İçeriğe geç

Personal Area Network

Personal Area Network

Personal Area Network (Kişisel Network) Nedir?

Kişisel alan ağı olarak da bilinen personal area network ev, ofis, AVM ve araba gibi yerel ve kişisel alanlarda bulunan bilgisayar aygıtları arasında iletişimi kurmak için kullanılan ağ sistemidir. Kısaca PAN olarak adlandırılan kişisel alan ağı birkaç metre uzunluğundadır. Kişisel alan ağı kişisel aygıtların birbirleriyle haberleşmesini, internet veya yüksek düzeydeki aygıtlarla bağlantı kurmasını sağlar.

Personal Area Network

Hayatımıza ilk olarak kızılötesi ile giren PAN teknolojisi günümüzde en çok Bluetooth’larda kullanılmaktadır. PAN teknolojisi televizyon kumandaları ve telefonlar gibi pek çok alanda kullanılmıştır. Bu ağı kullanmak için cihazların görüş mesafesinde olması gerekmektedir. Görüş alanında olmayan cihazlarda bağlantı kurulamamaktadır. Geçmişte son derece popüler olan PAN teknolojisi günümüzde eskisi kadar aktif kullanılmamaktadır.

PAN Ne İşe Yarar?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte iletişim ihtiyacının karşılanması da giderek önem kazanmaya başladı. Bu ihtiyaçların karşılanması amacıyla iletişim teknolojileri her geçen gün geliştirilmektedir. Bu iletişim teknolojileri IEEE olarak bilinen Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü tarafından yapılmaktadır. Kablosuz iletişim ağı olan wireless personal area network de IEEE tarafından geliştirilen veri iletişim standartlarından biridir.

Personal Area Network

WPAN teknolojisinin temeli kablosuz bağlantı kullanılarak bir kişisel alan ağı oluşturmaya dayanmaktadır. IEEE 802.15 standardına sahip olan WPAN tüm bilgisayar ve iletişim cihazlarının kablo kullanılmadan birbirine bağlanmasını sağlar. WPAN teknolojisi kullanımında dikkat edilmesi geren temel nokta cihazların aynı kablosuz kişisel ağda olması ve cihazlar arası uzaklığın yeterli olmasıdır.

Kablosuz Kişisel Alan Ağı Nedir?

Kablosuz kişisel alan ağı çevresindeki aygıtların birbirleri ile kablo kullanımı olmadan bağlanmasını sağlar. Kablosuz PAN sistemlerinde yaklaşık 10 metre gibi çok kısa mesafede menzil sağlayan teknolojiler kullanılmaktadır. PAN teknolojisinin en önemli örneklerinden biri olan Bluetooth IEEE 802.15’in temelinde kurulmuştur. Kablosuz kişisel alan ağı wireless personal area network olarak da bilinmektedir.

Personal Area Network

WPAN günlük hayatta yanımızda taşıdığımız iletişim cihazlarını birbirine bağlayabilir. WPAN destekli donanıma sahip iki cihaz yeterli yakınlıktaysa ya da merkezi sunucuya birkaç km yakınlıktaysa kablosuz bir şekilde birbirine bağlanabilir. Bu teknoloji aynı zamanda ağın güvenliğini de sağlayabilmektedir. Oldukça yeni bir sistem olan WPAN ilerleyen dönemlerde çok daha gelişmiş bir biçimde karşımıza çıkacaktır.

Bluetooth Device Personal Area Network nedir?

Maksimum 8 tane master-slave ilişkisinde bulunan cihazdan oluşan Bluetooth PAN picaonet olarak adlandırılır. Piconete bağlanan ilk Bluetooth cihazı masterdır. Bu cihazla haberleşecek diğer cihazlar ise slave durumda kabul edilir.

Personal Area Network

Kablo bağlantısı olmadan kısa mesafede radyo frekansı kullanarak bilgisayar çevre birimleri ve diğer aygıtların birbiri ile haberleşmesine olanak tanır. PAN (personal network area) sınırları içerisinde 10 metre mesafede kullanılan Bluetooth teknolojisinin 100 metre mesafeli baz istasyonları da vardır.

 

4.7/5 - (7 votes)