İçeriğe geç

Big Data Teknolojisi Nedir

Big Data Teknolojisi Nedir

Big Data Teknolojisi Nedir?

Big data verilerin analizinin yapılması, kategorize edilmesi, anlamlı ve işlenebilir şekilde depolanmasını sağlayan sistemdir. Büyük veri depolamasındaki temel amaç kullanıcıların yönelimlerini takip ederek yönelimlere uygun içerik ve ürün sunmaktır. Örneğin sosyal medyada gezinirken hangi ürün içerikleri ile daha sık ilgileniyorsanız büyük veri teknolojisi sayesinde buna yönelik içerikler karşınıza çıkar.

Big Data Teknolojisi Nedir Big datanın diğer adı büyük veridir. Bu veri teknolojisi kullanım alanına göre şekillenir. Büyük verileri olan firmalar bu sistemi kullanarak veri analizleri yapar. Bir şirket büyük veri teknolojisini verilerini kaydetmek veya potansiyel müşterilerini bulmak için kullanabilir. Bu sistemle müşterilerin kişisel verileri takip edilmez yalnızca dijital dünyadaki yönelimleri analiz edilir.

Big Data Nerelerde Kullanılır?

Big data teknolojisinin kullanım alanı oldukça geniştir. Bütün dijital kullanımlarda bu teknoloji kullanılmaktadır. Uluslar, kişiler, şirketler vb. ile ilgili dijital platformlara taşınmış tüm veriler büyük veri sistemine kaydedilir. Gün içinde sosyal medyada veya web sitelerinde paylaşılan her şey büyük veri sistemine kaydedilir.

Büyük veri analizi turizmden sağlık hizmetlerine, güvenlikten finans sektörüne kadar tüm sektörler için avantaj sağlamaktadır. Bu veri sistemi sayesinde günlük aylık ve yıllık istatistikler çıkarılarak insanların ihtiyaçlarına uygun stratejiler geliştirmek mümkün olmaktadır. Bu sistem özellikle dijital platform firmaları için büyük öneme sahiptir.

Big Data (Büyük Veri) Nasıl Kullanılır?

Big data teknolojisi ile edinilen veriler sadeleştirilip işlenebilir hale getirilir. Daha sonra bu veriler birbirleri ile karşılaştırılır ve birbirleri ile olan ilişkileri incelenir. Bu şekilde veriler arasındaki bağlantılar meydana çıkarılır. Bu yöntemle ilerleyen dönemler için doğru kararlar almak mümkün olur. Veriler üzerinden testler yaparak alınacak yeni kararların getireceği sonuçlar ön görülebilir.

Big Data Teknolojisi Nedir

Büyük veri analizi ile kurumlar ve firmalar, gerçek müşteri davranışlarını doğru şekilde değerlendirerek bunları fırsata çevirme imkanı elde eder. Büyük veri teknolojisi tamamen gerçek veri analizlerine dayanmaktadır. Bu nedenle doğru kanallara reklam harcaması yapma, iş gücünden tasarruf sağlama, maliyeti düşürme, ihtiyaçlara uygun ürün geliştirme konularında doğru yöntemler geliştirilmesine olanak sağlar.

Büyük Veri (Big Data) ve Bulut Bilişim İlişkisi

Big Data Teknolojisi Nedir

Bulut bilişim dijital aygıtlar arasında zaman ve mekandan bağımsız bir şekilde veri paylaşımının yapılmasını sağlayan internete dayalı bir veri depolama sistemidir. Büyük veri ise aynı vaya farklı kaynaklardan zaman içerisinde elde edilen verilerdir.

Bilgisayarların işleyemeyeceği büyüklükte olan verilere büyük veri yani big data adı verilir. Dünyanın en büyük şirketleri, büyük veri ve bulut teknolojisi özellikle sosyal paylaşım sitelerinde kullanıcı hareketlerinin veri analizini yaparak büyük satışlar elde etmektedir.

4.5/5 - (15 votes)