İçeriğe geç

IoT: Gerçek zamanlı konum hizmetleri

IoT: Gerçek zamanlı konum hizmetleri

IoT: Gerçek zamanlı konum hizmetleri

gerçek zamanlı konum hizmeti

Büyük bir tıbbi tesiste biyomedikal mühendisi olduğunuzu hayal edin. Diğer şeylerin yanı sıra, biyomedikal mühendisleri tıbbi ekipmanın bakımından ve bakımından sorumludur. Büyük bir hastanede aynı anda binlerce cihaz olabilir. Birçok tıbbi cihaz portatiftir ve elde veya tesis içerisinde bir yerden başka bir yere taşınabilir.

Çoğu cihazın, gerektiğinde bulunabilmeleri için belirlenmiş bir “park yeri” olacaktır. Ama ya cihaz kullanımdaysa? İlk “kaldırıldığından” beri birçok kez taşınmış olabilir. İhtiyacım olduğunda nasıl bulabilirim? Nispeten iyi ücretli bir tıp uzmanını denemek ve bulmak için kapınıza gönderebilirsiniz. Bu eski yol. Yeni yöntem, “Gerçek Zamanlı Konum Servisleri” (RTLS) adı verilen bir teknoloji kullanıyor.

Varlık Etiketleri ve Okuyucular

RTLS’yi kullanmak için, yerleştirilecek cihaza arkası yapışkanlı küçük bir “varlık etiketi” yapıştırılması gerekir. Etiket bir RFID çipi içerir. Mülkün çeşitli bölümlerine “okuyucu” adı verilen birden çok ağ aygıtı kurulur. Gönderme ve alma yapabilen radyolar olmalarına rağmen “okuyucu” olarak adlandırılırlar. Okuyucu, pasif RFID çipi tarafından alınan sinyali iletir. Etiketin güç kaynağı yoktur, ancak gelen sinyalin enerjisini okuyucuya küçük bir elektronik “cıvıltı” göndermek için kullanabilir. İkiden fazla okuyucuda bir chirp alınırsa, yazılım, chirp’in etiketten her okuyucuya seyahat etmesi için geçen süreyi kullanarak varlık etiketinin konumunu üçgenleştirir.

IoT: Gerçek zamanlı konum hizmetleri

Bu yaklaşımın bazı ciddi sınırlamaları vardır. Varlık etiketine güç verilmediği için, varlık etiketinden gelen cıvıltı aslında çok zayıf bir sinyaldir. Bu sinyali ikiden fazla farklı okuyucuda alabilmek için okuyucuların birbirinden kısa bir mesafede olması gerekir. Bir hastane kadar büyük bir tesiste bunun için gereken okuyucu sayısı ekonomik olarak engelleyicidir.

Uygulamada, bir tesisteki okuyucu sayısı kapılar, ana koridorlar ve asansör kapıları gibi “boğulma noktaları” ile sınırlıdır. Bu şekilde sistem, pasif bir etiketin belirli bir okuyucuya gelişini kaydeder ve yaklaşık konumu çıkarılabilir. Bu, RTLS’nin en az doğru yöntemidir ve genellikle daha küçük, daha ucuz veya daha az kritik cihazlar için kullanılır.

 

varlık etiketi

Varlık etiketlerini güçlendirerek bu sınırlamaların bazılarının üstesinden gelebiliriz. Sinyal gönderip alabilen bir pil, anten ve radyo içeren bir varlık etiketi yapalım. Cihaz hareket ederken sinyal vermek için bir ivmeölçer bile ekleyebiliriz. Buna “aktif etiket” veya “transponder” denir. Aktif olduğu için, bir RFID çipinin pasif cıvıltısından çok daha güçlü bir sinyal gönderebilir. Sinyal birden fazla okuyucuya ulaşma yeteneğine sahiptir, bu nedenle konumu üçgenleme ile belirlenebilir. Sistem, hareket halindeki ekipmanı bile gerçek zamanlı olarak izleyebilir.

Aktif etiketlerin pasif etiketlerden daha büyük olduğunu söylemeye gerek yok. Pasif etiketler büyük madeni para etiketleridir. Aktif etiket yaklaşık bir hap kutusu büyüklüğünde olabilir. Aktif etiketler ayrıca daha pahalıdır ve bu nedenle daha az kullanılır. Bu yöntem genellikle daha pahalı ve daha kritik ekipmanlar için ayrılmıştır. Okuyucu hala uzakta olduğundan, bu yaklaşım genellikle birkaç metrelik bir çözünürlük sağlar. Bu genellikle uygun bir oda bulmak için yeterince yakındır.

Bluetooth LE – kablosuz erişim noktalı

Kısa sürede RTLS teknolojisi çok yol kat etti. Bir iş ortamında, WiFi erişim noktaları, yeterli kapsama alanı ve kullanıcı yoğunluğu sağlamak için genellikle çok yakın aralıklarla yerleştirilir. Okuyucular artık RTLS’deki mesafe sorunlarını hafifletmek için bazı ticari erişim noktalarına dahil edilmiştir. Bu okuyucular birbirine yakın olduğundan varlık etiketi ile iletişim kurmak için Bluetooth teknolojisi kullanılır.

Erişim noktasının içindeki Bluetooth okuyucu, çok yönlü bir anten içerir. Gelen sinyalin açısı, sinyal anten dizisinin elemanları arasında hareket ederken hesaplanabilir. Bu hesaplamanın doğruluğu, “faz kayması” (burada ele alınmamıştır) ve istatistiksel yöntemlerle daha da geliştirilebilir.

IoT: Gerçek zamanlı konum hizmetleri

Bu Bluetooth anten dizisi, on altı benzersiz anten içerir. Sekiz anten, sinyali erişim noktasından uzak tutmak için reflektördür

Bu Bluetooth anten dizisi, on altı benzersiz anten içerir. .Sekiz anten, sinyali erişim noktasından uzak tutmak için yansıtıcıdır. Diğer sekizi, bir varlık etiketinden gelen bir sinyalin varış açısını belirlemek için kullanılan benzersiz antenlerdir.

 

Bir etiketten gelen sinyal birden fazla konumlayıcı tarafından alındığında, etiket konumu, her bir konumlandırıcıdan gelen ‘ışınların’ nerede kesiştiği hesaplanarak belirlenebilir. Bu yöntem “Varış Açısı (AoA) Teknolojisi” olarak bilinir. Bu teknoloji, bir ila üç metre arasında çözünürlük üretebilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu teknoloji sadece hastanelerle ilgili değil. Hemen hemen her şeye bir varlık etiketi yapıştırabilirsiniz. Takip etmeye değer olabilecek varlıklardan bazıları şunlardır:

ateşli silahlar

Laboratuvar ekipmanları

Telekom ekipmanları

Tıbbi malzeme

Araçlar

sanat eseri

Belgeler ve dosyalar

 

5/5 - (9 votes)