İçeriğe geç

Uniform Resource Locator (URL)

Uniform Resource Locator (URL)

URL (Uniform Resource Locator) Nedir?

URL olarak kısaltılan Tekdüzen Kaynak Bulucu, bir dosyanın internetteki konumunu belirlemenin bir yoludur. Sadece web sitelerini açmak için değil, aynı zamanda bir sunucu içerisinde bulunan görüntüleri, videoları, yazılım programlarını ve diğer dosya türlerini indirmek için kullandığımız durumdur.

Bilgisayarınızda yerel bir dosyayı açmak, üzerine çift tıklamak kadar basittir, ancak web sunucuları gibi uzak bilgisayarlarda dosyaları açmak için, web tarayıcımızın nereye bakacağını bilmesi için URL’ler kullanmalıyız.

http:// veya https://

“HTTP”, Köprü Metni Aktarım Protokolü anlamına gelir. Tarayıcının etki alanındaki bilgilere erişmek amacıyla hangi protokolü kullanacağını bilmesine olanak tanır. Bir “HTTPS” protokolü, “Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü”nün kısaltması olarak bilinir ve HTTP üzerinden iletilmekte olan bilgilerin şifreli ve güvenli olduğuna işaret eder. HTTP veya HTTPS’den sonra iki nokta üst üste ( : ) ve iki eğik çizgi ( // ) protokolü URL’nin geri kalanından ayırır.

www.

Sonrasında, “www” gelir ve içeriği ayırt etmek amacıyla kullanılır. URL’nin bu kısmı gerekli değildir ve birçok kez dışarıda bırakılabilir. Örneğin, ” http://google.com ” yazmak sizi yine de Computer Hope web sitesine götürür.

google.com

Ardından, “google.com” web sitesinin alan adıdır. Alandaki son kısım, alan soneki ya da TLD şeklinde bilinmektedir. Web sitesinin türü ya da konumunu belirlemek amacıyla kullanılır.

/ jargon / u /

Ardından, “jargon” ve “u” , web sayfasının sunucuda bulunduğu dizinlerdir.

url.htm

Son olarak, url.htm, görüntülemiş olduğunuz alan ismindeki gerçek web sayfasıdır. Sonda bulunan .htm, dosyanın bir HTML dosyası olduğunu açıklayan web sayfasına ait olan dosya uzantısı anlamına gelir.

URL nerede bulunur?

Bir URL genellikle tarayıcı penceresinin üst kısmında adres çubuğunda veya çok amaçlı adres çubuğunda bulunur. Masaüstü bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda, tarayıcınız tam ekranda görüntülenmiyorsa URL her zaman görünür durumdadır. Çoğu akıllı telefon ve tablet tarayıcısında, siz aşağı kaydırdıkça URL’yi içeren adres çubuğu kaybolur ve etki alanını yalnızca görünür olduğunda gösterir. Adres çubuğu görünmüyorsa sayfayı yukarı kaydırın.

Uniform Resource Locator (URL)

URL nasıl açılır?

Bir köprüyü tıklayarak bir URL açabilirsiniz. Bir URL, bir köprü olmadığı basılı materyaldeyse (örneğin, e-posta veya dergi), URL’yi tarayıcının adres çubuğuna yazarak sayfayı açabilirsiniz. URL bir e-postadaysa, kopyalanıp tarayıcının adres çubuğuna da yapıştırılabilir.

Kendi URL’mi nasıl oluşturabilirim?

Instagram gibi birçok sosyal ağ sitesi veya Etsy gibi alışveriş platformları, sayfanıza bağlantı veren özel dizinlere sahip olmanızı sağlar. Ya da size özel bir URL oluşturmak için bir alan adı kayıt şirketinden özel bir alan almanız gerekir. Bu şirketler, web sitenize/sitelerinize eklenebilecek veya seçtiğiniz herhangi bir web sayfasına yönlendirilebilecek alan adları satın almanıza izin verir.

Genellikle alan adınızı yıllık olarak yenilemeniz gerekir. Alan adları, pazarlanabilirliklerine ve geçmiş kullanımlarına göre fiyatlandırılır. .com , .net veya .org gibi alan son ekleri de fiyatı etkiler.

Uniform Resource Locator (URL)

4.5/5 - (11 votes)