İçeriğe geç

Data Center Network Kablolama

Data Center Network Kablolama

Data center network kablolama; yüksek performans sağlamak üzere kullanılmaktadır. Özel tasarımlarla, sistemlerin çalışmasını sağlayan bir yöntemdir. Amacı; hız ve verimi artırmaya yöneliktir. Kaliteli bir tasarım; hızlı, kesintisiz ve güvenli bir ağ sistemini kullanmayı hedeflemektedir. Data (veri) gibi bilgilerin, etkin kullanımı için, yapısal kablolamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Data center‘ in hızı ve  güvenliği için kablolama tekniklerine başvurulmaktadır. Network kablolama; bant genişliği, veri miktarı ve aktarım hızı ile trafiği arasında, yüksek performans sağlamaktadır. Network veri ağlarının; kablolama alt yapısı, dayanıklı ve esnektir. Uzun ömürlü olup, esnekliği sayesinde, teknolojik değişimlere de cevap verebilmektedir. Gerekli testlere tabi tutularak, alt yapısının oluşturulması gerekmektedir. Çünkü, ileride çıkabilecek; olumsuzluklar, bu testler sayesinde öngörülebilmektedir. Data center network kablolama tekniğinde; çoğunlukla, bakır ve fiber optik kablolar tercih edilmektedir. Kablo çeşitliliği arasında; yatay, omurga, CAT5 ve CAT6 kablolamaları da uygulanmaktadır. Yapısal kablolama işlemi ile veri aktarımındaki; istenen hıza ulaşılmaktadır. Data Center Network Kablolama işleminde öncelikle; ihtiyaçlar belirlenmelidir. Sonrasında;

  • Kanallama diye tabir edilen; kablo karışıklığının düzenlenmesi.
  • Kablo çekme işleminin yapılması.
  • Sonlandırmanın yapılması.
  • Etiketlemenin yapılması,
  • Testlerin yapılması.
  • Kontrol
  • Rapor
  • Sertifika

Data center; veri merkezi olarak da adlandırılmaktadır. İçerisinde; bilgisayar ve özel kabinler bulunmaktadır. Bilgisayar ve data ambarı gibi, ek sistemleri de bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca, iklimlendirme ve çeşitli ağlar ile web sunucuların kullanıldığı merkezlerdir. En büyük özellikleri; bilgilerin depolanarak, yedeklenmesini sağlamaktır. (Data center) Veri merkezi enerji alt yapısında ise; ortama göre, gerilim enerji hattı kullanılmaktadır. Bağımsız ve fiziki korunan trafo aracılığıyla, kesintisiz güç kaynağı olan UPS’ lere taşınmaktadır. Böylelikle, enerji kesintisinde; yedek jeneratörler devreye girerek, olası arızalar önlenmektedir. Data centernetwork gibi veri ağları yardımıyla etkili olmaktadır.

 Network; veri ağlarından biri olup, bilgisayarların veri alışverişini sağlamaktadır. Network’ e bağlanan bilgisayarların; yazıcı, internet ve dosya sunucuları gibi tüm kaynaklara ulaşma ve paylaşma imkanı sağlamaktadır. Yazı, simge ve resim gibi veriler; telekomünikasyonun konusunu oluşturur. Network, telekomünikasyon alt yapı bilgi çeşitlerinin de, iletilmek amacıyla kullanılmasına imkân sağlamaktadır.

Network Kablolama; yapısal kablolama tekniğidir. İletişimin, doğru aktarımı için; belirli standartlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, özenle tasarlanmış; network kablolama; telekomünikasyon için bir altyapıdır. Bu tür sistemlerde kullanılması gereken; data priz sayıları da önemlidir. Çünkü, kabloların düzenlenmesini sağlayan; patch panelin, kullanım sayısı ile orantılıdır. Yapısal kablolama ile, sunucu ve bilgisayarlar ile diğer ağ içeriklerine ulaşım sağlanmaktadır. Veri aktarımı ve bağlantı kurulması; Network kablolama yöntemi ile elde edilmektedir. Bu yöntemle, performans, yüksek derecede sağlanmaktadır.

Data Center Network Kablolama

4.4/5 - (18 votes)