İçeriğe geç

Kesintisiz Ve Hızlı internet Erişimi

Kesintisiz Ve Hızlı internet Erişimi

Kesintisiz Ve Hızlı İnternet Erişimi

Günümüzde internet artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Günlük işler, ofis çalışma, uzaktan erişim, toplantılar neredeyse hayatımızdaki her adımın içerisinde internetin hızı çok önemlidir.

Hızlı internet erişimi nasıl sağlanır? İnternet erişiminde kopmalar nasıl çözülür? Detaylarına bakmak gerekir. Planlı keşif ve internet ağına uygun kablolama sayesinden herhangi bir aksaklık yaşanmadan internet dünyasında hızlı dolaşım sağlayacaktır.

Hızlı İnternet Erişimi Nasıl Sağlanır?

İnternet erişiminin hızlı olabilmesi için öncelikle alt yapı ve kablolama sisteminin titizlikle üzerinde durulması gereken en önemli konular içerisindedir. Tabii ki sunucunun bu anlamda desteği çok önemlidir. Kablolama sistemlerinde Fuat.org olarak network kablolama üzerinde titizlikle durulmaktadır. İnternet erişimi yapılacak alanın ve donanımına göre Cat6, Cat7, Cat8 ve fiber kablolama sistemleri olarak kendi içerisinde görevlerine göre ayrılmaktadır. Gerek ofisler içerisinde İnternet ağının bulunduğu panel içerisinden kablolar zemin altından döşenebildiği gibi bireysel kullanıcılar da pratik kablo kullanabilmektedir.

İnternet Erişiminde Kopmalar Nasıl Çözülür?

Özellikle yoğun internet kullanımlarında ve birden fazla kullanıcıların aynı anda interneti kullanmasıyla oluşan ve çok can sıkan durum internet kopmaları ile yaşanmaktadır. Bu bağlamda kablosuz ağ ile bağlanmanın yanı sıra cihazları ethernet denilen bir ucu internet vericisine diğer ucu da bilgisayar veya laptopa bağlanması suretiyle kullanılan bir network kablolama yöntemidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu kablo uzunluğu arttığı sürece verim düşmektedir. Bu sebeple kablolama yapılacak alanın uzunluğu ve hangi kablo türünün kullanılmasına karar verilmesi için mutlaka keşif yapılması gerekmektedir.

Kablo Özellikleri Nelerdir?

Kablolama sistemlerinde Cat6, Cat7, Cat8 ve fiber türleri mevcuttur. Eğer sistem içerisinde fiber olarak tabir edilen ve ışık hızında bir internet söz konusu ise bu durumda kablolar fiber alt yapısına uygun yapılmalıdır. Kablo içeriğine bakılacak olursa genelde farklı renklerde ve saç örgüsü şeklinde bir yapısı vardır. Bu her biri farklı renkler içerisinde yer alan tellerin farklı görevleri vardır.

Cat6, Cat7, Cat8 türdeki kablolar ise daha çok bireysel ev ortamlarında ve ofis ve işyeri içerisinde yaygın olarak kullanılan diğer bir adı ile ethernet kabloları olarak işlev görmektedir. Kişilerin de kolaylıkla pratik olarak kullanılan türdeki kablolar sınıflandırması içerisinde yer almaktadır.

Kesintisiz Ve Hızlı internet Erişimi

5/5 - (14 votes)