İçeriğe geç

Ağ Kabloları ve Konnektörler

Ağ Kabloları ve Konnektörler

Ağ Kabloları ve Konnektörler, Yavaş bir internet bağlantısından daha kötü bir şey yoktur. Datacomm Cables’tan yüksek hızlı, birinci sınıf ağ kabloları ile ışık hızında bağlantıdan emin olabilirsiniz. Ağ kablolarımız şunlar için idealdir:

bilgisayar
dizüstü bilgisayar
yönlendirici
modem
yazıcı
Oyun sunucusu
Anahtarlar gibi ağ ekipmanı.
Peki, ne zaman bir ağ kablosuna ihtiyacınız var?
İnterneti işte veya evde kullanıyorsanız, yerel ağınıza bağlanmak için kablolu Ethernet’e bağlı olmanız gerekir. Bunlar, her iki ucunda RJ45 konektörlü standart kabloların kullanıldığı bazı proje örnekleridir. Bir ağ kablosu aracılığıyla doğrudan Ethernet bağlantısı, genellikle yönlendiricinize kablosuz bağlantıdan daha hızlıdır.
Cat5 ve Cat6
Cat5e ve Cat6 arasındaki fark nedir?
Tek fark bant genişliğidir. Cat5e’nin bant genişliği 350Mhz’ye kadar ve Cat6’nın bant genişliği 600Mhz’ye kadar. Aksi takdirde, konektörler aynıdır ve aynı bağlantı noktalarına takılırlar. İkisi de aynı kalitede.

Farklı Renkli Ethernet Kablolarının Önemi Nedir?
Ağ kablosu tedarikçileri genellikle bağlantı türünü ve amacını belirlemeye yardımcı olmak veya kablolarını ve bağlantılarını diğer tedarikçilerden ayırt etmek için renkler atar.

Ethernet Kablo Renkleri ve Kullanım Amacı
Cat5, Cat5e, Cat6 ve Cat6a Ethernet kablolarının renkleri, ağ bağlantıları veya cihaz bağlantıları gibi belirli uygulamaları veya sistemleri temsil eder. Bu, her bir CAT kablosundaki dahili bükümlü çift kabloların renk kodlaması ile karıştırılmamalıdır. Dış kılıfın renginin kablonun işleviyle hiçbir ilgisi yoktur, sadece bağlantının amacını vurgular.

Genel Ethernet Renk Kodlama Atamaları
Satıcılar genellikle bağlantı türünü ve amacını belirlemeye yardımcı olmak veya bağlantılarını diğer satıcılardan ayırt etmek için belirli renkler atar. Renk, kablo yönetimine yardımcı olur ve bir endüstri standardı olmasa da, işletmelerin kullanabileceği bazı renk kodlaması örnekleri şunlardır:
mavi – ağ bağlantısı
sarı – kamera
beyaz – güvenli
Gri – Ara Bağlantı/Atlama
Siyah – Ekipman/İş istasyonu
kırmızı – telefon/acil durum sistemi
Kablo renk yönetimi, DMZ, üretim LAN’ı, yönetim LAN’ı ve test LAN’ı gibi güvenlik seviyelerini veya ağları ayırt etmek için de kullanılabilir. Bazı şirketler veya tedarikçilerin kendi etiketleme tercihleri ​​olduğundan, renkleri ve kullanımları mevcut en son çizelgelerden belirlemeniz önerilir.

Yıllara Göre Ethernet Kablosu Renk Kodlaması
Renkli kablolar, kurulu kabloların yaşını belirtmek için de kullanılabilir. Bazı tedarikçiler belirli bir renk seçerek çalışma yılını belirler. Bu, müşterilerin ve teknisyenlerin kurulu kablo tesisatlarının yaşını ve işin ne zaman yapılacağını hızlı bir şekilde belirlemelerini sağlar. Kurulum yılına göre ağ kablolarının renk kodlamasına bir örnek:
Mor – 2017
mavi – 2018
Sarı – 2019
Ticari Kablo Etiket Standardı
Ticari uygulamalar, özellikle veri merkezleri, ANSI/TIA-606-B, Ticari Binalar için Telekomünikasyon Altyapısının Yönetimi Standardı gibi uygun bina standartlarını kontrol etmelidir. Bu, tüm kurulum türlerinde kablo etiketleri için ortak bir standarttır. Ancak, yerel bina kodları 606B standardının yerine geçecektir ve kablolama yapılmadan önce kontrol edilmelidir.

Ağ Kabloları ve Konnektörler

4.7/5 - (24 votes)