İçeriğe geç

CAT6 Kablolama

CAT6 Kablolama

CAT6 Kablolama

Kategori 6 olarak da isimlendirebileceğimiz CAT6 kablolar son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan kablo türlerinden biridir. Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte düşünüldüğünde veri ve bilgi aktarımı sırasında büyük kolaylıklar ve avantajlar sağlayan bu kablo çeşitleri farklı sektörlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Veri aktarımı sırasında hızın korunmasını sağlayan ve kesintisiz iletim konusunda oldukça başarılı olarak kabul edilen CAT6 kablolar daha şimdiden pek çok sektörün vazgeçilmezi haline gelmiştir.

UTP yani diğer adıyla Korumasız Bükümlü Kablo sınıfında yer alan CAT6 kablo türleri haberleşme sistemi de dahil olmak üzere pek çok alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Tıp, sağlık, güvenlik, inşaat ve uzay teknolojisi bu alanlar arasında yer almaktadır. Özellikle yüksek performans gerektiren alanlarda kullanımının yaygınlaşması CAT6 kabloların işlevleri hakkında birtakım bilgileri de bize sunuyor.

CAT6 Kablonun Özellikleri Nelerdir?

Genellikle ethernet tabanlı bilgisayar ağlarında sıklıkla karşımıza çıkan CAT6 kablolar 2002 yılından bu yana en sık tercih edilen kablolar arasında yerini korumayı başarmıştır. Elbette ki bu başarısının ardında kullanıcılarına sunduğu avantajlar ve sahip olduğu özelliklerin etkisi büyüktür. Gigabit hızında veri taşıma kapasitesine sahip olması uzay teknolojisi de dahil olmak üzere pek çok alanda kendine yer bulmasını sağlamıştır. Kendinden önce geliştirilen diğer kablolarla geriye dönük uyumlu bir şekilde çalışmayı başaran CAT6 kablolar gelişmeye ve entegrasyona uyumludur.

CAT6 Kablolama

100 metreye kadar kullanım imkanı sunan bu kablolar 250 MHz’e kadar yüksek performans sağlar ve 10 Gbps veri transferi için elverişlidir. Yüksek performans hızı ile kendisinden önce kullanılan diğer kablolardan ayrılan CAT6 kablolar çevrede bulunan yabancı sinyallerden daha az etkilenmeyi başarmış ve veri aktarımını daha sağlıklı bir şekilde yürütme konusunda ön plana çıkmıştır. Bu yüzden internet kabloları arasında en çok tercih edilen türlerden biri olmuştur.

CAT6 kabloların öne çıkan diğer özellikleri arasında yüksek çekim kuvveti, dört çift telli yapıda olması, yüksek koruma ve izoleye sahip olması, şeffaf bant kaplama, yüksek depolama sıcaklığı da yer almaktadır. Tüm bu özellikleri bir arada düşünüldüğünde CAT6 kabloların neden bu kadar sık tercih edildiğini de anlamış oluyoruz. Uzun bir kullanım ömrü, hızlı veri akışı ve kesintisiz aktarım için internet tabanlı sistemlerde CAT6 kablolama kullanımı bu sebeple oldukça yaygındır.

CAT6 Kablolama Nerelerde Kullanılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi CAT6 kablolamalara daha çok internet tabanlı sistemlerde rastlıyoruz. Genellikle güçlü internet bağlantısı ve veri aktarımı gerektiren durumlarda tercih edilen bu kablolama sistemleri bilgisayar ve bilgisayar ağlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Yani bilgisayarların kendine yer bulduğu her türlü ortamda yapılacak kablolama işlemlerinde ilk olarak CAT6 kabloların tercih edildiğini söyleyebiliriz. İnternet tabanlı kullanımların yanı sıra güvenlik, iletişim ve telefon sistemlerinde de kullanılan bu kabloları, CAT5 kabloların kullanıldığı her alanda başarı ile kullanmak mümkündür.

Yüksek performans elde etmek için uygun bir tercih olan CAT6 kablolar kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. O da ethernet kartı ve modem ile bu kabloların uyumlu bir şekilde çalışıp çalışmayacağıdır. Eğer uyumlu bir kablo seçilmezse kablolamadan alınan sonuç da ne yazık ki istenilen seviyede olmayacaktır. Bu yüzden ilk adım olarak kablolamanın yapılacağı modem ve ethernet kartına dikkat edilmeli, uygun özellikteki bir kablo türü seçilmelidir. Eğer tercih CAT6 kablolardan yana yapılacaksa dış kaplamalarına dikkat edilerek bir seçimle bulunulmalıdır. Çünkü bu kabloların farklı üretim şekilleri ve farklı kaplamaları mevcuttur. İhtiyaca göre bu seçeneklerden birini değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

CAT6 Kablolama

5/5 - (10 votes)