İçeriğe geç

Network Bağlantısı Nedir

Network Bağlantısı Nedir

Network Bağlantısı Nedir?

Network bağlantısı, çeşitli cihazları birbirine bağlamak amacıyla kullanılan bir ağ teknolojisidir. Ağ bağlantısına verilebilecek en iyi örneklerden biri de internettir. Ağ sistemlerinin en çok bilinen örneği internet olsa da kullanım alanı oldukça geniştir. Network ağ sistemi günümüz koşullarında sayısı giderek çoğalan cihazların iletişimini sağlamaktadır. Network ağ sisteminin pek çok kullanım alanı vardır.

Network Bağlantısı Nedir

Ağ, ana bilgisayarlar, sunucular, çevre birimleri, ağ cihazları ve günlük hayatta kullanılan birçok başka cihazı birbirine bağlayan sistemdir. Yan yana duran iki bilgisayarı birbirine bağlamak ya da iki farklı ülkede bulunan bilgisayarları birbirine bağlamak için network sistemi kullanılır. Değişen teknoloji koşulları ve ihtiyaçlarla birlikte pek çok farklı ağ sistemi geliştirilmiştir. Bu ağlar genel olarak sunucu, network kartı ve iletişim protokolü gibi bileşenlerden oluşur.

Ağ Teknolojisinin Gelişim Süreci

Ağ bağlantısı birden fazla bilgisayarın kablolu ya da kablosuz olarak birbiri ile veri alışverişinde bulunmasını sağlar. Ağ bağlantısı denince akla gelen ilk kavramlar sunucu ve kullanıcı terimleridir.

Network Bağlantısı Nedir

Ana Makine (MainFrame) Network Bağlantısı Modeli

Ağ kavramı ilk olarak MainFrame teknolojisi ile hayatımıza girmiştir. Bu teknolojide ana makinenin kendi işlemcisi, sabit diski, kumanda ekranı, klavyesi ve terminallere bağlı seri portları bulunmaktaydı. Aptal terminaller adı ile anılan bu terminaller yalnızca ekran ve klavye elemanlarından oluşurdu. Bu nedenle Ana makinelerin (MainFrame) pasif makineler olduğu söylenebilir.

Network Bağlantısı Nedir

Yerel bir disk alanı olmayan terminaller bilgiyi ana makine üzerinde sakladığı için ağ bağlantısının tüm yükü ana makinede toplanmaktaydı.

İstemci /Sunucu (Client/ Server) Network Bağlantısı Modeli

Bu sorunu ortadan kaldırmak için İşlemci/ Sunucu adı verilen ( Client/ Server) ağ modeli geliştirildi. Bu modelde her bilgisayar kendi kendine çalışabilirken yine ağa bağlanmak için sunucu adı verilen ana bilgisayarlara gereksinim duyulmaktadır. Bu ağ modelinde pasif terminaller yerine kendi kendine işlemler yapabilen ve kendi sabit disklerinde programlar saklayabilen makineler kullanılmıştır.

Bu bağlantı modeli ile her istemci kendi başına belirli işlemleri yerine getirebilmekte, yetersiz kalırsa da o iş için özelleşmiş olan sunuculardan destek almaktaydı.

Eşlenik (Peer to Peer) Network Bağlantısı Modeli

İngilizce Peer to Peer adı ile bilinen bu network modelinin Türkçe adı Eşlenik Ağ’dır. İşlemci/Sunucu modeleinin gelişmesi ile istemcilerin daha fazla ön plana çıktığı özelleşmiş sunuculara gereksinimi olmayan ağ çeşitleri geliştirildi. Bu ağ modeline göre ağ üzerinde bulunan bilgisayar sayısı kısıtlıdır. Ancak düzey olarak hepsi aynı düzeydedir.

Network Bağlantısı Nedir

(P2P) tip network bağlantısı ile bilgisayarlar hem client hem server konumundadır. Bu modelde bilgisayarlar kendi erişim haklarını düzenleyebilmektedirler. Bu sistem hem internet kullanıcıları ve küçük ofisler tarafından çok sık kullanılmaktadır.

 

4.3/5 - (15 votes)