İçeriğe geç

VPN Nedir

VPN Nedir

VPN Nedir?

VPN (Virtual Private Network), Türkçeye “Sanal Özel Ağ” adıyla çevrilmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere sanal bir ağ oluşturulması ve bunu özel kılan bir durum bulunmaktadır. Bu haliyle “VPN nedir?” sorusuna; “bir ağa bağlanmanın fiziksel olarak mümkün olmadığı bir yerden bu ağa bağlanmayı sağlayan teknolojidir” diyebiliriz. Zaten bu özelliği sayesinde de çoğu zaman gündemi meşgul etmektedir. Peki, VPN çalışma mantığı nasıldır ve hangi amaçlar için kullanılmaktadır?

VPN Nasıl Çalışır?

VPN çalışma mantığının temelinde; noktadan noktaya bağlantı kurulması ile beraber kimlik doğrulama sağlanarak şifreli veri akışı bulunmaktadır. Kaynak ile hedef arasında sanal bir noktadan noktaya bağlantı kurulması sonrası gerekli kimlik doğrulamalar sunucular arası gerçekleştirilir. Sağlanan bu bağlantı ile şifreli bir tünel hazırlanmış olur ve bu sayede bu tünelden giden veriler dışarıdan görünemez ve çözülemez hale gelir. Bu veriler, şifreleme anahtarı olmadan çözülemez.

VPN sayesinde hedef ağı taklit ederek, fiziksel olarak o ağa bağlı gibi olunabilir. Bu sayede hedefteyken yapılabilecek her türlü işlem uzaktayken de yapılabilir bir hale gelebilmektedir ve tamamen güvenli bir ortamda bu işlemler yapılmaktadır.

VPN Nedir

VPN Kullanım Amaçları

VPN, birçok farklı amaç için kullanım sağlayan bir teknolojidir. Kurumlar arası bağlantılar için kullanılabilmektedir. Ayrıca kurum içi kullanılan ve dışarıdan erişim sağlanamayan uygulamaların da uzaktan kullanımı bu yöntemle sağlanabilir. Özellikle günümüzde artık uzaktan çalışmanın popüler hale gelmesi, şirketlerin kendini dışarıya açmasına sebebiyet vermektedir. Fakat bu durum her şirket için güvenliğini tehdit edebilecek bir durumdur ve bu noktada VPN yardıma koşmaktadır.

VPN, çoğu zaman bu kullanımların dışında gündeme yasaklı ve erişim engeli olan web sitelerine erişim için gündeme gelmektedir. Bu noktada VPN, bu siteler için herhangi bir kısıtlamanın olmadığı yerlerdeki ağlara bağlantıyı mümkün kılarak, o ağdan bağlanır gibi erişim sağlanmasını sağlar. Tüm işlemlerin ise şifreli olması, tarafların güvenliği için de ekstra bir rahatlık sağlamaktadır.

VPN Servis Sağlayıcısı Seçimi

VPN ile ilgili açıklamalarımızda her ne kadar güvenlikten ve şifrelemelerden bahsediyor olsak da tamamen güvenli bir ortamda olduğunuzu düşünmeniz doğru değildir. Evet, üçüncü bir kişinin verilerinize ulaşması ve bunları okuyabilmesi imkânsız derecesinde bir noktadadır. Fakat peki ya VPN sağlayıcılarınız kötü niyetliyse!

VPN servis sağlayıcılarının güvenilir olması son derece önemlidir. Çünkü tüm veri akışı, aranızdaki tünelden gidecektir ve VPN servis sağlayıcınız bu verili çözebilecek şifreleme anahtarına sahiptir. Bu da kritik bir noktadır. Bu sebeple VPN servis sağlayıcınızı seçerken bazı hususlara dikkat etmeniz önemli ve kritiktir. Bu noktalardan öne çıkanları ise şöyle sıralayabiliriz.

  • VPN sağlayıcınız altyapısının gerekli tüm güvenlik tedbirlerini almış olması
  • Size ve ileteceğiniz verilere dair hiçbir şeyi kayıt altına almamaları
  • Herhangi bir hukuki durumda size dair bilgileri paylaşmamaları
  • Muhatap alınabilecek bir ofislerinin bulunması ve bunun resmi olması

VPN Nedir

4.4/5 - (10 votes)