İçeriğe geç

Fiber Sonlandırma Kutusu

Fiber Sonlandırma Kutusu

Fiber Sonlandırma Kutusu

Fiber optik sonlandırmalarda genellikle fiber optikte bulunan tüm uçlar birbirine entegre edilerek bir kutu içerisinde toplanır. Fiber kablolar mutlaka bu işlem için özel olarak üretilen kutularda sonlandırılmalıdır. Bu durum uygulanan sonlandırma işleminden alınacak verim için oldukça önemlidir. Aslına bakıldığında sonlandırma işlemi de tam olarak fiber kabloların bir kutu içerisinde sonlandırılması ve burada muhafaza edilmesi anlamına gelmektedir. Ağ bağlantılarının düzenli bir şekilde saklanması ve olumsuz çevre koşullarından etkilenmemesi için tercih edilen bu yöntem sonrasında fiber optik kablolar daha düzenli bir görünüme kavuşmaktadır. Bu yüzdem sonlandırma işlemi sırasında kullanılan kutular oldukça önemlidir.

Sonlandırma sırasında kullanılan diğer tüm malzemeler gibi sonlandırma kutuları da önemli işlevleri yerine getirir. Öncelikle fiber optik kabloların mutlaka bir kutu içerisinde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden sonlandırma işleminin olmazsa olmazı bu özel kutulardır. Kullanılacağı ortama ve ihtiyaca göre çeşitli seçenekler arasından seçilebilecek bu özel kutular mutlaka dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmalı ve fiber optik kabloların darbe almasını engelleyecek özellikte olmalıdır.

Fiber Sonlandırma Kutusu

Fiber Optik Sonlandırma Kutusu Çeşitleri Nelerdir?

Fiber optik sonlandırma kutusu seçeneklerine baktığımızda kullanım alanlarına göre farklı çeşitlerde olduğunu görüyoruz. Nerede kullanılacağına ve kullanım amacına göre farklı şekillerde karşımıza çıkan bu modeller arasında mutlaka ihtiyaca yönelik olanları tercih edilmelidir. Bu konuda alanında uzman bir kişiye danışmak ve onun tavsiyelerini göz önüne almak faydalı olacaktır. Sonlandırma işleminin belki de en önemli malzemesi olarak bahsedebileceğimiz bu özel kutuların yeraltı, dahili, harici ve DIN olarak farklı seçeneklerini görüyoruz. Bu seçenekleri daha yakından incelememiz gerekirse;

Fiber Sonlandırma Kutusu

  • Yeraltı Optik Kutuları: Genellikle yeraltında bulunan ortamlar için tercih edilen bu kutular toz, su ve neme karşı dayanıklı olmalarıyla ön plana çıkarlar. Güneş ışığı ve rutubet de dahil olmak üzere farklı çevresel koşullardan etkilenmeyen bu sonlandırma kutuları çevresel koşulların olumsuz olduğu yeraltı gibi ortamlarda tercih edilir. Bu kutuların sıklıkla tercih edilmelerinin en önemli nedeni dayanıklı olmalarıdır. Diğer kutuların etkisiz kaldığı ortamlarda yeraltı optik sonlandırma kutuları faydalı olacaktır.
  • Dahili Optik Kutular: Genellikle bina içi kullanımlarda tercih edilen dahili optik sonlandırma kutuları kolay montajlanabilme özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Daha uygun fiyatlara ve geniş model yelpazesine sahip olan bu kutular genellikle FTTH projelerinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra apartman ve bina içlerinde gördüğümüz pek çok sonlandırma kutusu da dahili kutuların çeşitlerindendir. En çok model seçeneğine sahip olan ve kullanım alanı en yaygın kutular dahili optik sonlandırma kutularıdır diyebiliriz.
  • Harici Optik Kutular: Harici optik kutuları genellikle açık havalarda kullanılan ve çevresel koşullardan etkilenmeyen sonlandırma kutularıdır. Kolay erişim imkanı, kilitlenebilen ve dayanıklı tasarımı ile özel olarak geliştirilen bu kutular esnek ve güvenilir bağlantı noktalarına sahiptir. Hava uygulamaları için ideal bir seçenek olan bu kutular farklı boyut, materyal ve tasarım ile karşımıza çıkmaktadır.
  • DIN Raylı Optik Kutular: Genellikle endüstriyel kullanımlar için tercih edilen DIN raylı sonlandırma kutuları DIN raylarına kolayca takılabilir ve fabrikalarda, binalarda ve ofislerde sıklıkla tercih edilir. Bunun yanı sıra elektrik ve telekom dolapları, duvara sabitlenmiş endüstriyel uygulamalar için de oldukça pratik bir kullanım sağlayan bu kutular farklı modelleriyle birlikte geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Her alanda ihtiyaca yönelik DIN raylı optik sonlandırma kutularına ulaşmak mümkündür. Özellikle FTTH ve FTTB altyapısıyla uyumlu olması bu kutuların sık tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır.

Fiber Sonlandırma Kutusu

5/5 - (5 votes)