İçeriğe geç

Lan

Lan

LAN Nedir?

Yerel alan ağı (LAN), bir bina, ofis veya ev gibi tek bir fiziksel konumda birbirine bağlı aygıtlar topluluğudur. Bir LAN, bir kullanıcılı bir ev ağından, bir ofis veya okuldaki binlerce kullanıcı ve cihaza sahip bir kurumsal ağa kadar, küçük veya büyük olabilir.

Boyutu ne olursa olsun, bir LAN’ın tek tanımlayıcı özelliği, tek ve sınırlı bir alanda bulunan cihazları birbirine bağlamasıdır. Buna karşılık, geniş alan ağı (WAN) veya metropolitan alan ağı (MAN), daha geniş coğrafi alanları kapsar. Bazı WAN’lar ve MAN’ler birçok LAN’ı birbirine bağlar.

Bir LAN’da neler var?

Bir LAN, cihazların geniş alan ağları aracılığıyla dahili sunuculara, web sunucularına ve diğer LAN’lara bağlanmasını sağlayan kablolar, erişim noktaları, anahtarlar, yönlendiriciler ve diğer bileşenlerden oluşur.

Sanallaştırmanın yükselişi, ağ yöneticilerinin büyük altyapı değişikliklerine gerek kalmadan ağ düğümlerini mantıksal olarak gruplandırmasına ve ağlarını bölümlere ayırmasına olanak tanıyan sanal LAN’ların gelişimini de hızlandırdı.

Örneğin, muhasebe, BT desteği ve yönetim gibi birden çok departmana sahip bir ofiste, her bölümün bilgisayarları mantıksal olarak aynı anahtara bağlanabilir, ancak ayrıymış gibi davranacak şekilde bölümlere ayrılabilir.

Lan

LAN’ın faydaları nelerdir?

Bir LAN’ın avantajları, birlikte ağa bağlı herhangi bir cihaz grubu için olanlarla aynıdır. Cihazlar tek bir İnternet bağlantısı kullanabilir, birbirleriyle dosya paylaşabilir, paylaşılan yazıcılara yazdırabilir ve birbirlerine erişebilir ve hatta bunlar tarafından kontrol edilebilir.

LAN’lar, 1960’larda kolejler, üniversiteler ve araştırma tesisleri (NASA gibi) tarafından kullanılmak üzere, öncelikle bilgisayarları diğer bilgisayarlara bağlamak için geliştirildi. LAN’lar, Ethernet teknolojisinin gelişmesine (1973, Xerox PARC’da), ticarileşmesine (1980) ve standardizasyonuna (1983) kadar rastlamadı.

Cihazların bir ağa bağlı olmasının faydaları her zaman iyi anlaşılmış olsa da, LAN’ların neredeyse her tür ortamda yaygınlaşması Wi-Fi teknolojisinin yaygınlaşmasına kadar olmadı. Günümüzde sadece işletmeler ve okullar LAN’ları değil, aynı zamanda restoranlar, kafeler, mağazalar ve evler de kullanıyor.

Kablosuz bağlantı, bir LAN’a bağlanabilecek cihaz türlerini de büyük ölçüde genişletti. Artık bilgisayarlar, yazıcılar ve telefonlardan akıllı TV’lere, müzik setlerine, hoparlörlere, aydınlatmaya, termostatlara, panjurlara, kapı kilitlerine, güvenlik kameralarına ve hatta kahve makinelerine, buzdolaplarına ve oyuncaklara kadar akla gelebilecek her şey “bağlanabilir”.

Farklı LAN türleri var mı?

Genel olarak iki tür LAN vardır: istemci/sunucu LAN’ları ve eşler arası LAN’lar.

İstemci/sunucu LAN’ı, merkezi bir sunucuya bağlı birkaç cihazdan (istemciler) oluşur. Sunucu, dosya depolamayı, uygulama erişimini, cihaz erişimini ve ağ trafiğini yönetir. İstemci, uygulamaları veya İnternet’i çalıştıran veya bunlara erişen herhangi bir bağlı cihaz olabilir. İstemciler, sunucuya kablolarla veya kablosuz bağlantılarla bağlanır.

Eşler arası LAN’ın merkezi bir sunucusu yoktur ve bir istemci/sunucu LAN’ının yapabileceği gibi ağır iş yüklerini kaldıramaz ve bu nedenle genellikle daha küçüktürler. Eşler arası bir LAN’da, her cihaz ağın işleyişini eşit olarak paylaşır. Cihazlar, bir anahtara veya yönlendiriciye kablolu veya kablosuz bağlantılar aracılığıyla kaynakları ve verileri paylaşır.

Lan

4.6/5 - (9 votes)
Etiketler: