İçeriğe geç

Mac Adresi

Mac Adresi

Mac Adresi Nedir?

Teknoloji dünyası evlerimize, günlük hayatımızın içerisine kadar yerleşmişken artık bazı terimleri biliyor olmak kimi zaman işimizi kurtarabilir. Yaptığımız işleri, kullandığımız internet ağlarını, güvenli internet kullanımı gibi durumlar açısından pek çok teknoloji terimini öğrenmek şart. Özellikle IP adresiyle karıştırıldıkları düşünüldüğünde Mac adresi nedir sorusu ve tanımı da önem taşımaktadır.

Mac adresi, IP adresinden farklı bir sistemdir. Mac adresi her cihaza ait olan ve diğer cihazlarla bağlantı kurabilen bir bilgi, adrestir. Mac adresi 48 bit, 6 oktetten oluşmaktadır. 3 oktet, ilk 24 bit üretici firmayı, diğer 3 oktet, ikinci 24 bit ise donanımınızın modelini, üretim yılını, üretim yerini göstermektedir. Mac adresi IP adresi değildir. IP adresi tüm kullanıcılara açıkken Mac adresi aynı ağa bağlı kullanıcılar tarafından görülebilmektedir.

Mac Adresi

Mac Adresi Ne İşe Yarar?

Mac adresi sanılanın aksine IP adresi ile yakından uzaktan bağlantılı değildir. Mac adresi cihazınıza ait olan kimlik bilgileri olarak da sayılabilir. Peki, Mac adresi ne işe yarar? Ne gibi bir önemi vardır?

Mac adresi diğer cihazlarla bağlantı kurma amacı ile kullanılmaktadır. Bluetooth, Wi-Fi, Ethernet, FFDI, SCSI, token ring protokolleri için kullanılan Mac adresi, tüm bu protokollerde adresi bilen kişilerin aynı anda farklı aygıtların birleşmesi, iletişim kurması için kullanılmaktadır.

Mac Adresinizi Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Mac adresinin aynı ağda bağlı olan tüm cihazların birbirleri ile iletişim kurmasını, haberleşmesini sağladığını biliyoruz. Her cihaza ait olan sadece ağdaki kişilerin görebildiği Mac adresinizi nasıl öğrenebilirsiniz?

Bilinmesi gereken şey, Mac adresinin bulunması her cihazda ve her işletim sisteminde farklılık göstermektedir ve hepsinde izlenmesi gereken farklı adımlar bulunmaktadır. Windows sisteminde, Windows arama çubuğuna cmd yazarak Komut İstemi sayfasını açabilir, ipconfig/all yazarak Enter’a basabilir ve karşınıza çıkan Physical Address satırındaki Mac adresinizi elde edebilirsiniz.

MacOS için, Apple logosu, Sistem Tercihleri, Ağ ve Gelişmiş menüsü, karşınıza çıkan ekranda Wi-Fi seçeneği ile Mac adresinizi alabilirsiniz.

Terminal sayfasını açarak fconfig yazarak Enter’a bastığınızda da Linux sisteminizin; İOS için, ayarlar, genel bölüm, hakkında sayfası ve Mac adresinizi görebilirsiniz.

Son olarak Android sisteminiz için, ayarlar, telefon hakkında, tüm özellikler sayfası, durum ekranı ve Mac adresinizi öğrenebilirsiniz. Her sistemin, her cihazın Mac adresinin farklı olduğunu, bu adresle farklı cihazlar arasında haberleşme, erişim sağlanacağını ve IP adresinden tamamen farklı olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Mac Adresi

4.3/5 - (22 votes)
Etiketler: