İçeriğe geç

Kategori Kabloları için Fluke Testi

Kategori Kabloları için Fluke Testi

Kategori Kabloları için Fluke Testi
Günümüzün gelişen ağ oluşturma endüstrisinde, bir ağı destekleyen kablolama altyapısının, son kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu veri iletişimini desteklemek için uygun taşıma yeteneklerini sağlaması gerekir. Her durumda ağ kablosu testi ve sertifikası gerekli olmasa da kablo testi, yeni kablo kurulumlarının düzgün çalışmasını sağlamada ve mevcut kablo ağlarında sorun gidermeye yardımcı olmada önemli bir rol oynar.
Kablo gereksinimlerinin standartlaştırılmasına yardımcı olmak amacıyla Telekomünikasyon Endüstrisi Birliği (TIA), çeşitli bilgi ve iletişim teknolojisi (BİT) ürünleri için endüstri standartları geliştirmek üzere Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) tarafından akredite edilmiştir.
Daha spesifik olarak, ağ kablosu endüstrisi için çeşitli ihtiyaçlar, kullanımlar ve yapı türleri için farklı TIA/EIA standartları geliştirilmiştir. Bu standartlar, farklı bina kullanımları için yapısal kablolama sistemi standartlarının yanı sıra çeşitli ortamlarda binalar arasında yerleşim için kablolama sistemi standartlarını tanımlamak için oluşturulmuştur. Bu standartlar, kablolama türlerini, boşlukları, konektörleri, kablo sistemi mimarisini, kablo sonlandırma standartlarını ve performans özelliklerini, kablo kurulum gereksinimlerini ve kurulu kablolar için test yöntemlerini tanımlar.
Fluke Corporation, bu standartları test etmek için bir araç geliştirmiştir. Test ekipmanına sahip tek şirket olmasalar da, en yaygın olarak bilinen kablo test ekipmanı haline geldiler. Ekipmanı, birden fazla testi tek bir test cihazında birleştirir ve değişen teknolojiye uyum sağlayabilir ve gelişebilir.
Fluke testleri kablo performansını kontrol eder. Belirli bir kabloyu test ederken bunu kullanmanın ana nedeni, kablo uzunluğunun belirli bir kablo türü (cat5e, cat6, vb.) için performans kriterlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmektir. Ayrıca direnci (ohm), ekleme kaybı marjı (dB), frekansı (MHz), prop. Gecikme (ns), Gecikme Eğriliği (ns) ve Limit (dB). Her bir çift incelenirken, Fluke testi veri iletiminde mevcut olan gürültü miktarını (kesintileri) arar ve bu gürültünün endüstri standartlarını karşılayıp karşılamadığını gösterir.
Fluke testini mevcut bir ağda (yeni veya eski) kullanırken, önce bağlantıyı kontrol eder. Bağlantı kurulduktan sonra, otomatikleştirilmiş test takımları gerektiği gibi tasarlanabilir. Daha spesifik olarak, herhangi bir sıradaki herhangi bir sayıda test, her iş için özelleştirilebilir.
Mevcut ve gelecekteki ağ sorunlarından kaçınmak için bir kablonun veya ağın performansını belirlemek için rastgele testler kullanın.

Kategori Kabloları için Fluke Testi

5/5 - (16 votes)