İçeriğe geç

Modem

Modem

Modem nedir?

Modem, Modülatör, De-modülatör ifadesinin kısaltmasıdır. Modemler, telefon hatları aracılığıyla bir bilgisayar ağından başka bir bilgisayar ağına veri aktarımı için kullanılır. Bilgisayar ağı dijital modda çalışır, analog teknoloji ise telefon hatları arasında masaj taşımak için kullanılır.

Modülatör, iletim tarafında dijital moddan analog moda bilgi dönüştürür ve demodülatör, alıcı tarafında aynı bilgiyi analogdan dijitale dönüştürür. Bir bilgisayar ağının analog sinyallerinin başka bir bilgisayar ağının dijital sinyallerine dönüştürülmesi işlemine sayısallaştırma denir.

Data Terminal Equipment (DTE) olarak adlandırılan iki dijital cihaz arasında veri iletişimi için bir analog tesis kullanıldığında, her iki uçta da modemler kullanılır. DTE bir terminal veya bir bilgisayar olabilir.

İletim ucundaki modem, DTE tarafından üretilen dijital sinyali, bir taşıyıcıyı modüle ederek bir analog sinyale dönüştürür. Alıcı uçtaki bu modem, taşıyıcıyı demodüle eder ve demodüle edilmiş dijital sinyali DTE’ye teslim eder.

İki modem arasındaki iletim ortamı, özel devre veya anahtarlı bir telefon devresi olabilir. Anahtarlamalı telefon devresi kullanılıyorsa, modemler yerel telefon santrallerine bağlanır. Modemler arasında veri aktarımı gerektiğinde telefon santralleri aracılığıyla bağlantı kurulur.

Farklı Modem Türleri Nelerdir?

Pek çok farklı modem türü vardır ve sizin için olanı ağınızın tam gereksinimlerine bağlı olacaktır.

Harici modem

Harici modem, yönlendirici içermeyen bağımsız bir modemdir. USB, Ethernet veya bazen wifi aracılığıyla doğrudan bir bilgisayara bağlanabilir, ancak nadiren bağlanır. Genellikle ayrı bir yönlendiriciye bağlanır, böylece bağlantınızı ev veya ofis çevresinde birden çok ağ düğümü ile paylaşabilirsiniz.

Yönlendirici/Modem Birleşimi

Yönlendirici/modem birleşimi, bir yönlendirici içinde bulunan ve birden çok bilgisayarın/cihazın tek bir ağ içinde bağlanmasına izin veren bir modemdir. Ağların ayrı bir modem ve yönlendiriciye ihtiyacı olmadığı anlamına geldiği için günümüzde oldukça yaygın bir teknolojidir.

Modem

Entegre modem

Tümleşik modem, bilgisayar içinde bulunan bir modemdir (genellikle USB veya PCI kart olarak). Çoğu insanın internete bağlanmak istediği bir dizi bilgisayar ve cihaz olduğundan, bu modem türü artık sadece bir bilgisayarın internete bağlanmasına izin verdiği için artık kullanılmamaktadır.

Kablo, DSL, Fiber, Çevirmeli Modemler

Yönlendiriciler, entegre ve harici modemlerin yanı sıra internete bağlanmak için kullandığınız hizmet türüne göre de sınıflandırılabilir. Bunlar kablolu, DSL, Fiber ve çevirmeli modemlerdir. En yaygın olanı kablo ve DSL’dir, ancak fiber optik erişimi olan bir bölgede yaşıyorsanız bu internetinizi gerçekten hızlandırabilir.

İnternet ilk popülerlik kazanmaya başladığında popülerken, çevirmeli modemler geniş bant ve yüksek hızlı internetin ortaya çıkmasından bu yana çok sayıda kullanıcı kaybetti. Bu nedenle, birinin hala çevirmeli modem kullanması oldukça nadir olurdu.

Bağlantı türünün yanı sıra, modeminizin ISP’nizin sağladığı hız ile kaldırabileceği hızı da kontrol etmelisiniz. Bu inanılmaz derecede önemlidir, sanki ISS’niz size 300 Mbps indirme hızları sunuyorsa ve modeminiz sadece 100 Mbps’yi kaldırabiliyorsa, internet bağlantınızın potansiyelini ciddi şekilde sınırlandırıyor olacaksınız.

Modem

5/5 - (6 votes)