İçeriğe geç

DNS

DNS

DNS Nedir?

Alan isimlendirme sistemi de denilen DNS nedir? DNS, host isimlerini IP adresine çeviren bir sistemdir. Böylece cihazların birbiri ile bağlantısı sağlanmış olur. DNS, IP adresini sürekli kullanmadan internet sitelerine rahat ve güvenli girişin yoludur. Bilgisayarların rakamlar sayesinde birbirilerini tanımaları, iletişim kurmalarından dolayı kullanıcılar her seferinde bu rakamları giremeyeceği için isim kullanıyor. DNS dediğimiz sistem de bu isimleri kısaca rakama çevirerek Google gibi bir siteye gitmek istediğimizde bize yolu göstermiş oluyor.

DNS

Alan Adı ve DNS İlişkisi

DNS isimlerin IP adresine çevrilerek istediğimiz siteye ulaşmamızı sağlayan bir sistemdir. Alan adı ve DNS ilişkisi için bir de alan adının ne olduğuna bakmak gerekmektedir. Alan adı yani Domain, kullanıcıların IP adresi kullanmadan web sitelerinin isimleri ile istedikleri adrese ulaşmasını sağlayan addır.

Alan adları Google gibi site isimleridir. Her sitenin adresi IP adresleri bulunmaktadır. Bu rakamları tanıyan bir sistem, her siteye girişimizde rakamları girmek yerine kısa yoldan ulaşmamızı sağlayan bir aracı bulunmaktadır, yani DNS. Bu bağlamda alan adı ve DNS ilişkisi doğru ortantılıdır. Gitmek istediğiniz siteler bilmediğiniz bir evin adresi, bir kişinin telefon numarası olabilir, IP adresleri bu evin adresinin veya kişinin telefonun rakamsal dizilimi olabilir. İşte DNS de gps gibi, telefon rehberi gibi sizi o eve, o kişiye direkt bağlayacak olan, sizi rakamsal dizilimlerle uğraştırmayacak olan sistemin ta kendisidir.

DNS Değiştirerek Kısıtlı Sitelere Nasıl Gireriz?

DNS için, arama motoruna yazdığımız web sitelerinin isimlerini rakamsal sistemlere çevirerek istediğimiz adreslere ulaşmamızı sağlayan bir bakıma gps denilebilmektedir. DNS olmadan sitelere girmek, internet üzerinde dolaşmak mümkün değildir. Ancak bazen engellenen, kısıtlanan sitelere DNS değiştirerek girmek zorunda kalabilmekteyiz. Peki, DNS değiştirerek kısıtlı sitelere nasıl gireriz?

DNS değişimi için Google üzerinden en sık kullanılan DNS alınabilir, her sene yenilenen DNS dizilimlerini elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken sisteminize göre DNS değişimini gerçekleştirmektir. Örneğin; Windows için, denetim masasından ağ durumu ve görevlerini açıp, internet bağlantınıza tıklayıp, özellikler sekmesine tıklayarak TCP/IPv4’ü seçip özellikleri açtığınızda Google üzerinden elde ettiğiniz yeni DNS adresini girebilirsiniz.

Unutulmaması gereken DNS değiştirme yöntemi ile engelli sitelere girmek artık çok işe yaramamaktadır. Bunun yerine VPN kullanımı yaygındır. DNS değiştirme sonucunda bazı riskler de oluşmaktadır. Örneğin; DNS için kullandığınız bir kaynak sizi sahte bir siteye yönlendirerek bilgilerinizin çalınmasına neden olabilir.

DNS

4.2/5 - (16 votes)