İçeriğe geç

Fiber Optik Kablolama

Fiber Optik Kablolama

Fiber Optik Kablolama

Gelişmiş veri iletme özelliği sebebiyle son dönemlerde sıklıkla karşılaştığımız fiber optik kablolama sistemleri günümüzün en önemli bilişim altyapıları arasında yer almaktadır. Gelişen teknoloji de göz önüne alındığında büyük ya da küçük ölçekli farketmeksizin tüm iş yerlerinde, sanayi kuruluşlarında, fabrikalarda ve resmi kurumlarda görmeye alıştığımız bu sistem başarısını fiber optik kablolardan almaktadır. Hızlı veriş akışı ve yüksek kapasitesini fiber optik kablolardan alan bu sistemin temelinde kabloların kurulumu ve düzenlenmesi yer alır. Özellikle iş yerlerinde işlerin daha kolay hallolmasını, hızlı veri akışını ve tüm sistemlerin bir arada toplanmasını sağlayan fiber optik kablolama sistemleri sunduğu avantajlar sebebiyle oldukça sık tercih edilmektedir.

Bir diğer adıyla cam kablo şeklinde ifade edilen fiber optik kablolar içerdiği birden fazla koruyucu katman ve elektrik parazitlerine karşı dayanıklılığı sebebiyle pek çok iş kolunda tercih edilmektedir. Hava şartları ve çevresel koşullardan minimum düzeyde etkilenen ve bu yüzden kullanım kolaylığı sağlayan bu kabloların veri iletimi konusundaki başarısı da bilişim sektörü açısından oldukça önemlidir.

Fiber Optik Kablolama

Fiber Optik Kablolama Nerelerde Kullanılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi fiber optik kablolama sisteminin kullanım alanı oldukça geniştir. Çevresel koşullardan etkilenmemesi sebebiyle pek çok farklı alanda kullanımı tercih edilen bu sisteme en fazla; medya ve matbaacılık sektöründe, akıllı bina ve cihazların haberleşmesinde, veri merkezlerinde, dijital ortamda gerçekleştirilen televizyon ve radyo yayınlarında, yüksek hız gerektiren havacılık sektöründe, trafik kontrol sistemlerinde ve dijital reklam panolarında rastlamaktayız. Her biri için fiber optik kablolama sistemlerinin önemi oldukça büyüktür. Diğer kablolama sistemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda kullanım kolaylığı sağlayan ve entegrasyon imkanı bulunan bu sistem ayrıca tıbbi cihazlarda ve robotik otomasyon ile ilgili önemli alanlarda da kullanılmaktadır.

Fiber Optik Kablolama Niçin Tercih Edilmelidir?

Fiber optik kablolama sistemlerinin çeşitli iş kollarında tercih edilebilmesi için pek çok sebep sayılabilir. Fiber optik kabloların özelliklerinden yola çıkarak belirtilen bu sebepler arasında en çok ilgimizi çekenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Fiber optik kablolar çeşitli hava şartlarına ve çevresel koşullara oldukça dayanıklıdır. Nem ve rutubetten etkilenmemesi sebebiyle farklı ortamlarda kullanım kolaylığı sağlar.
  • Diğer kablolara oranla daha büyük bant genişliğine sahip olan fiber optik kablolar aynı zamanda daha yüksek hıza sahiptir.
  • Fiber optik kablolama sistemi ile daha yüksek kapasitede veri taşıma imkanı vardır.
  • Bağlantıların yüksek hızda ve yüksek miktarda veri aktarmasına yardımcı olan fiber optik kablolar yine veri kaybının en az olduğu kablo türleridir.
  • İnce ve hafif olması sebebiyle fiber optik kablolar yer tasarrufu sağlar. Alan sıkıntısının yaşandığı durumlarda fiber optik kabloları tercih etmek yerden tasarruf sağlayacağı gibi aynı zamanda görüntü kirliliğinin de önüne geçer.
  • Uzun ömürlü bir kullanım sunması sebebiyle diğer kablo türleri ile kıyaslandığında fiber optik kabloların daha uygun maliyetli olduğunu söylemek mümkündür.

Fiber optik kabloların ve dolayısıyla kablolama sistemlerinin sunduğu avantajlar sebebiyle son dönemlerde sıklıkla tercih edildiğini görmekteyiz. Talebin çok olması aynı zamanda fiber optik kablo üretimlerinin artmasına ve kablolama işlemleri ile ilgilenen kişilerin çoğalmasına sebep olmuştur. Burada dikkat edilecek en önemli nokta kaliteli malzemelerden üretilen kabloları seçmek ve işinde profesyonel kişilerden destek almaktır. Aksinin gerçekleşmesi durumunda kablolama sistemlerinden elde edilen verimin düşmesi ve istenilen sonucun alınamaması mümkün olmaktadır. Bu nedenle bu sistemin ilk aşamasından son aşamasına kadar oldukça titiz davranılmalı ihtiyaca yönelik sistemler profesyonel kişiler tarafından oluşturulmalıdır.

Fiber Optik Kablolama

5/5 - (4 votes)