İçeriğe geç

Fiber Sonlandırma Malzemeleri

Fiber Sonlandırma Malzemeleri

Fiber Sonlandırma Malzemeleri

Özellikle son yıllarda çeşitli sektörlerde sıklıkla rastladığımız Fiber Optik’ten yeni nesil bir iletişim teknolojisi olarak bahsedebiliriz. Veri transferini diğer yöntemlere göre daha hızlı ve kayıpsız bir şekilde gerçekleştirmeyi amaçlayan bu teknoloji yüksek hız ve güvenli kullanımı bir arada sunmaktadır.

Fiber Optik Sonlandırma Neden Yapılır?

Basit bir şekilde tanımını, saç telinden daha ince fiber optik kabloların birbirine eklenme işlemi olarak yapabileceğimiz fiber optik sonlandırmalar veri ağlarının daha düzenli bir şekilde işlevlerini yerine getirmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu işlemin ardındaki temel mantık kablo uçlarının bir kutu içerisine konulması ve bağlantılarının yapılmasıdır. Tabi bu işlem burada bahsedildiği kadar kolay değildir. İşlem sırasında teknolojinin tüm imkanları kullanılmakta ve hassas bir şekilde bu çalışmalar yürütülmektedir. Dışarıdan bakıldığında tüm veri ağı bir bütün olarak görülürken aslında birden fazla kablonun dağılımı gerçekleştirilmektedir.

Fiber Sonlandırma Malzemeleri

Fiber Sonlandırma İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anlatıldığı zaman genelde basit ve kolay bir işlem gibi düşünülen fiber sonlandırma işlemleri aslına bakıldığında oldukça hassas ve karmaşık işlemlerdir. Bu nedenle bahsedilen sonlandırma işlemleri yapılırken dikkatli ve özenli davranılmalıdır. Hatta bu işlemler için alanında uzman kişilerden yararlanmak faydalı olacaktır. Aksi bir durumda istenmeyen sonuçlarla karşılaşılacağı gibi zaman ve maliyet konusunda da büyük kayıplar ortaya çıkacaktır. Bir kere yapılacak bu işlem için dikkat edilmesi gereken tüm noktalara özen gösterilmeli, işlem sırasında alanında uzman kişilerden mutlaka yardım alınmalıdır.

  • İşlemin gerçekleştirileceği ortamda nem ve toz bulunmamasına dikkat edilmelidir. Oldukça hassas bir malzemeden yapılan fiber optiklerin çevre koşullarından etkilenmemesi için işlem sırasında gerekli önlemler alınmalıdır.
  • Başarılı bir sonuç elde edebilmek için ihtiyaca uygun kaliteli bir sonlandırma malzemesi seçilmelidir. Ekipmanlar eksiksiz ve ihtiyacı karşılayabilecek nitelikte olmalıdır.
  • İşlemin gerçekleştirilmesinin ardından mutlaka fiber optik sinyal ölçümü yapılmalıdır. Başarılı bir sonuç alabilmek için bu adım oldukça önemlidir. Bununla birlikte yapılan ölçümler raporlaştırılmalı ve kullanıcının bilgilendirilmesi amacıyla ona teslim edilmelidir.

Fiber Sonlandırma Malzemeleri

Fiber Sonlandırma Malzemeleri Nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi fiber optik sonlandırmalar diğer pek çok işleme göre daha kompleks ve hassas işlemlerdir. Burada fiber optik kabloların hassas olması, çevresel koşullardan etkilenmesi ve her ekipmanla bu işlemin gerçekleştirilememesi de etkilidir. İşlem gerçekleşirilirken sıradan bir pense ya da ekipman yeterli olmayacaktır. Fiber optik sonlandırma için ihtiyaç duyulan farklı ekipmanlar mevcuttur. Bu ekipmanlarla işlemi gerçekleştirmek daha başarılı sonuçlar alabilmek adına oldukça önemlidir. Örneğin; Fusion splicer ismi verilen sonlandırma cihazı, test cihazı, fiber optik kablo soyucu, fiber optik kablo kesici, fiber optik kablo core sıyırıcı gibi malzemeler bu işlem için gerekli olan özel malzemelerdir.

Bunun yanı sıra iki fiber optiğin eşleşmesi amacıyla optik konektörler kullanılabilir. Bu durum da kalıcı olmayan bir eklem bağlantısına ihtiyaç duyulduğu anlamına gelmektedir. Bununla birlikte fiber optikler arasında mekanik eklerin kullanımı da oldukça yaygındır. Kablo uçlarının bir hizada tutulmasını sağlayan bu ekler çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Kısacası fiber optik sonlandırma işlemi sırasında kullanılacak malzemeler ortama ve ihtiyaca göre şekillenmektedir. Hangi malzemenin ne şekilde kullanılacağını ise bu alanda uzman kişiler karar verir. Hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın önemli olan bu malzemelerin kaliteli ve son teknoloji ürünü olmasıdır. Sıradan bir malzeme ile yapılacak işlem fiber optikten alınacak verimi düşürebilir ve olası riskleri azaltma konusunda etkisiz kalabilir. Bu yüzden fiber optik sonlandırma işlemlerinde malzeme seçimi en az işlemi gerçekleştiren kişi kadar önemlidir.

Fiber Sonlandırma Malzemeleri

5/5 - (5 votes)