İçeriğe geç

World Wide Web

World Wide Web

World Wide Web (WWW) Nedir?

World Wide Web (WWW), HTML olarak biçimlendirilmiş ve HTTP aracılığıyla erişilen bir çevrimiçi içerik ağıdır. Bu terim, İnternet üzerinden erişilebilen birbirine bağlı tüm HTML sayfalarını ifade etmek için kullanılmıştır. World Wide Web, ilk olarak 1991 yılında Tim Berners-Lee tarafından CERN’de müteahhitlik yaparken tasarlandı. World Wide Web’e çoğunlukla basitçe “Web” denir.

World Wide Web, insanların İnternet olarak bildiği şeydir. Bir Web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilen tüm Web sayfaları, resimler, videolar ve diğer çevrimiçi içeriktir. İnternet, tam tersi olarak e-posta göndermemize ve World Wide Web’e erişmemize izin vermekte olan temel ağ bağlantısıdır.

Erken Web, teknik olarak bir Web sunucusu kuracak ve HTML öğrenecek kadar yetenekli kuruluşlar tarafından barındırılan metin tabanlı sitelerin bir koleksiyonuydu. Orijinal tasarımdan bu yana gelişmeye devam etti ve şimdi etkileşimli (sosyal) medyayı ve çok az teknik beceri gerektiren veya hiç gerektirmeyen kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği içeriyor.

World Wide Web

WWW nasıl ve ne zaman icat edildi?

World Wide Web www tam biçimidir ve 90’lı yıllarda CERN’de icat edilmiştir. Bu Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü, İsviçre’nin Cenevre kentindeki en kapsamlı parçacık fiziği araştırma ve deney laboratuvarına sahipti.

Yaratıcısı, CERN’de bir iç iletişim projesinde çalışan bir İngiliz bilgisayar bilimcisi olan Tim Berners-Lee idi. Geliştirme sırasında, sistemi tüm dünyaya genişletebileceğini fark etti. Amaç, daha önce var olan köprü metnini, bir düğüm ağındaki belgeleri birleştirmek için kullanmaktı, böylece kullanıcı aralarında nasıl gezineceğini belirleyebilirdi.

Bu sistemin ilk adı, kurutmak için ağ yani “düğümler ağı” idi. Berners-Lee, bir NeXTcube’u sunucu olarak kullandı ve aynı zamanda bir editör olan tarayıcısını oluşturdu.

World Wide Web, Web’in sınırsız kullanımına izin verilen ve ilk grafik tarayıcı olan Mosaic’in ortaya çıktığı 1993 yılına kadar minimum kapsamda tutuldu.

1994 yılının sonlarında Tim Berners-Lee, World Wide Web Consortium’u (W3C) kurdu ve onunla birlikte birkaç şirket standartlar ve öneriler oluşturmaya dahil oldu. W3C, Web’in o zamandan beri erişilebilir teknolojilere dayanacağını ve herkesin ücretsiz olarak, patent veya telif hakkı olmaksızın erişilebilir olacağını belirledi. Bu, olağanüstü hızlı yayılmasına yol açtı.

Web ve İnternet arasındaki fark

İnternet

İnternet, birbirine bağlı bilgisayar ağlarının bir düzenlemesidir. Adı buradan geliyor: İnternet, İngilizce’de birbirine bağlı ağ anlamına gelen “interconnected network”ün kısaltılmış halidir. Yapı, bu bilgileri doğru yere gönderen karmaşık bir adres sistemi sayesinde bir bilgisayardan diğerine bilgi “paketleri” göndermeyi mümkün kılar. İnternetin atası ARPANET, 1960’larda ABD Savunma Bakanlığı tarafından icat edildi. Önce askeri amaçlarla, daha sonra üniversiteler ve kurumlar – araştırma merkezleri arasında bilgi aktarımını kolaylaştırmak için kullandılar. İnternet, dosya paylaşımı için kullanılan posta veya eşler arası gibi farklı uygulamalara izin verir.

Web

Daha önce okuduğumuz gibi, www’nin tam biçimi World Wide Web’dir ve genellikle 1989’da doğduğu kabul edilir. Web, uyarlanmış tarayıcılar ve makineler veya akıllı telefonlar aracılığıyla sitelerdeki sayfalara bakmayı mümkün kılar. İnternetin karmaşık temellerine dayanan devasa bir belge kitaplığıdır. Web, kullanımı kolay olmak için birçok teknoloji ve protokol kullanır.

World Wide Web

4.1/5 - (11 votes)