İçeriğe geç

NETWORK CISCO

NETWORK CISCO

NETWORK CISCO NEDİR?

Cisco pasif network cihazları üreten ve kurumsal ağlarda ve internet altyapılarında en çok kullanılan bir ağ teknoloji şirketi olarak bilinmektedir. Network Cisco uzmanlığı eğitimi de alabilmektesiniz. Bu eğitimlerin amacı en temelden en zor ve karmaşık seviyelere kadar bilgisayar ağları (network) konusunda gerekli tüm yetkinlikleri elde etmek, ağları yönetmek ve hem teoride hem de pratikte başarılı olabilmektir. Network Cisco ile uzaktan erişim, hata analizi, geniş alan ağları ve network güvenliği gibi önemli konular hakkında yetkinlik kazanmış olacaksınız.

NETWORK CISCO

Ek bilgi olarak neler söylenebilir? Network yani ağ, iki veya ikiden fazla cihazın donanımsal veya yazılımsal kaynaklarını paylaşarak birbirine bakır, fiber optik kablo veya wireless bağlanması olarak tanımlanmaktadır. Aslında herkesin evinde kullandığı DSL modemler de evde oluşturulan networkün bir örneği olmaktadır. Aynı zamanda da bu networkten birçok web sitesini barındıran internete network cihazları üzerinden erişmekteyiz.

NETWORK CISCO

Biraz tarihe inersek de Cisco öncelikle 1984 yılında Stanford Üniversitesi’nden iki kişi tarafından kurulmuş olup ismini San Francisco ilinin son iki hecesinden almaktadır. Peki bu cihazlar nedir? Bu cihazlar access point, router, IPS, IDS, firewall, IP telefon ve switch’tir.

NETWORK CISCO HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER NEDİR?

Diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, Cisco birtakım sertifikasyon programları da sunmaktadır. Bu sertifikalar CCDA, Cisco Cable Communications Specialist, Cisco Content Networking Specialist, CCIE, Cisco Firewall Specialist, CCSP, Cisco IDS Specialist, CCNP, Cisco IP Telephony Design Specialist, Cisco IP Telephony Operations Specialist, Cisco IP Telephony Support Specialist, Cisco Multiservice Switching Specialist, CCNA, Cisco MxU Specialist, Cisco Optical Specialist, CCIP, Cisco Vpn Specialist, Cisco Wireless Lan Design Specialist, CCDP, Cisco Wireless LAN Support Specialist olmaktadır. Cisco ağ elemanları hem browser üzerindeki hem de konsol üzerindeki yönetim panellerinden kontrol edilmelidir.

Network yani ağ çok geniş bir insan topluluğuna hizmet vermektedir. Hızla büyümekte ve sadece evlerin değil büyük şirketlerin de sunucu sistemlerini üzerinde barındırmaktadır. Özellikle bu ağlarda meydana gelebilecek olan kopmalar veya hatalar ciddi sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu yüzden cisco aygıtlarının yanı sıra bu aygıtları kullanmasını bilen sertifikalı uzmanlara ihtiyaç olmaktadır. Cisco Network çok geniş bir kategoriye sahiptir.

NETWORK CISCO

Temel ağ kurulumu, ağ genişletme, ağ ortamının yönetimi, ağ adresi belirleme, veri iletiminin güvenilirliğini sağlama, IP yönlendirme ve uzak ağlara bağlanma gibi konular da bir diğer kazancınız olmuş olacak. Network Cisco hakkında bilgi ve yeterlilik sahibi olmak sizin ileride bilgi teknoloji alanında kendi firmanızı kurmanızı, freelancer olarak çeşitli firmalarda da network uzmanı olarak çalışmanızı, bilgi işlem departmanlarında, telekom veya GSM firmalarında çalışmanızı, Microsoft, Cisco, HP veya IBM gibi uluslararası ve popüler şirketlerde iş bulabilmenize yardımcı olur.

NETWORK CISCO

5/5 - (22 votes)