İçeriğe geç

Network Hattı Nedir

Network Hattı Nedir

Network Hattı Nedir?

Network hattı, bilgisayarla, yönlendiriciler ve diğer ağ bileşenleri arasında haberleşmeyi ve veri aktarımını sağlayan kablo sistemidir. Network hattında kullanılan kablolar ağların kullanım alanına göre çeşitlilik göster. Ağ kullanım alanına göre STP, UTP, fiber optik ve koaksiyel gibi kablo türleri tercih edilir. Kablo seçimindeki en önemli iki etken ağ yapısı ve tipolojidir.

Network Hattı Nedir

Kablosuz teknolojinin kaydettiği büyük ilerlemeye rağmen günümüzde birçok bilgisayar ağında cihazların veri aktarımı için fiziksel kablolar kullanılmaya devam ediyor. Ağ kablolarından oluşan network hattıyla bilgisayarlar aygıtlara ve diğer bilgisayarlara bağlanıyor. Ağ kabloları dijital sinyaller aracılığıyla veri ve bilgi iletmek için kullanılmaktadır. Ağ kablolarının içinde sinyalleri iletmeye yarayan çeşitli bakır teller bulunmaktadır.

Network Data Hattı Ne Demek?

Data hattı verilerin IOT cihazları üzerinden alınarak bulut sunucularına transfer edilmesini sağlayan veri gönderim hattıdır. GSM operatörleri tarafından kullanılan data hattı veri transferi haricinde baz istasyonu üzerinden konum alınması amacıyla IOT teknolojilerinde de kullanılmaktadır. Data veri gönderim hattının diğer adı M2M’dir. Bu hat makineler arasında kablolu iletişim olmadan veri transferi gerçekleştirmektedir.

Network Hattı Nedir

Data hattının temel amacı internet bağlantısını sağlamaktır. Başak bir deyişle data hattı ve network hattı aynı işlevi görmektedir. Cep telefonları hatlarına benzeyen data hattı GSM operatörlerinde paket olarak bulunmaktadır. Cep telefonlarından internete erişim ve SMS gönderimi data hattı ile gerçekleşmektedir. Data hattı ile yalnızca telefon konuşması yapılamamaktadır.

Data Center Nedir Ne İşe Yarar?

Veri merkezi olarak bilinen data center, büyük boyutlarda verinin toplanması depolanması, işlenmesi ve dağıtılması amacıyla, bilgisayar ve ağ donanımlarının bir arada toplandığı yerlerdir. Data center 8 veri merkezi) e-posta ve anlık ileti (instant messaging), web sitelerinin yayında olması ve saklanması, gönderimi, e-ticaret işlemleri, bulut depolama ve uygulamaları/hizmetlerinin bir merkezde toplanmasını sağlamaktadır.

Network Hattı Nedir

İşletmeler ürettikleri ve kullandıkları tüm veriler için veri merkezlerine ihtiyaç duyarlar. Veri merkezi kullanımı devlet kurumları finans kurumları, sağlık kurumları, telekomünikasyon şirketleri, eğitim kurumları, perakendeciler, Facebook ve Google gibi sosyal ağ hizmetlerini sunan çevrimiçi pazarlamacılar tarafından büyük ölçüde rağbet görmektedir.

 Ağ Bağlantısı Elemanları Nelerdir?

Network, birden fazla bilgisayarın bilgi paylaşımı, yazılım ve donanım paylaşımı, merkezi yönetim ve destek kolaylığı sağlamak amacıyla birbirine bağlayan sistemdir. Network (ağ) yapılarını oluşturmak için farklı çeşitlerde ağ cihazları kullanılmaktadır. Kullanılan cihazlar ağ yapısına göre farklılık göstermektedir.

Network Hattı Nedir

Network hattı ile oluşturulan ağ yapılarında göbek (hub), anahtar (switch), tekrarlayıcı (repeater), köprüleyici (bridge), yönlendirici (router), güvenlik duvarı cihazları (firewall), erişim noktası (accese point), NIC (Ağ Ara Birim Kartı), Modem gibi cihazlar kullanılmaktadır.

4.6/5 - (14 votes)