İçeriğe geç

Sinyal Güçlendirici

Sinyal Güçlendirici

Sinyal Güçlendirici (Wi-Fi Genişletici) Nedir?

Açılımı Kablosuz Bağlantı Alanı olan Wi-Fi bilgisayar, telefon gibi tüm cihazların kablosuz bir şekilde internete erişimini sağlayan sistemdir. Aynı evin içerisinde, aynı iş yerinde kullanımı yaygınlaşan kablosuz internet erişimi, Wi-Fi modemler ile yoğun kullanımı Wi-Fi genişleticileri de hayatımıza sokmaktadır. Bir diğer adı ile sinyal güçlendirici (Wi-Fi genişletici) nedir?

Sinyal Güçlendirici Nasıl Çalışır?

Bazen evlerimizde ya da iş yerlerinde farketmeksizin zayıf sinyaller almak, modeme uzakken internete rahat erişim sağlayamamak mümkün. Bu nedenle sinyal güçlendiricilere iş düşebilmektedir. Peki, sinyal güçlendirici nasıl çalışır?

Wi-Fi sağlayıcınızla internete erişim için kullandığınız araçlar arasında engeller oluşabilir. Bunlar kapılar, duvarlar hatta zeminler bile olabilir. Böyle durumlarda, her seferinde internete daha rahat ve hızlı bir şekilde bağlanmak isterken zayıf sinyaller almanız mümkündür. Sinyal güçlendiriciler mevcut bağlantıyı tespit etmektedir ve yeniden bir noktaya dağıtıma başlamaktadır. Sinyal güçlendiricilerin genişleyen kapsama alanı, çift bant bağlantıları sayesinde internete erişim hızınız artmakta ve güçlenmektedir.

Sinyal Güçlendirici

Sinyal Güçlendiriciye Neden İhtiyaç Duyulur?

Sinyal güçlendiriciye neden ihtiyaç duyulur? Aslında bu sorunun cevabı son derece kısa ve nettir, daha hızlı internet erişimi. Günlük hayatta interneti yedi yirmi dört kullandığımızı söylemek mümkündür. Bu da elbette kesintisiz, sorunsuz ve en hızlı şekilde internet erişimi ihtiyacını doğurmaktadır. Bu da beraberinde Wi-Fi bağlantısını daha hızlı sağlamanın yollarını geliştirmekte ve sinyal güçlendiricileri hayatımıza sokmaktadır. Bu cihazlar sayesinde modemin önündeki engeller kalkmakta, kapsama alanı genişlemekte, bağlantı hızı artmaktadır.

Sinyal Güçlendirici Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş veya özel yaşantımızda kullandığımız Wi-Fi modemlerimiz için, daha geniş bir kapsama alanı, daha hızlı bağlantı kullanımı isteyebiliriz. Bunun için Wi-Fi genişletici yani sinyal güçlendirici kullanabilmekteyiz. Rahatlıkla teknoloji mağazalarından, internet üzerinden temin edebileceğimiz bu cihazlarda bilinçsiz bir alışveriş olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Sinyal güçlendirici alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Alacağınız sinyal güçlendiricilerde 50-60 TL ile 800-2000 TL civarı fiyat aralığı mümkündür. Cihazı alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri fiyatıdır. Fiyatı ile cihazın verimi birbiri ile uyumlu mu? Eviniz küçükse ve sinyal sorununuz minimum seviyede ise yönü değiştirilemeyen iki antenli ve düşük fiyatlı cihazlar seçebilir, daha büyük bir mekân için ise yönü değiştirilebilen daha yüksek fiyatlı cihazları tercih edebilirsiniz. Yine kablosuz hız değeri ve cihazın kullanılacağı ortamın büyüklüğü ile orantılı ve dikkat etmeniz gereken bir diğer noktadır. Ayrıca çift bant desteği ile yine daha hızlı bir bağlanma hızı elde edebilir, alacağınız cihazda bu desteğe dikkat edebilirsiniz. Önemli olan cihazı nerede, ortalama kaç cihaz için, ne kadarlık bir hız artışı için kullanacaksınız? Bunları belirledikten sonra, hem kullanım alanınıza göre hem de cebinize en uygun sinyal güçlendiriciyi alabilirsiniz.

Sinyal Güçlendirici

4.7/5 - (23 votes)