İçeriğe geç

IP Adresi

IP Adresi

IP Adresi Nedir?

Günümüz teknoloji dünyasında sürekli kullandığımız ve duymaya alıştığımız terimler bulunmaktadır. İsimlerini duyuyoruz ancak tanımları nedir, kullanırken hangi amaçla kullanmaktayız bunları genellikle bilmemekteyiz. Bu tanımlardan bir tanesi de özellikle ev internet kullanıcılarının sıkça duyduğu IP adresi. IP adresi nedir, türleri var mıdır, internet kullanımında ne için lâzımdır yakından bakalım.

IP adresi yani İnternet Protokolü, sayılardan oluşan bir dizi kuraldır. Cihazınızı internet üzerinde tanımlayan bir dizi sayıdır. Cihazlar arası bilgi gönderilmesini sağlayan bir sistem demek mümkündür. Bu sayı dizileri bilgisayarları, web siteleri, yönlendiricileri birbirinden ayırt eder ve bir cihazdan diğer bir cihaza gidilecek yolu belirler. 0 ile 255 arasında değişebilen, dört farklı sayıdan oluşan IP adresleri, matematiksel olarak üretilmekte ve atanmaktadır. Peki, IP adresi türleri nelerdir, kaç tane bulunmaktadır?

IP Adresi

IP Adresi Türleri

Neredeyse hemen hemen her eve giren bilgisayar ve tablet ile günlük internet kullanım oranı da artmış, kullanıcıların karşısına sık sık IP Adresi kaç, nedir gibi sorular da çıkar olmuştur. IP Adresi sadece internete girdiğimizde bir kere kullanılan bir sayı dizisi midir yoksa IP Adresi türleri var mıdır? Evlere ve iş yerlerine göre değişiklik göstermekte midir?

IP adresi türleri genel anlamda Dinamik ve Statik olmak üzere ikiye yarılmaktadır. Dinamik IP adresi İnternet Servis Sağlayıcısı’nın IP adresini otomatik ve sık bir şekilde değiştirme şeklidir. Müşterileri için düzenli olarak adresleri yeniler ve eskileri tekrar kullanır. Statik IP adresi değişmeyen, sabit adrestir.

Ayrıca bir değer adres türü Tüketici IP adresidir. İnternet sahibi kişiler, iş yerleri yani tüketiciler kendilerine özel ya da genel IP adresi türleri seçmektedir. Özel adresler internetinize bağlanan her cihaza ayrı bir IP adresi atarken, genel adreslerde cihazlar ağınızın ana IP adresinde yer almaktadırlar.

Aynı zamanda web sitelerinin kullandığı paylaşımlı ve ayrılmış olmak üzere kullandığı iki tür IP adresi türü bulunmaktadır. Paylaşımlı, aynı sunucuyu birden fazla web sitesinin paylaşmasıdır. Ayrılmış tür ise, birden fazla IP adresi kullanımı ile mevcuttur.

IP Adresi İle Port İlişkisi

IP adresi ile port ilişkisi, bilgisayarlar arası veri alışverişi açısından önemlidir. Cihazlar arası gidilecek yolu belirleyen IP adresleri, köprü adı verilen portlara bölünmektedir. Böylece bu köprülerle internete gidilen kapılar açılmaktadır.

Fiziksel değil sanal port olarak bilinen port, internete girmek için atanan IP adreslerinin yanına eklenir. Ulaşılmak istenilen adrese bu aracı sayesinde erişilebilmektedir. Bilgisayarınızdaki komut sistemine Başlat – Çalıştır- cmd netstat -an komutunu yazarak IP adresinin hangi portu kullandığını görmek mümkündür. Bu sayede elde edeceğiniz bilgiler; kullanılan protokol, cihazın IP adresi ve port numarası, bağlanılmak istenilen IP adresi ve port numarası, dinleme ve aktif durum bilgileridir.

IP Adresi

4.7/5 - (23 votes)