İçeriğe geç

Fiber Kablolama Uygulama Alanları

Fiber Kablolama Uygulama Alanları

Fiber Kablolama Uygulama Alanları

Çağında insanlık, hedefe en çabuk yoldan ulaşmanın yollarını aramaktadır. Bu talep, daha çok bilgiye ulaşmak ve ulaştırmak gibi ihtiyaçları da beraberinde getirmiştir.

Hız ve Teknoloji çağı olarak da adlandırılan günümüz şartlarında çok büyük yer kaplayan verilerin aktarılması yanı sıra kesintisiz olması da artık en önemli hususlardandır.

Fiber Kabloyu Tanıyalım

Fiber optik kablolar ışık ileten kablolardır. İlerleyen teknolojiyle geliştiren bu kablolar, elektrik parazitlerinden etkilenmediği için hızlı ve geniş veri aktarımlarında sorun yaratmaması ve sağladığı kolaylıklar nedeniyle çokça tercih edilmeye başlanmıştır. Cam kablolar olarak bilinen bu ışık iletken kablolar muhafaza katmanları sayesinde sağlamlığı ile güvenilir ve kesintisiz bilgi aktarımında ünlenmiş, kısa sürede eski tip kabloların yerini almıştır.

Fiber Kablonun Gücü Neye Dayanıyor?

En zorlu doğa şartları ve pek çok olumsuz dış etkene karşı dayanıklılığı sayesinde fiber kablolama geniş uygulama alanı bulan ve en çok tercih edilen bir teknoloji haline gelen fiber optik kabloların katmanları en içten dışa doğru koruyucu katmanlarla çevrilidir. Fiber kablonun katmanları şu şekilde sıralanabilir:

– Çekirdek Kısmı: Asıl iletimin gerçekleştiği bu kısımdır.

– Cam Kılıf Katmanı: Çekirdek bir cam kılıf içinden geçmektedir. Bu sayede elektrik parazitlerinden etkilenmez, ışık dağılmaz ve veri çok geniş alanlı bilgiler hızlı ve kesintisiz olarak aktarılır.

– Plastik Kılıf Katmanı: Çekirdeği koruyan ve enerjinin aktarılmasını sağlamakta olan cam kılıfın etrafında sarılı en dış kısmıdır. Bu katman çekirdeğin ve kılıfın en olumsuz dış etkenlerden korunmasıyla görevlidir.

– Güçlendirilmiş Katman: Diğer katmanların gerilme, kopma, yüke dayanıklılık gibi dirençlerini artırmak için artı bir güç sağlayan güvenlik katmanıdır.

– En Dış Kılıf: Son güvenlik katmanı olan en dış kısımdır ve kendi arasında imkan ve niteliklerine göre * PE- 1 Polyethylene * PVC Polyethylene * LSZH – Low Smoke, Zero Halogen olmak üzere çeşitleri vardır.

Fiber Kablolama Uygulama Alanları

Fiber Kablolama ve Sağladığı İmkanlar:

– Olumsuz dış etkenlere karşı yüksek koruma ve dayanıklılık sağlar

– Çok uzun mesafelerde dahi sinyali muhafaza eder

– Çok geniş alana sahip verilerin çok yüksek hızlarda ve kesintisiz aktarımını gerçekleştirir

– Düşük maliyetlidir.

– Taşıdığı dijital sinyaller diğer sinyallerle karışmaz ayrıca bilgisayar sinyalleriyle uyumludur

– Yangına, kopmaya, gerilime, ağır yüklere dayanıklıdır

– Sinyal kaybı yaşamaz

Fiber Optik Kablolama Kullanım Alanları:

Günümüz şartların en yüksek teknolojiye sahip sistem olan fiber kablolama kullanım ve uygulama alanları şu şekilde sıralanabilir:

– Demir Yolu ağları

– Dijital televizyon yayınları

– Veri iletim sahaları

– Tıbbi cihazlar

– Trafik kontrol sistemleri

– Robotik ve otomasyon sistemleri

– Medya, matbaa, demiryolu, havacılık, inşaat sektörleri

– Askeri muhabere sistemleri…

Fiber Kablolama Uygulama Alanları

5/5 - (15 votes)