İçeriğe geç

Cat 6 Kablo Uygulamaları

Cat 6 Kablo Uygulamaları

Cat 6 Kablo Uygulamaları

Gelişen teknoloji beraberinde daha çok bilgi aktarımını da getirmekte. Bu aktarım sırasında önemli olan daha fazla veri aktarımı ve hız iken bunu sağlamak ve korumak da önemli bir durum haline gelmektedir. Kesintisiz iletimi sağlamak için geliştirilen son teknoloji ile Cat 6 kabloları kullanılmaktadır.

Cat 6 Kablo Nedir?

Haberleşme sistemlerinden, inşaata, tıptan havacılığa ve hatta uzay teknolojisine kadar geniş veri aktarımını gerektiren yüksek teknolojinin kullanıldığı birçok sektörde Cat 6 kablolar kullanılmakta. Peki, insanlığın bu denli ihtiyaç duyduğu bu veri bağlantı ve aktarım organı cat6 nedir?

Kategori 6 kablo olarak bilinen ve gigabit hızında veri aktarımı sağlayabilen UTP yani Korumasız Bükümlü Kablo olarak tanınan yüksek teknoloji kablo türüdür. Dış etkenlerden diğer bakır kablolardan daha az etkilenmesi nedeniyle de çokça tercih edilmektedir. Yüksek performans gereken geniş bilgi aktarımında hızlı ve sorunsuz iletişimi sağlamaktadır.

Cat 6 Kablo Nitelikleri Nelerdir?

Çokça sorulan sorulardan cat6 nedir sorusundan sonra sorulması gereken sorulardan biri de bu yüksek performans aktarım aracının tercih edilmesinde etkili olan genel özellikler nelerdir olmalı. Kategori 6 kabloların gene nitelikleri

– Dört çift telli yapısında olması

– Yüksek koruma ve izole olması

– Şeffaf bant kaplama

– 1 gigabit ve 205 mhz’ e kadar performans sağlayabilmesi

– Yüksek çekme kuvveti

– Yüksek depolama sıcaklığı

– Çalışma sıcaklığı

– Ekranlı kablo özelliği

– Yabancı sinyallerden en az oranda etkilenmesi

– Sinyalizasyon ve bilgisayar sistemleriyle uyumlu olması

– Yanmaz dış kılıf gibi maddelerle sınıflandırılırken esas dış kılıf rengi açık gri olan Cat 6 kabloları kullanım alanlarına ve özelliklerine göre de kendi arlarında mavi, turuncu, beyaz, yeşil, kahverengi yahut da beyaz- yeşil, beyaz- mavi, beyaz- turuncu, beyaz- kahverengi gibi sınıflara ayrılırlar.

Cat 6 Kablo Nerelerde Kullanılır?

Kategori 6 kablo uygulamaları genel itibariyle internet bağlantıları amaçlı olarak kullanılsa da sadece bağlantı için değil yüksek güvenlik sistemlerinde ve iletişim sistemlerinde de çokça kullanılmaktadır. Cat 5 kablo olarak bilinen kategori 5 uygulamalarının kullanıldığı tüm alanlarda uyumlu çalışabilmektedir.

Cat 6 Kabloların diğer Kullanım Alanları

Yüksek teknoloji sistemlerinin gelişmekte olan bir çağ içinde bulunmaktayız ve bu gelişen her yüksek teknolojiye uygun yeni teknolojilerin de geliştirilmesi anlamına gelmektedir. Cat 6 kablo uygulamalarının diğer kullanım alanlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

– Havacılık

– Askeri muhabere sistemleri

– Uzay teknolojisi

– Tıp

– Denizcilik

– İnşaat sektörü

– Güvenlik sistemleri

Cat 6 Kablo Uygulamaları

5/5 - (16 votes)