İçeriğe geç

Alan Adı

Alan Adı

Alan Adı Nedir?

Günlük hayatta teknolojiyle son derece iç içe bir şekilde yaşamaktayız. Ancak teknolojiye ne kadar yakın olduğumuzu düşünsek de bir o kadar uzağız. Sürekli elimizin altında olan cihazların kullanımından internete dair bilgilerden mahrum bir hâldeyiz. Örneğin alan adı nedir sorusuna cevap verebilecek kullanıcı son derece azdır. IP adresleri, alan adları, DNS aslında sürekli elimizin altında olan ama ne anlama geldiğini bilmediğimiz terimlerdir.

Öncelikle bilinmesi gereken, alan adının asıl isminin Domain kelimesi ile telaffuz edildiğidir. IP adresleri ve port numarası yardımı ile cihazlar arası erişim sağlamak mümkün. Fakat alan adı yardımı ile erişilmek istenilen ağa daha rahat bir şekilde erişilmektedir. Alan adının en net şekilde açıklaması, internet üzerinden ulaşmak istediğiniz web sitelerinin adıdır.

Alan Adı

Alan Adına Neden İhtiyaç Duyulmuştur?

Alan adı IP adresine göre daha mı güvenlidir? Alan adına neden ihtiyaç duyulmuştur? Alan adı almak zorunlu mudur? Bu gibi sorular IP adresinin önemi düşünülünce akla gelebilmektedir ancak alan adının bir şarttan çok ihtiyaç olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Alan adına ihtiyaç duyulmuştur çünkü alan adları her siteye özel bir anahtar, bir parmak izi gibi görülmektedir. Kullanıcıların her bağlanmak istedikleri site için, her arama yapmak istedikleri adres için dört haneli bir sayıyı sürekli akıllarında tutmaları, her seferinde doğru bir şekilde yazmaları mümkün değildir. Bu nedenle alan adı sayesinde kullanıcı erişmek istediği yerin adını yazarak birkaç saniye içerisinde o adrese ulaşabilmektedir. Gitmek istenilen adrese kısa ve en güvenilir yoldan gitmek içindir alan adları. Bu nedenle alan adlarının kullanıcı dostu olduğunu söylemek mümkündür. Her alan adı bir kere alınmaktadır. Böylece her ne düşünüyorsa kullanıcı, hangi adrese ulaşmak istiyorsa bu sistem sayesinde karışıklık da yaşanmamaktadır.

Neticede alan adı ihtiyacı, 0 ve 255 arasındaki sayıların dörtlü gruplar hâlinde her seferinde yazılmaması, “internetadresi.com” ya da “internetadresi.net” gibi sadece bir iki kelime aracılığı ile kullanıcının güvenli bir şekilde istediği ağa bağlanmasından doğmuştur.

Alan Adı Sağlayıcıları Kimlerdir?

Hobilerinizi insanlarla paylaşmak için, keyfi bir site açmak ya da internet üzerinden işlerinizi yürütmek için bir blog veya web sitesi açmak isteyebilirsiniz. Bu bağlamda yapmanız gereken ilk şey domain yani alan adını belirlemeniz gerekmektedir. Peki nasıl? Alan adı sağlayıcıları kimlerdir? Alan adı nasıl alınmaktadır?

Yapılması gereken şey güvenilir bir hosting yani domain yetkilisi seçilir. Ardından arama çubuğundan kullanmayı düşündüğünüz alan adını, iş yeri adresiniz de olabilir, hobinizle de alakalı olabilir aratmalısınız. En iyi seçeneği belirler ve ardından satın alma işlemini bitirirsiniz. Her site isminin jenerik uzantısı değişebilir. .com, .net, .org şeklinde olabilmektedir, sitenin kullanım sürecine göre de hosting satın alma kiralama fiyatları değişebilmektedir.

Alan Adı

4.6/5 - (18 votes)