İçeriğe geç

CISCO CCNA

CISCO CCNA

CISCO CCNA NEDİR?

Cisco; firewall, router ve switch gibi kurumsal ağlar veya internet altyapısında kullanılan cihazları üreten bir firmadır. Genelde network dendiğinde akla gelen ilk şirketlerden olmaktadır. Cisco sertifikaları ise bu sertifikaları edinen kişileri iş hayatında bir adım öne taşıyan bir artı haline gelmiştir. Zaten genel olarak bakıldığında sertifikalar bir konudaki yetkinliğinizin kağıda dökülmüş ve ispatlanmış hali olmaktadır. Teorik ve pratik bir arada yapıldığı için iş hayatına adapteyi kolaylaştırmaktadır. Cisco CCNA da bu sertifikalardan bir tanesidir. Açılımı Cisco Certified Network Associate’tir. CCNA, ICND1 – Interconnecting Cisco Networking Devices Part 1 ve ICND2 – Interconnecting Cisco Networking Devices Part 2 olarak ikiye ayrılmaktadır. 200-120 kodlu tek aşamadan oluşan sınavı geçtiğiniz an CCNA sertifikası alabilirsiniz. CCNA R&S sertifikası olarak adı geçmektedir. CCNA sertifikası edinmek için bir diğer seçeneğiniz ise Roting ve Switching yolu da dahil olmak üzere önce ICND1 100-105 sınavını geçmelisiniz. Ardından da ICND2 200-105 sınavını geçerek CCNA Routing ve Switching sertifikanızı kolayca elde edebilirsiniz.

Tek sınav olan sertifikasyon seçeneği diğerleri ile karşılaştırıldığında daha zor olabilir çünkü Cisco zaman içinde sertifikasyon sınavında çıkacak konulara yeni konular eklemektedir. Aynı zamanda bu sertifikalar geçerliliğini 2 yıl sürdürmektedir. Dünya çapında geçerli olan bu sertifikalar ile network veya bilişim alanında ilerleyebilir, devlet dairelerinde iş bulabilirsiniz, telekomünikasyon alanında devam edebilirsiniz ki bunlar da ilerisi için güzel bir kariyer anlamına gelmektedir.

CISCO CCNA

BİR SERTİFİKA OLARAK CCNA’NIN ÖNEMİ NEDİR?

Cisco CCNA eğitimi alan ve sertifikasını başarı ile kazanan biri kişinin Cisco bilgilerinin yanı sıra network konusu, kablosuz ve veri merkezi ağı ve güvenlik konusunda da eğitimli olduğu düşünülebilir. CCNA aynı zamanda bilgi teknolojisi uzmanları için sunulan ve orta seviye olarak nitelendirilen bir sertifika olmaktadır.

CCNA eğitiminde protokoller, port security, VLAN mantığı, Access-List konusu, IP, host tanımı, network tanımı, OSI (Open Systems Interconnection), topolojiler, supernetting, VPN, subnetting, kablolama ve LAN,MAN,WAN yapıları gibi konular öğretilmektedir. Ardından da sınavlar ile bilginiz test edilmekte ve sertifika süreciniz başlamaktadır. Unutmayın ki Cisco sınavlarında geri tuşu yoktur. Bu yüzden soruları geçtiğinizde geri dönemezsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise İngilizce okuma seviyenizin çok iyi olmasıdır. Bu eğitimlere bu sertifikayı almak isteyenlerin, elektronik ve bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyanların, ilgisi olanlar, elektronik haberleşme veya ağ yönetimi departmanında çalışanların katılması önerilmektedir.

Cisco’nun aynı zamanda kendi bünyesinde akademi ağı vardır. Eğitim önce üniversitelerde daha sonra da özel kurumlarda verilmektedir. Akademide cihaz tanıtımı, konfigürasyonları, raporlamalar ve planlamaların nasıl yapılması gerektiği gibi şeyler öğretilmektedir. Firma, 24 saat eğitim alınabilecek online laboratuvarlar ve e-kitaplar bulundurmaktadır.

CCNA sertifikasyonu işleminden sonra ise CCNP’ye başvurmanız önerilmektedir.

CISCO CCNA

5/5 - (10 votes)