İçeriğe geç

Fiber Sonlandırma

Fiber Sonlandırma

Fiber Sonlandırma Nedir?

En basit tanımıyla fiber optik sonlandırma; saç telinden bile ince tellerin teknolojinin imkanları kullanılara birleştirilmesi ve bir kutuda toplanması anlamına gelmektedir. Ağ bağlantılarının daha düzenli görünmesi, darbedelerden korunması ve veri aktarımı sırasında oluşabilecek aksaklıkların engellenmesi için tercih edilen fiber sonlandırma yöntemi fiber optikten alınacak verim adına oldukça önemlidir. Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız bu yöntem, özellikle gelişen teknoloji ve ekipman desteği ile birlikte daha hızlı bir hal almıştır. Ancak bu işlemlerin mutlaka bir uzman desteği alınarak yapılması oldukça önemlidir. Aksi bir durumda istenilen başarılı sonuçların elde edilmesi mümkün olmadığı gibi zaman ve maliyet konusunda da birtakım problemler yaşanabilmektedir.

Fiber Sonlandırma

Fiber Optik Sonlandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Fiber optik sonlandırma işlemleri diğer pek çok işleme göre daha hassas davranılması gereken ve özen isteyen işlemlerdir. Bunun en büyük sebebi ise fiber optik kabloların hassas bir yapıda olması, çevresel koşullardan etkilenmesi ve her ekipman ile bu işlemin gerçekleştirilememesidir. Bu nedenle fiber optik sonlandırma işlemleri hassasiyet ve özen gerektiren işlemlerdir. Olumsuz çevre koşullarının engellenmesi için büyük bir çaba sarf edilmelidir. Daha sonrasında sonlandırma işlemi için kullanılacak ekipmanlar hazır bulunmalı ve bir plan dahilinde işlemler gerçekleştirilmelidir.

İşlem sırasında ilk olarak füzyon splicer cihazı ile fiber optik kablolar birbirine bağlanır ve hepsi bir araya getirilir. Bu işlem mutlaka özel kutularda yapılmalıdır. Fiber optik kablolar tek başına kullanılamaz ve bu yüzden sonlandırma kutuları, sonlandırma işlemlerinin en önemli malzemeleridir. Kutuların konumlandırılacağı nokta, çevresel koşullar ve dış etkenler işlem sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan bazılarıdır. Alanında uzman kişilerce gerçekleştirilen sonlandırma işlemi daha başarılı sonuçların alınabilmesi adına oldukça önemlidir.

Fiber Sonlandırma

Fiber Optik Sonlandırma Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fiber optik sonlandırma işlemine ihtiyacı olduğunu düşünen kurum, kuruluş ya da kişiler mutlaka işlem öncesinde bu alanda profesyonel kişilerden yardım almalıdır. Sonlandırma hizmeti almak isteyen kişilerin bu hizmeti alabilmeleri için yerinde denetim uygulaması şarttır. İşlemin nasıl ve hangi şartlarda gerçekleştirileceği, istek ve ihtiyaç durumlarının belirlenebilmesi için yerinde denetim oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra fiber optik sonlandırma işleminin yapıldığı alanında toz, nem, kir ya da rutubet olmamasına özen gösterilmelidir. Özellikle kapalı alanlarda yaşanan bu sıkıntılar mümkün olduğunca engellenmeli ve işlem sırasında herhangi bir risk oluşturmamalıdır. Çünkü fiber optik kablolar yapıları gereği oldukça hassaslardır ve olumsuz çevre koşullarından çok kolay etkilenirler. Hem olası riskleri azaltmak hem de yapılan işlemden maksimum verim alabilmek için bu noktalara dikkat etmek oldukça önemlidir.

Sonlandırma işleminde kullanılan malzeme ve ekipmanlar da en az ortam kadar etkilidir. Fiber optik kablolara uygun malzemelerin seçilmesi herhangi bir zarara sebep olmamak adına dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. Kaliteli ve sonlandırma işlemine uygun ekipmanların işlem sırasında tam ve eksiksiz bulunmasına dikkat edilmelidir. Sıradan pense ya da makasla yapılamayacak kadar hassas olan bu işlemler büyük bir özen içerisinde yürütülmelidir.

Tüm bu işlemler görüldüğü üzere profesyonellik ve uzmanlık gerektiren işlemlerdir. Kendisini bu alanda geliştirmiş ve gerekli bilgilere sahip olan kişilerden yardım almak bu noktada oldukça önemlidir. Eğer fiber sonlandırma işlemine ihtiyacınız olduğunu düşünüyor ve ne yapacağınız konusunda kararsız kalıyorsanız mutlaka işinin ehli birinin tavsiyelerine kulak vermelisiniz. Tek bir hata ile tüm ağ bağlantılarını mahvetmenin mümkün olduğu bir işlem için gerekli ciddiyet ve özen gösterilmelidir. Bu olası riskleri önlemek amacıyla uzmandan alacağınız tavsiye sonrasında kaliteli malzeme ve ekipman seçimine de mutlaka özen göstermelisiniz.

Fiber Sonlandırma

5/5 - (6 votes)