İçeriğe geç

Multi mode fiber çözümleri

Multi mode fiber çözümleri

Multi Mode Fiber Optik Kablo Yapısı

 Fiber optik kablolar, ışığı kendisinden daha az kıran bir maddeyle kaplıdır. Silisyum dioksit yapıda cam bir çekirdekten oluşmaktadır. Oluşan iç yansımanın çekirdeğe iletilebilmesi için kaplı olan yapının kırılma indeksi çekirdeğe oranla en az %1 az olması gerekmektedir.

 Fiber Optik Kablo Çeşitleri

 Günümüzde kullanılmakta olan iki farklı çeşit fiber optik kablo bulunmaktadır. Bunlar multimod (çok modlu) ve singlemod (tek modlu)’dur. Multimod fiber optik kablolar 125 µm dış çapa ve 50µm civarında olan çekirdek çapına sahiplerdir ve ilerleyen ışık, çoklu yol üzerinden hareket etmektedirler. Multimod optik kablolarda data alma ve gönderme işlemi singlemod optik kablolara oranla daha yavaş ve kısa mesafelidir. Singlemod fiber optik kablolar yüksek kapasitedeki bilgileri multimod fiber kablolardan daha iyi iletirler.

Multimod (Çok Modlu) Fiber Optik Kablo

  Tahmini olarak 62,5 mikronluk bir çekirdek çapına sahiptirler ve 850 ile 1300 nanometre arasında dalga boyu değerine sahip olan kızılötesi lazer ışığını da iletebilirler. Üretim maliyeti daha uygun olduğundan sıklıkla tercih edilir. Multimod optik kablolar yüksek duyarlı bağlayıcılara ihtiyaç duymazlar çünkü geniş çekirdek çapı mekanikler üzerinde fazla hata payına sahiptir. Bu sayede singlemod kabloya oranla daha ekonomik konnektörler, aktif elemanlar ve modüller kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra multimod fiber kablolarda ışık transferi ve algılamada ucuz LED’ler kullanılabilmektedir.

 

Multimod fiber optik kablolar indis yapısına göre iki farklı gruba ayrılmaktadırlar. Bunlar;

Multi mode fiber çözümleri

. Kademe İndisli Multimod Fiber

 

. Derece İndisli Multimod Fiber’dir.

 

Kademe indisli multimod fiber düzeni singlemod fiber düzenine benzemektedir. Yalnızca bazı farklar vardır. Bunlar; merkezi çekirdeğin çok daha fazla geniş olmasıdır. Kademe indisli multimod fiberde bant genişliği yaklaşık 10-50MHz/km’dir. Bu fiber türü kabloya daha çok ışık girmesini sağlar çünkü daha geniş bir ışık-fiber açıklığına sahiptir.

 

Derece indisli multimod fiber de çekirdeğin yarıçapına bağlı olarak çekirdek indeksi değişebilir. Yani dışarıdan bakıldığı zaman içten dışa doğru eşmerkezli halkalar halinde bulunurlar. Bu halkaların her birinin kırılma indeksi birbirinden farklıdır. Bu sebeple içten dışa doğru gidildikçe kırılma indeksi düşmektedir. Genellikle 400-500 arası katman bulunmaktadır ama halkaların katman sayısı üreten imalatçıya göre farklılık gösterebilir.  Bu fiber türünde bant genişliği ise 200-300 MHz/km ile 5-6 GHz/km arasında değişmektedir.

 

  Multimod Fiber Optik Kabloların Avantajları

 

. Fusion Splice (Fiber Sonlandırma) uygulaması sırasında daha geniş çekirdek çapına sahiptir ve bu şekilde fiber uçlar daha kolay hizalanarak daha kısa splice süresi sağlar.

 

. Kullanılan modüller, aktif elemanlar ve modüller singlemod kablolara göre daha ekonomiktir.

. Işık transferi ve algılama için daha ucuz LED’ler kullanılabilir.

 

Multimod Fiber Optik Kabloların Dezavantajları

 

. Kablo fiyatları singlemod kablo fiyatlarına göre daha pahalıdır.

 

. Erişim mesafesi singlemod kablolara göre çok daha kısadır.

 

. Sınırlı hızları sebebiyle özellikle gigabit uygulamalarda kısıtlı kalmaktadır.

 

5/5 - (15 votes)