirisi olarak bu sistemler pek çok uygulamayı destekler. Veri akışı, ses ve görüntü paylaşımı telefon ve internet üzerinden kolaylıkla halledilir.
  • Yapısal kablolama sistemleri görüntü kirliliği oluşturmaz, kabloların karmaşık ve düzensiz görüntüsünü kabinet ve patch panel sistemleri ile düzenlemek mümkündür.
  • Bu sistemde oluşacak arızalar önceden öngörülebilir ve kısa sürede tespit edilebilir. Bakımı ve onarımı diğer kablolama yöntemlerine göre daha düşük maliyetlerle halledilebilir.
  • Yapısal kablolama sistemleri yüksek veri akışını sağlar ve 10 Gbps’a kadar tüm hızları destekler. Sistemlerin bir arada sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli tüm imkanları sunar.
  • Sistem yönetimi kolay bir şekilde gerçekleştirilir ve binadaki tüm veri ve enerji sistemlerinin kontrolü tek merkezden gerçekleştirmek mümkündür.

 

 

5/5 - (3 votes)