İçeriğe geç

IPv6

IPv6

IPv6 Nedir?

IP yani İnternet Protokolü, bir cihazı internet üzerinde tanımlayan rakamsal dizilimdir. Cihazınızın internet üzerinde tanımlanmasını, istediğiniz adreslere ulaşmayı yani internette dolaşabilmenizi sağlayan sayılardır. IPv4 ve IPv6 olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır. Peki, IPv6 Nedir?

IPv6, protokolün altıncı sürümü, dördüncü sürümün yenilenmiş hâlidir. 128 bitlik bir IP adresi kullanan IPv6, cihazlarımızı internete bağlamamızı sağlayan teknolojinin ismidir. Daha önceleri 32 bitlik IP adresleri kullanan IPv4’ün yetersiz kalması ile yeni sürüm olarak karşımıza çıkmaktadır. IPv6, iki nokta üst üste ayrılan dört karaktere sahip sekiz numaralı dizelerdir.

IPv6 Adresine Neden İhtiyaç Duyuldu?

IP adresleri internet erişimli cihazlarımızın internete bağlanmasını, istediğimiz web sitelerine erişimimizi sağlayan teknoloji protokolü, sayı dizilimleridir. Peki, daha önceleri bu dizilimlerde IPv4 varken IPv6 adresine neden ihtiyaç duyuldu?

Temelde 4 milyar civarı adres sınırına sahip olan IPv4, 32 bitlik IP adresleri kullanmaktaydı. Yaklaşık olarak otuz yıl öncesine kadar bu sayılar yeterli görülmekteydi, internet kullanımı dünya çapında yayıldıkça, kullanılan cihazların sayısı ve çeşitliliği arttıkça IP adresleri de hızla tükenmeye başladı. IPv4 artık bu sorumluluğu üstlenebilecek kapasiteye sahip değildi. Bu noktada IPv6 adresine ihtiyaç duyuldu. IPv6 ile tükenmeyecek 128 bitlik IP adreslerine sahip durumundayız. IPv4 henüz tamamen sürümden kaldırılmış değil, adresler tamamen bitmedi ve kaldırılması son derece masraflı olacaktır. Bu nedenle IPv6 kullanılmaya başlanıldı ve IPv4 yavaş yavaş kaldırılmaktadır.

IPv6

IPv4 ve IPv6 Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnternet protokolü, sayı dizilimleri yani adresler, internette cihazınız aracılığı ile istediğiniz siteye erişim sağlamaktadır. IPv4 ve IPv6 olarak iki türü olan IP adreslerinde, IPv4 sürümü sona doğru yaklaşmakta ve IPv6 onun yerini almaktadır. Peki, IPv4 ve IPv6 arasındaki farklar nelerdir?

IPv6 elbette IPv4’e göre iyileştirmeler, yenilikler içerir. IPv4 32 bit iken IPv6 128 bitlik IP adresleri sunmaktadır. Ayrıca cihazlar IPv6 ile yönlendirici arayarak işleme başlar, daha geniş internet erişimi sağlar. IPv4’da ise cihaz ekleme işlemi elle yapılmaktadır.

IPv6 bir önceki sürümüne göre daha hızlıdır ancak bunun da bazen bir dezavantajı olabilmektedir. Büyük paketlere geniş yayılma alanına sahip olması bazen onu yavaşlatabilmektedir. Ayrıca güvenlik, kimlik doğrulama, veri bütünlüğü gibi konularda IPv6 yine IPv4’e göre tamamen entegre olmuş hâlde, daha güvenilirdir. IPv4 yaklaşık olarak 4 milyar IP adresi sunarken, IPv6’da bu sayı tam olarak 340,282,366,920,938,463,463,374,607,431,768,211,456 adrestir.

IPv6

4.3/5 - (13 votes)