İçeriğe geç

WAN nedir

WAN nedir

WAN nedir? Geniş alan ağı

En basit haliyle, bir geniş alan ağı (WAN), yerel alan ağlarının (LAN’lar) veya birbirleriyle iletişim kuran diğer ağların bir koleksiyonudur. WAN, esasen İnternet’in dünyanın en büyük WAN’ı olduğu bir ağlar ağıdır.

Bugün, modern yaşamın neredeyse her yönüne dokunan çeşitli kullanım durumları için oluşturulmuş çeşitli WAN türleri vardır.

Geniş alan ağı nasıl başladı?

Bilinen ilk WAN, 1950’lerin sonlarında Yarı Otomatik Kara Ortamı (SAGE) radar savunma sistemindeki siteleri birbirine bağlamak için ABD Hava Kuvvetleri tarafından yaratıldı. Özel telefon hatları, telefonlar ve modemlerden oluşan devasa bir ağ, siteleri birbirine bağladı.

IP tabanlı İnternet’in temeli, dağıtılmış kontrole sahip ilk geniş alanlı paket anahtarlamalı ağ ve TCP/IP protokol paketini uygulayan ilk ağ olan Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajans Ağı (ARPANET) ile başlamıştır.

ARPANET başlangıçta California Üniversitesi, Los Angeles (UCLA), Stanford Araştırma Enstitüsü (şimdi SRI International), California Üniversitesi, Santa Barbara (UCSB) ve Utah Üniversitesi’ni birbirine bağladı.

WAN nedir

WAN yönlendirici nedir?

Kenar yönlendirici veya sınır yönlendirici olarak da bilinen bir WAN yönlendiricisi, veri paketlerini WAN konumları arasında yönlendiren ve kurumsal bir taşıyıcı ağına erişim sağlayan bir cihazdır. SONET/SDH (PoS) Üzerinden Paket, Çok Protokollü Etiket Anahtarlama (MPLS), ATM ve Çerçeve Aktarımı dahil olmak üzere zaman içinde çeşitli WAN protokolleri geliştirilmiştir.

Yazılım tanımlı WAN (SD-WAN) nedir?

Yazılım tanımlı WAN (SD-WAN), WAN mimarilerinin dağıtılmasını, çalıştırılmasını ve yönetilmesini kolaylaştıran bir yaklaşımdır. Sanallaştırmaya, uygulama düzeyinde politikalara ve yer paylaşımlı ağlara ve yerinde SD-WAN cihazları ve yazılım platformlarına dayanır.

SD-WAN, daha pahalı kiralık veya MPLS hatlarının işini yapmak için trafiği daha düşük maliyetli ağ bağlantılarına taşıyarak bir WAN genelinde veri aktarım verimliliğini artırır.

WAN nedir

WAN optimizasyonu nedir?

Gecikme ve bant genişliği kısıtlamaları genellikle kurumsal WAN’larda performans sorunlarına neden olur. WAN optimizasyonu, veri tekilleştirme, sıkıştırma, protokol optimizasyonu, trafik şekillendirme ve yerel önbelleğe alma gibi çeşitli teknikleri kullanır. Bu teknikler, paket dağıtımını ve trafik kontrolünü iyileştirir, sırayla ağ bant genişliğinin gerektiğinde dinamik olarak büyümesine veya küçülmesine izin verir.

SD-WAN teknolojisi ile WAN optimizasyonu ayrı ayrı bir şekilde ya da birlikte kullanılabilir. Bazı SD-WAN pazarlayıcıları, ürünlerine WAN optimizasyonu özelliklerini koyuyor.

WAN teknolojileri türleri

Paket değiştirme

Paket anahtarlama, bir mesajın paket adı verilen birkaç parçaya bölündüğü, bağımsız olarak, üç kopya halinde, her paket için en uygun yol ne olursa olsun gönderildiği ve hedefte yeniden birleştirildiği bir veri iletim yöntemidir. Her paket, yük adı verilen bir parça parça ve hedef ve yeniden birleştirme bilgilerini içeren tanımlayıcı bir başlık içerir. Paket bozulmasını kontrol etmek için paketler üç kopya halinde gönderilir. Her paket, en az iki kopyanın eşleştiğini karşılaştıran ve onaylayan bir süreçte doğrulanır. Doğrulama başarısız olduğunda, paketin yeniden gönderilmesi için bir istek yapılır.

WAN nedir

4.5/5 - (13 votes)