İçeriğe geç

CISCO PACKET TRACER

CISCO PACKET TRACER

CISCO PACKET TRACER NEDİR?

Cisco Packet Tracer ağ topolojileri oluşturmaya yarayan ve cihazların konfigürasyonunu yapmaya yarayan bir program olarak nitelendirilmektedir. Packet Tracer anahtarlar, yönlendiriciler ve diğer ağ aygıtlarını sürükle-bırak yaparak ağ topolojileri oluşturmanızı sağlar. Bağlantılar kablo öğeleri ile temsil edilmektedir. Switch, Server, PC, Laptop, Cisco Router gibi birçok aygıt desteği sağlamaktadır. Uygulamayı açtığınızda mantıksal çalışma alanı ile karşılaşmış olacaksınız.

CISCO PACKET TRACER

CISCO PACKET TRACER NE İŞE YARAR?

Kullanımı basit olan bu uygulama işe CCNA Security ve CCNA sınavlarına kolayca hazırlanabilmektesiniz. Bunun yanı sıra eğitimciler de Activity Wizard adı verilen etkinlik sihirbazını kullanarak çeşitli testler ile kullanıcıların yeterliliklerini tespit edebilmektedir.

Bu uygulamayı eğitmenler, network alanında kendini geliştirmek isteyenler veya Cisco sınavlarına hazırlanan herkes kullanabilmektedir.

Cisco Packet Tracer 7.0 sürümü ile de nesnelerin interneti olarak adlandırılan IoT bileşen hazırlama topolojilerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca Packet Tracer 5.0 sürümünden sonra farklı veya aynı yerel ağdaki kullanıcılar aynı topoloji üzerinde çoklu kullanıcılı olacak şekilde çalışma imkanına sahip olmuştur. Linux ve Windows işletim sistemlerinde çalışan Cisco Packet Tracer’ın Android ve IOS’ta da kullanılmak üzere mobil sürüme sahip olduğunu da belirtelim. Windows için .exe setup, Linux için ise targ.z dosyası kullanılmaktadır.

CISCO PACKET TRACER

CISCO PACKET TRACER’DA NELER VAR?

Cisco Packet Tracer programında; menü çubuğu, araç çubuğu, ortak araç çubuğu, mantıksal ve fiziksel çalışma alanı, tasarım yapılacak çalışma alanı, gerçek ve simülasyon çalışma kipi, ağ cihazı seçme alanı ve seçilen ağ cihazı türlerini bulabilmektesiniz.

CISCO PACKET TRACER

  • Ana Araç Çubuğu: Ana araç çubuğunda yeni bir proje oluşturabilir ve daha sonra onu kaydedebilir, yukarıda bahsettiğimiz etkinlik sihirbazı ile topoloji sorusu oluşturabilir, nesneleri kopyalayabilir ve yapıştırabilir, eğer yanlış işlemler yaptıysanız ileri-geri işlemleri yapabilir, önceden kaydedilmiş olan bir projeyi açabilir, çalışma alanını yakınlaştırıp uzaklaştırabilir, geometrik şekiller ile rastgele çizimler oluşturabilir, topolojinizi veya konfigürasyonu yazdırıp PDF olarak kaydedebilir ve özel cihaz ayarlama seçeneği ile de custom bir ağ aygıtını yapılandırabilirsiniz.
  • Ortak Araç Çubuğu: Ortak araç çubuğu ile nesne veya cihazı seçebilir veya onu silebilir, çalışma alanı üzerine unutmak istemediğiniz veya o esnada görmek istediğiniz herhangi bir açıklayıcı not bırakabilir, inspect seçeneği ile NAT ve ARP gibi yerlerden çıktılar alabilir, çizim araçlarına erişebilir ve onları yeniden boyutlandırabilir, ping yollayabilir ve detaylı paket gönderimi yapabilirsiniz.
  • Ağ Cihazı Seçme Alanı: Ağ cihazı seçme alanında ağ cihazları, uç cihazları, bileşenler ve bağlantıları bulabilmektesiniz.

12’ye ayrılan kablo tipleri ile de işleriniz kolaylaşmaktadır. Bunlar otomatik bağlantı seçmenize, konsol bağlantısı ile ara yüz ve router veya switch arasında bağlantı kurmanıza, fiber optik kablo ile yüksek veri iletimi sağlamanıza ve veriyi ışık olarak iletmenize, düz bakır kablo ile farklı katmanlarda çalışan aygıtları bağlamanıza yardımcı olmaktadır.

CISCO PACKET TRACER

5/5 - (19 votes)