İçeriğe geç

Network Kablolama Cat6, Cat7, Cat8 ve fiber kablolama sistemleri

Network Kablolama Cat6, Cat7, Cat8 ve fiber kablolama sistemleri

Network Kablolama, Gelişen teknolojik adımları birebir takip etmek adına ve yaşamı kolaylaştırmak için tasarlanan yeni model kablolar günümüzde oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Bu kablolar Cat6, Cat7, Cat8 ve fiber kablolama sistemlerine ait türlerdir.

Network Kablolamanın Kişilerin kendi teknolojik hayatlarına uygun olan pek çok Ethernet kablosu satış halinde bulunmaktadır. Bu Ethernet kabloların hızlı ve veri akışının firesiz olması kullanıcıların en çok dikkat ettiği noktalardan birisidir. Kablo uzunluğunun artması ile hız ve veri akışında aksiliklerin olması doğrultusunda bu hataların giderilmesi için yeni model kablolar piyasa sürülmüştür.

 

Network Kablolama Cat6, Cat7, Cat8 ve fiber kablolama sistemleri

Cat kablo türlerinin kendi içerisinde yeni sürümleri, yukarıdaki görselde de belirtildiği şekilde bulunmaktadır. Kullanıcılar en fazla uzunluğa sahip ve bu uzunluğun hatalara sebebiyet açmaması için güncel, yeni model kabloları tercih etmektedir. Elbette ki bu kabloların dış kısmının kaplanması, iç kısmının da bakır tel saç örgüsü şeklinde olması da önem teşkil etmektedir.

İletişim, güvenlik ve sosyal ağlardaki gelişmeler, yeniliklere açık olmamız konusunda bizleri uyarmaktadır. Dönemimizde internet teknolojisi ile anılan olan fiber kablolar oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip olmuştur. Diğer yaygın kullanılan kablolar ise; Cat6, Cat7 ve Cat8 ağ kabloları performans açısından kullanıcılara memnuniyetlik sunmaktadır.

Network Kablolama Cat6, Cat7, Cat8 ve fiber kablolama sistemleri

Fiber optik kablolar, verileri ışık yoluyla iletir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta; verinin şekli ve ulaşması gereken yere olan uzaklığı kablo çeşitlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Cat kablolarına göre fiber kablo, cam şeklinde kullanıcılar sunulur. 10 – 50 MHz/km aralığında yer alan bant genişliği ile single mod’a benzeyen içeriklere sahiptir.

Ofis ve ev ortamlarında kullanılan Ethernet kablolarının içeriğinde bükülmüş tel çiftleri yer almaktadır. Cat6, Cat7 ve Cat8’in hepsi bu şekilde tasarlandı. Tellerin aynı anda hep birlikte bükülmesi, geçen akımların dengelenmesini kolaylaştırmıştır. Bu sayede, veriler için özel bir önlem uygulamaya gerek kalmamaktadır.

Kablo seçiminde iletim frekansı ve kullanılacak kablonun uzunluğu önemlidir. Örneğin; Cat6 kablosu 250 MHz’e kadar aktifken, Cat7 kablosu 600 MHz’e kadar aktiflik göstermektedir. Aynı şekilde bu kabloların uzunlukları ve içeriğindeki Gbps derecesi de önemlidir. Bu nedenle kişiler, kullanacakları kabloları amaçlarına yönelik bir şekilde seçmelidirler.

 

5/5 - (15 votes)