İçeriğe geç

Data ve Network Sistemleri

Data ve Network Sistemleri

Data ve Network Sistemleri

Data network sistemleri bir yerden bir yere veri aktarımı yapmayı sağlayan sistemlerin bütününe verilen isimdir. Bilgi ve sistem kaynaklarının farkı kullanıcılar tarafından paylaşıldığı bu sistemler aracılığıyla kablolu veya kablosuz olarak kaynak paylaşımı yapılır. Bu sistemler aynı zamanda ağ haberleşmesini mümkün kılar.

Data ve Network Sistemleri

Data ve network sistemleri internetteki verilerin sağlandığı ve korunduğu bir depo işlevi görür. Bilgisayardaki sistemleri ve diğer sistemleri barından geniş bir sunucu olan data ve network sistemlerinde bilgisayarı işleten sistem odaları bulunur. Bu sistem odalarında fiziksel olarak tüm verilen depolandığı sürücü sistemi yer alır.

Data Network Sistemi Nedir?

Data network sistemleri binalar, şirketler vb. yerlerde birçok sistemin aynı anda bağlandığı temel bir altyapıdır. Gün geçtikçe daha fazla sistem ve uygulama data ve veri sistemlerine bağlı hale gelmektedir. Yangın söndürme alarmları, güvenlik açıkları, jeneratörler bu altyapıya bağlı olarak çalışır. Bu sistem oluşabilecek tehlikeli durumları seviyesine göre sınıflandırıp güvenlik altyapısı oluşturur.

Data ve Network Sistemleri

Data Network Sistemleri Nelerdir?

Data network sistemleri ile oluşturulan güvenlik altyapısının tek bir sistem altında toplanması ile acil durumlara bir noktadan müdahale etmek kolaylaşır. Data ve network sistemleri yerel alan ağı, geniş alan ağı, veri merkezi, ağa güvenliği, ağ optimizasyonu ve yönetimi, VLAN, IP Adresi, Port yapılandırma ve veri tabanı tasarımından oluşur.

Data ve Network Sistemleri

Yerel alan ağı ev veya şirketlerde kullanılan, fiziksel olarak birbirine yakın ağların bağlantı kurmasını sağlayan yapıdır. Geniş alan ağı ise daha geniş kapsamlı bir ağdır. Birden fazla cihazın birbiri ile bağlantı ve iletişim kurmasını sağlar. Yerel olarak kurulan ağların birbirine bağlaması sağlayan en geniş ağ çeşidi olan bu ağ büyük bir haberleşme ağı oluşturur.

Network Yapısı Nelerdir?

Oluşturulan ağ sistemlerinin hızlı ve verimli çalışması network kablolama sayesinde gerçekleşir. Yanlış veya eksik yapılan kablolama ağ sistemleri ciddi sorunların yaşanmasına neden olur. Network yatırımlarının %2’sini kablolama altyapısı oluşturmaktadır. Bununla beraber kablolamada karşılaşılan network sorunlarının büyük kısmını yanlış veya eksik uygulanan kablolamalar oluşturmaktadır. Bu sorunları gidermek için yapısal kablolama devreye girer.

Data ve Network Sistemleri

Yapısal kablolama networklerin temel bileşeni olarak tanımlanır. Data network sisteminin en uzun süre kullanılan parçası yapısal kablolamadır. İhtiyaç duyulan büyük veri iletişimini karşılamak için oluşturulan bu kablolama sistemi kablolama altyapısı standartlara uygun olarak oluşturulur. Data network sistemleri kapsamında bu kablolama işlemi sistemlerin sorunsuz ve hızlı çalışmasını sağlar.

Data Network ile Neler Yapılabilir?

Data network sistemleri uluslararası büyük şirketler, binalar, okullar, küçük işletmeler ve veri merkezleri gibi hemen hemen her işletmede ihtiyaç duyulan sistemlerdir. Dolayısıyla data ve network sistemlerinin kullanım alanı son derece geniştir. Özellikle büyük şirketler için bilgisayarların birbirine bağlanarak iletişim kurulabilmesini sağlayan bu sistem büyük önem taşır.

Data ve Network Sistemleri

Network yapısı ile bilgisayarlar arası bilgi paylaşımı, yazılım ve donanım paylaşımı yapılır. Ayrıca bu sistem merkezi yönetim olanağı sağladığından şirketler için büyük kolaylık sağlar. Birden fazla bilgisayarı birbirine bağlayarak bilgi paylaşımını kolaylaştıran data ve network sistemleri bilgisayarlar üzerinden gerçekleşen sayısızca yapısal işlemin daha etkin bir şekilde gerçekleşmesine imkan tanır.

Doğru Tasarlanmış Data Network Sistemleri Neden Önemlidir?

Ağ sistemleri günümüzde hemen hemen bütün sektörlerde kullanılmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir network altyapısına sahip olmak oldukça önemlidir. Doğru ve eksiksiz bir data network sistemi ile ağ sitemlerini hızlı ve problemsiz kullanmak mümkündür.

Data ve Network Sistemleri

Data Network Sistemleri ile ses, veri, görüntü ve pek çok veri sistemi birbiri ile uyum içinde çalışabilecek şekilde entegre edilir. Kablolama ve bağlantı ürünlerinden oluşan bu sistem yönetebilmeyi ve genişlemeyi sağlar. Doğru tasarlanmış data ve network sistemleriyle ihtiyaç duyulan yüksek hız ve bant genişliğinin yanı sıra verilerin sağlıklı iletimi ve güvenliği de sağlanır.

 

4.6/5 - (25 votes)