İçeriğe geç

Data Center Kablolama

Data Center Kablolama

Data centerda profesyonel kablolama güvenlik açısından son derece önemlidir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan Data center kablolama yöntemi sabit kablolama yöntemidir.

Merkezi yama konumundaki cihaz bağlantı noktası, sunucudan depolamaya düzgün şekilde bağlanmalıdır. Birçok Data center, CPL’de yönetimi kolay patch kabloları tercih eder.

Sabit kablo ile CPL arasındaki bağlantı ile Data center, meydana gelebilecek değişiklikleri yönetmede büyük bir esneklik kazanır. Sisteme yeni ekipman eklenmesi gerektiğinde de CPL veya ZPL bağlantıları yapılmalıdır.

Data center kablolama ve sabit kablolama nedir

Cihazlar, CPL veya ZPL’deki kablolarla yeniden yapılandırılarak sistemin çalışma sırasında aktif sisteme bağlanmasına izin verilir. Değişiklikten sonra yapılacak tek şey, kabloları değişiklik öncesi konfigürasyona yeniden bağlamaktır.

Sabit kablolama uygulamaları daha az riskli kablolama yöntemidir. Bu yaklaşım aynı zamanda tüm sistemin çalışmasını iyileştirir ve hızlı değişikliklere yol açabilecek sistem değişikliklerinin güvenilir olmasını sağlar.

Birden fazla kablolama tipine sahip olmak, hangi tip kablolamanın doğru olduğu konusunda kafa karışıklığına yol açabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, Data center in yapısı ve kullanılan sistemlerin özellikleridir. Bir Data center birden fazla kablolama teknolojisi de kullanılabilir.

BT ekipmanının doğrudan ara bağlantısı, noktadan noktaya iletişim yöntemleri ve aktif ekipmanın doğrudan bağlanmasına izin veren ayrı kablolar da mevcuttur. Sabit kablolar aynı seviyede ve hiyerarşik yapıda olabileceği gibi, kutular arasında çapraz bağlantı veya ara bağlantı da sağlayabilir.

Noktadan noktaya kablolama nedir

Noktadan noktaya kablolama, en kolay ve en ekonomik kablolama yöntemidir. Bununla birlikte, bu kablo türü, birçok farklı nedenden dolayı yalnızca aynı veya iki bitişik kabin içindeki bağlantılar için kullanılır.

Noktadan noktaya kablolamanın uygulanması, Data center geliştirme ve ekipman tipi ve konumunda değişiklikler gibi ayrıntıları hesaba katmalıdır. Noktadan noktaya kablolamada uzun ömür beklentileri yoktur. Bu bağlantı türü yeniden kullanılamaz.

Gerekli ara bağlantıların sürekli değişme riski vardır ve her değişiklik çok zor olabilir. Ancak noktadan noktaya kablolama yöntemleri için planlama ve operasyonel kaynaklar artmaya başlıyor. Bu tip kablolama çevre kontrolü için uygundur ve altyapıya müdahale edebilir. Bu nedenle, yer değişikliği veya büyüme ve gelişme vb. durumlarda bu tür kablolama uygun değildir.

Data center Kablolama

Ayrıca kablolama işleminden sonra Data center kablolarının düzenli olarak kontrol edilmesi ve Data center in gerekli güvenlik şartlarını sağlaması çok önemlidir. Aksi takdirde kablolarda yaşanabilecek sorunlara bağlı olarak ciddi donanım ve yazılım sorunları ortaya çıkabilir. Her Data center kendi sistemi için en doğru kablolama tekniklerini uygulamalıdır.

Data Center Kablolama

5/5 - (11 votes)