İçeriğe geç

Firewall Nedir

Firewall Nedir

Firewall Nedir?

Günümüzde hemen hemen herkesin bir şekilde artık internete bağlı olduğunu düşünürsek “firewall nedir” ve “firewall ne işe yarar” sorularını açıklığa kavuşturmak gerekir. İnternetin yaygınlaşması ile beraber kötü niyetli kişiler de bu yolla hedeflerine ulaşmayı amaçlamaktadır. Hatta sanal ortamlarda bu amaçlarını daha çok kişi ve farklı yollarla yapılabilmektedir. Tabi bunda bilgisayarın ve diğer akıllı cihazların oldukça hızlı ve arka planda işlem yapıyor olması da oldukça etkili! Peki, ama nasıl korunmak gerekiyor ve neler yapmak lazım? Bu noktada imdadımıza yetişen alternatiflerden birisi firewall (güvenlik duvarı) adı verilen sistemlerdir. Gelin şimdi firewall nedir, nasıl çalışır ve ilişkili terimlerine bir göz atalım.

Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir?

Firewall, Türkçe adıyla güvenlik duvarı, ağınıza gelen ve ağınızdan giden verileri kontrol eden güvenlik sistemleridir. Bu sistemler çoğunlukla işletim sistemleri içinde hali hazırda bizlere sunulur. Ayrıca yönlendiricilerin (router) de içinde ayrıca güvenlik duvarı sistemleri yer alabilmektedir.

Güvenlik duvarı, gelen ve giden verileri filtreleyerek kendine tanımlanmış bazı kontrollerden geçirir. Bu sayede sizin bilginiz dâhilinde veya habersiz olarak veriler filtrelenerek olası tehditlerin önüne geçilmesi amaçlanır.

Firewall Nedir

Firewall Kullanım Amacı Nedir?

Firewall güvenlik sistemi, yazılım ve donanım tabanlı olabilmektedir. Her iki türünde de amaç ve mantık aynı şekilde işlemektedir ve tamamen güvenliği sağlamaya yöneliktir. Firewall içerisinde tanımlı olan çok sayıda kural bulunmaktadır ve yeni kuralların da eklenmesi mümkündür. Bu sayede kişiselleştirilerek ekstra güvenlik de sağlanabilmektedir.

Güvenli bir ağ elde etmek amacıyla kullanılan firewall, güvenlik olmayan kaynaklardan gelen verileri engellerken bu kaynaklara izinsiz veri aktarımını filtreler. Ayrıca cihazların birbirine veri aktarması noktasında da etkili bir sistemdir. Örneğin; belli bir IP adresinin belli portundan başka bir IP adresine veri aktarımına izin verilerek diğer tüm kaynaklar devre dışı bırakılabilir.

Firewall Çalışma Mantığı

Firewall çalışma mantığının anlaşılması noktasında gerçek hayattan örnek vermek konuyu daha anlaşılır kılabilir. Bir işyeri düşünüldüğünde buraya girişler kontrollü olmaktadır ve herkes girememektedir. Giren kişiler ise ofis içerisinde her odaya girmeye yetkili olmayabilir. Bu örnek üzerinden düşünüldüğünde işyeri IP adresine denk gelirken, işyeri içerisinde yer alan her bir oda ise port numaralarına karşılık gelir. Gerekli denetim ve kurallar ise güvenlik duvarı ve ona tanımlı kurallardır.

Güvenlik duvarları, belirttiğimiz gibi yazılım tabanlı olabilmektedir. Bu da tabi ki her yazılımda olduğu gibi bunda da bazı hataların olabileceği anlamına gelmektedir. Bu sayede güvenlik duvarını aşmak kötü niyetli kişilerce bazen mümkün olabilmektedir. Bu noktada da güvenlik duvarının geliştirmesini sağlayan şirketler veya kişilerce sürekli olarak güncel tutulması ve hatalarından ayıklanması gerekir. Bu sebeple işletim sisteminiz tarafından sağlanan güvenlik güncellemeleri mümkün oldukça yapılmalı ve firewall ayarları düzenli aralıklarla kontrol edilerek açık konumda olduğu teyit edilmelidir.

Firewall Nedir

4.4/5 - (9 votes)