İçeriğe geç

568a 568b standartları

568a 568b  standartları

568a 568b standartları nedir ? Teknolojinin sunduğu ihtiyaçlar, kişileri gelişmiş yeni düzenlere itmektedir. Bu durum karşısında teknolojik alet ve edevatlarını edinmek zorunluluk haline gelmiş bir hal almıştır. Kablo uçlarını hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi, kişilerin ağa müdahale ederken gerekli koşulları sağlaması adına standartlar uygulanmaktadır. Buna göre kablo veri kanallarında aynı tel çiftlerinin kullanması standartlara uygun düşecektir.

 

Telekomünikasyon Endüstrisi Derneği tarafınca UTP kablo TIA/EIA-568 ile sonlandırma standardı uygulanmaktadır. Günümüzde çok da tercih edilmeyen UTP kablo bundan sonrası için yerini 568 sistemine bırakmıştır. 1995 senesinde T-568A standardı değişime uğradı ve yerini başka bir standarda bıraktı.

Yakın süreçte, 2002 senesinde, T-568A standardı T-568B standardı ile değiştirildi. Bu iki standart arasındaki fark, turuncu ve yeşil renkteki kablo çiftlerinin birbiri ile yerleşim noktalarıdır. Yeni inşa edilen binalarda T-568A standardı yerine T-568B kablo döşenir. Genele bakılacak olursa, T-568B kablo standardı daha çok tercih edilmektedir.

T-568A ile başlayan bir kablo T-568B standardı ile sonlandırılan bu UTP kablosuna “Cross Kablo” ismi verilir. Bu tarz kablolar, switchler arasındaki verilerin aktarımı sırasında kullanılır. Çapraz kablo ve düz kablo içerisinde kullanılan bu standart, cihazların birbirine bağlanması adına yardımcı olmaktadır.

T-568A standardı içerisinde renk sıralamaları bulunmaktadır. Bunlar; yeşil-beyaz, yeşil, turuncu-beyaz, mavi-beyaz, mavi, turuncu, kahverengi, kahverengi-beyaz. Telefon iletişimi için mavi ve mavi – beyaz kullanılırken, network için kullanılan kahverengi ve kahverengi – beyaz renkleridir.

 

 

568b STANDARLARI NEDİR?

Günümüzdeki teknolojik şartlar, verinin hatasız ve hızlı gitmesini hedeflemektedir. Bu hedefe uygun koşullar sağlamak ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak gerekmektedir. TIA/EIA-568-B standartları hayatımıza 2001 senesinde girmiştir. 2002 senesinde 568a ile değişen bu standart, turuncu ve yeşil kablo çiftlerinin birbiri ile konumlandırılmasını sağlamaktadır.

Yeşil, yeşil – beyaz, turuncu ve turuncu – beyaz renkler ile sonlandırılanlar data iletimi için kullanılmaktadır. Bunun dışında mavi ve mavi – beyaz renkler telefon iletişimi için kullanılırken kahverengi ve kahverengi – beyaz renkler ekstra olarak kullanılmaktadır. T-568 standartları RJ45 isimli 8P 8C kapsamlarına sahip konnektörlerde uygulanmaktadır.

T 568 B, UTP kablo sonlandırma standardıdır ve bu standart 4 çiftli olan UTP kablonun sonlandırması çeşitli renk sıralamalarına göre yapılır. Bunlar; turuncu, turuncu-beyaz, mavi, mavi-beyaz, yeşil-beyaz, yeşil, kahverengi ve kahverengi-beyaz renkleridir.

Eğer ki binada eski döşeme olan 568a var ise yeni döşeme olarak 568b tercih edilir. Bu standarda ait düz kablolar, Ethernet kablolarının ara kabloları olarak kullanılmaktadır. RJ45 Jack arasındaki bağlantılar Cat5, Cat6 ya da Cat7 ile sağlanırken bu kablo renkleri sıralaması bizim ülkemizde ve tüm dünyada T568B Standardı kullanılmaktadır.

Ethernet kablosu nasıl her iki uçta da sonlanır ve güvenli bir şekilde nasıl sonlandırılır, uzmanlarca belirlenmektedir. Daha aktif ve verimli veri akışını sağlamak için teknisyenler bu konu üzerinde çalışmaktadır. T-568A ve T-568B kablo standartları arasında uçuk kaçık bir fark yok ve ikisi arasında üstünlük gösterecek bir değer yoktur.

568a 568b  standartları

5/5 - (18 votes)