İçeriğe geç

Bakır Patch Paneller

Bakır Patch Paneller

Bakır patch paneller hakkında bilgi vermeden ölçe patch panel nedir, görevleri ve amacı hakkında kısa bir açıklama yapalım;

Patch panel, ağ kablolarının toplanmış olduğu bir donanımdır. Bu donanım sayesinde kablolar gruplanır, sağlamlaştırılır ve uzun süre kullanım sağlar. Patch panelin bazı görevleri bulunmaktadır. Bu görevler şunlardır;

Bakır Patch Paneller

Ağın yapısının sağlamlaşması için patch paneller kullanılmaktadır. Patch paneller kabloların düzenlenmesi konusunda büyük bir göreve sahiptir. Bunun yanında ağ kablolarını ağ cihazlarına bağlama esnasında patch paneller kullanılır. Yani patch paneller bu durumda bir ara bölme görevi görürler.

Patch panellerin bazı amaçları vardır. Bu amaçlar;

Patch paneller sayesinde ağ kullanımı esnasında bir arıza meydana gelirse müdahale etmek kolaylaşmaktadır. Aniden meydana gelecek kablo arızaları için büyük öneme sahiptir. Patch paneller, kayıt yapılan stüdyolarda, radyo yayını yapılan yerlerde, televizyon stüdyolarında, konser ses sistemleri için kullanım alanı sağlamaktadır.

Kabloların toplanacağı merkezler seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Kablolara iki ucunun da kolay izlenebilir olacağı şekilde numara verilmelidir. Bunun yanında kablo uzunluğunun 90 metreden en fazla 100 metreden fazla olmaması gerekmektedir.

Eğer 90 metreyi geçen kablolara ihtiyaç duyuluyorsa bu durumda aralara switch yani ağ anahtarı eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca Kabloların toplanma yeri olarak seçilecek yerler kablo merkezine en fazla 90 metre uzak olmalıdır.

Bakır Patch Paneller

Bu kabloların yakınından elektrik, su ya da ısıtma tesisatının geçememesi gerekmektedir. Kablolar ile merkezde sonlandırma yapılırken en az 1 metre pay kalmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

LCS3 Bakır Patch Paneller, yüksek performans sağlamak, esneklik ve verimlilik elde etmek için tasarlanmıştır. Bakır patch paneller konusunda önemli bir avantaj sağlamaktadır.  LCS3 bakır patch paneller 19 inç olan kabinetler ile tam bir uyum içerisindedir.

Standart ve açılı olmak üzere iki çeşit patch panel vardır. Yüksekliği 1U’dur. Patch paneller, 24 port ve 48 port olmak üzere iki seçeneğe sahiptir. Standart olanlar, kasetlidir. Bu kasetlerin her biri de 6 ya da 12 port olacak şekilde seçilebilmektedir. Standart panellerin her birinde ise 6 ya da 12 tane LCS3 RJ45 konnektörden oluşmuş olan 4 tane kaset vardır.

Kolay bir şekilde kaset çıkarılabilmektedir. Her konnektör için birbirine bağlı olmayacak şekilde çıkarabilme özelliği vardır. Bu özellik sayesinde daha akışının bozulması engellenmektedir.

Kabin veya kabinetlere patch panel montajı yapılacağı zaman ve konnektör sonlandırılması yapılacağı zaman her konnektör ayrı ayrı kaset ile her kaset patch panel ile ve her patch panel de 19” dikme ile topraklanması yapılmaktadır.

Patch panellerin arka kısmında 2 adet kablo düzenleyicisi bulunmaktadır. Bu düzenleyicilerden biri her kablonun ayrı ayrı düzenlenmesini sağlar. Bir diğeri ise her kasetin arkasında vardır ve kasetin kablolarını demet olarak toplar. Bu sayede kablo yönetimi kolaylaşmış olur.

Patch panellerde etiketleme adına şeffaf korumalı etiket yerleri vardır. Patch paneller donatılarak istenildiği gibi patch paneller oluşturulabilir. Yani aynı patch panellerin modüler yapısı sayesinde hem bakır hem de fiber optik olacak şekilde iki sistem bir arada kullanılabilir.

Kurulum işlemi gerçekleştikten sonra patch panellerin üzerinde bulunan boş alanların kapatılması için boşluk kapama ve port kapama aksesuarları bulunmaktadır.

LCS3 patch panele doğrudan takılabilen patch cord tutucu aksesuar vardır. Bu sayede patch cordlar yönetilebilmektedir. Ayrıca böylece Patch cordların düzenlenmesi için farklı bir kabloya da gerek duyulmamaktadır. Yani bu durum sonucunda kabinet içerisinde daha az alan kullanılabilmektedir.

Bakır Patch Paneller

4.7/5 - (19 votes)