İçeriğe geç

Fiber Optik Kablo Onarımı- Sorun Giderme

Fiber Optik Kablo Onarımı- Sorun Giderme

Fiber Optik Kablo Onarımı- Sorun Giderme

Fiber optik kablolar bir zamanlar sadece yüksek performanslı alanlar için bir teknoloji olarak görülüyordu, ancak şimdi birçok medya ve ağ türünde görülüyor. Eski moda bakır kablolara aşinaysanız, fiber optik kabloların tamamen farklı bir oyun olduğunu hemen anlayacaksınız.

Fiber optik kablolar yalnızca farklı şekilde monte edilmekle kalmaz, aynı zamanda sorun giderme veya sorun giderme de tamamen farklıdır. Bakır kabloların aksine fiber optik kablolar çok kırılgandır. Kabloların kırılgan yapısı, onları potansiyel sorunlara yatkın hale getirir. Fiber optik kablolarla ilgili genel sorunları ve bunların nasıl düzeltileceğini tartışacağız.

Fiber optik kablo arızalarını teşhis etme

Bir ağda sorun giderme göründüğü kadar kolay değildir. Karmaşık ağ sorunlarını teşhis etmeye çalışırken, nereden başlayacağınızı bilmek her zaman iyidir. Aşağıda, fiber optik kablolarda oluşabilecek en yaygın sorunların olası nedenlerinden bazılarını özetledik.

Aşırı bükülme ve esneme, kabloya fiziksel baskı uygulayarak kırılmasına neden olabilir.

Düşük kaliteli fiber optik kablolar ve konektörler

Uzun fiber yayılımı nedeniyle aşırı sinyal kaybı.

Fiber optik kablolardaki “Kirli” veya kirli konektörler aşırı sinyal kaybına neden olabilir.

Yanlış konektörler veya konektörler önemli sinyal kaybına neden olabilir.

Bir fiber optik kabloda çok fazla konektör veya ek yeri sinyal kaybına neden olabilir.

Ekleme tepsisinde hatalı fiber bağlantısı veya bağlantı panosuna bağlantı

durumu anlamak

Öyleyse, fiber optik kablonun iyi olup olmadığını görmek için hızlı bir testle başlayalım. Hızlı sorumluluk reddi! En bilimsel yöntem değil ama binlerce kiloluk test ekipmanınız yoksa size bir fikir verebilir. (Cinas). Her iki uçtaki fiber optik kablo konektörlerini dikkatlice çıkarın ve bir ucuna lazer işaretçi veya parlak el feneri tutun.

El fenerini veya lazer işaretçiyi tutarken, kablonun diğer ucundan ışık geçip geçmediğini kontrol edin. Işık görünmüyorsa, fiber optik kablo hasar görmüş ve değiştirilmesi gerekiyor.

Yani kablonun ucunda ışık görüyorum, yani kablo iyi olmalı, değil mi? Hata Hayır, bu sadece kablonun tamamen hasar görmediğini gösterebilir. Fiber optik kablo birkaç yüz metre uzunluğunda değilse, fiber optik kabloyu kullanmaya devam edebilirsiniz.

sinyal kaybı

Tamam, yani ışık fiberden geçti ve sonra ne olacak? Artık fiber sorunlarını belirlemeye yardımcı olacak daha fazla tanılamanın zamanı geldi.

Tipik fiber optik sorunları listesinde, sinyal kaybı, fiber optik kablo sorunlarının bilinen bir failidir. Neyse ki, fiber sinyal kaybını değerlendirmek için kayıp testi adı verilen bir teknik var.

Sinyal kaybı test yöntemi, bir güç ölçerin ışık kaynağı üretecine bağlanmasını içerir. Işık kaynağı üreteci, test edilecek dalga boyunu ve dBm aralığını ayarlamanıza olanak tanır. Güç ölçer artık, ışık üretecine bağladığınızda herhangi bir sinyal kaybını rapor edebilir. Temel ölçümler için kaliteli bir fiber optik kablo önerilir. Şüpheli fiber optik kablo iyiyse, kayıplar kullanılan ana kabloyla karşılaştırılabilir olmalıdır.

Her konektörde maksimum 0,75 dB olmak üzere 0,5 dB’lik bir kayıp görülür.

Tek bir ekleme yaklaşık 0.1 desibel kaybedebilir.

Tek modlu fiber optik kablolar 180 metrede 0.1 dB kaybedebilir.

Çok modlu fiber optik kablolar 30 metrede yaklaşık 0.1dB kaybeder.

Fiber Optik Kablo Onarımı- Sorun Giderme

5/5 - (13 votes)