İçeriğe geç

Data Nedir Ne İşe Yarar

Data Nedir Ne İşe Yarar

Data Nedir Ne İşe Yarar?

Data nedir sorusu teknolojinin giderek gelişmesi ve özellikle akıllı telefon teknolojisinin ilerlemesi ile merak konusu oldu. Data farklı teknolojiler tarafından yorumlanabilen, belirli dijital sistemleri kullanan veri biçimlerini temsil etmektedir. Perabayt aralığında veya daha yüksek olan verileri tanımlamak için data kavramı kullanılmaktadır. Data özellikle web tabanlı e ticaret sektörüne büyük fayda sağlamaktadır.

Data Nedir Ne İşe Yarar

Data bilgi işlem uygulamalarında verilerin işlenmesinin yanında pek çok farklı alanda kullanılır.

Big Data Nedir Nasıl Kullanılır?

Büyük veri olarak bilinen big data nedir, nerelerde kullanılır. Teknolojinin ilerlemesi ve kullanıcıların veri kullanım oranının artması ile meydana gelen veri kümesine big data denir. Big data (büyük veri) yazılım şirketleri tarafından internet dünyasındaki bilgi çöplüğünden anlamlı verileri çıkarmak amacıyla geliştirildi.

Data Nedir Ne İşe Yarar

Big data fotoğraf arşivleri, sosyal medya paylaşımları, sürekli kaydedilen log dosyaları gibi farklı kaynaklardan elde edilen bütün verilerin işlenebilir hale dönüştürülmesidir. İnternet ortamındaki sayısızca veri ve bilgi arasından işimize yarayacak olanlara kolayca ulaşmamız big data sayesinde mümkün olmaktadır. Big data özellikle çok fazla veri depolamak zorunda olan şirketler için büyük önem taşımaktadır.

Büyük Veri Bileşenleri Nedir?

Big data nedir, big data veri bileşenleri nelerdir? Big data (büyük veri) variety, velocity, volüme, verification ve value olmak üzere 5 bileşenden oluşmaktadır. Variety çeşitlilik anlamına gelmektedir. Birçok farklı ortamdan elde edilen yapısal olmayan verilerin bütünleşik ve birbirine dönüştürülebilir olmasına dayanır. Velocity ise verilerin donanım ve yazılım hızını ifade etmektedir.

Data Nedir Ne İşe Yarar

Volüme veri büyüklüğü anlamına gelmektedir ve ilerleyen süreçlerde büyüyecek olan veri miktarı ile baş edebilme potansiyelini belirtir. Verification (doğrulama) ile hızla büyüyen verilerin güvenli olup olmadığını kontrol etmeye yarar. Volue ise verilerin tüm veri bileşenlerinden geçtikten sonra büyük verinin üretimi ve işlenmesi sırasında elde edilen verilerin değer sağlayıp sağlamadığını anlamayı sağlar.

Telefonda Data Ne Demek?

Telefon datası ile ilgili merak edilenler kullanıldığı alana ve kullanım amacına göre farklılık göstermektedir. Telefonda data nedir, ne işe yarar? Geri dönüş oranı en yüksek olan reklam konularından biri de telefon datasıdır. Telefon datası genellikle call center işletmecileri tarafından müşteri telefonu ile arayarak ya da izinli toplu sms yönetimi ile kullanılır.

Telefon datası kombi servis, kombi bakım, klima bakım, klima servisi, montaj servisleri, özel servisler, teknik servisler, pazarlama sektörü, halı yıkama sektörü, sigortacılık, yetkili servisler gibi birçok alanda kullanılır. Telefon datası ile pazarlama yapmak isteyen bu tarz sektörler alıcılara kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Bu yöntem pazarlamacılara güncel verilere ulaşma fırsatı sunmaktadır.

4.3/5 - (6 votes)