İçeriğe geç

Ağ Geçidi Nedir

Ağ Geçidi Nedir

Ağ Geçidi Nedir Hangi Cihazlar Ağ Geçidi Olarak Çalışabilir?

Dijital dünyada Gateway adıyla bilinen ağ geçidi, iki bilgisayar ağı arasında veri iletimini sağlamaktadır. Ağ geçidi ağ iletişim kurallarına uygun çalışan iki bilgisayar ağından gelen bilgileri hedefteki ağa iletilmesi amacıyla kullanılır. Geçiş yolu olarak da bilinen ağ geçitleri ağ uygulamalarında farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Ağ geçitleri verilerin kapalı bir alandan dışarıya çıkmasına imkan tanır.

Ağ Geçidi Nedir

Gateway bir başka ağın ortama giriş yapabilmesini sağlayan ağ noktasıdır. Farklı ortamlarda bulunan ağların birbiri ile bağlantı kurması istenildiğinde ağ geçitleri devreye girer. Ağ geçitleri bilgisayarlarda yönlendirme görevini yapmazlar. Yalnızca veri trafiğinin okunabilmesini sağlarlar. Köprü, switch veya yönlendirici cihazları gateway görevini üstelenebilir.

Sanal Ağ Geçidi Nedir?

Sanal ağ geçidi kullanıcı tarafından oluşturulan, ağ geçidi alt ağı alanını sınırlı biçimde alt ağa yayılmış birden fazla sanal cihazdan oluşan geçittir. Sanal ağ geçidinin oluşma 45 sürebilmektedir. Sanal ağ geçidinin oluştuğu sırada ağ geçidinin alt ağında yer alan VM’ler de oluşmaktadır. VM’ler herhangi bir sanal gateway ortaya çıkarıldığında gateway içerisinde bulunur.

Ağ Geçidi Nedir

VM’ler ağ geçidinin alt ağlarına dağıtılmasını sağlayarak yapılandırılmasını sağlarlar. Yapılandırılması yapılan ağlardan biri bir ağ türü olarak oluşur. Meydana gelen bu ağ gateway çeşidinin bir VPN gateway’dır. Bu süreçten sonra ortaya çıkan VPN gateway ile başka bir VPN gateway arasında IPSec/IKE tüneli bağlantısı meydana gelebilir.

IP Adresi Nedir?

Bir bilgisayar ağına bağlı cihazların birbirleri ile iletişim kullandıkları adrese IP adresi denir. İngilizce Internet Protocol kelimesinin kısaltılmış hali olan IP internet protokolü anlamına gelmektedir. İnternet Servis Sağlayıcısı tarafından internet veya sisteme bağlanan her elektronik cihaza bir IP adresi tanımlanır. Bu IP adresi ile internetteki diğer cihazlar bu bilgisayarla iletişim kurar.

Ağ Geçidi Nedir

IP adresi bilgisayarlar, modemler, ağ cihazları, akıllı cep telefonları, el terminalleri, kameralar, telefon santralleri, ses ve görüntü yayın cihazları, temizlik robotları ve akıllı televizyonlar gibi pek çok cihaz kullanımında gereklidir. Noktalarla ayrılmış 4 adet 80 bitlik sayı ile gösterilen IP adresleri yaygın olarak kullanılan IPv4 için 32 boyundadır.

Ağ Geçidi Adresi Nedir?

Ağ Geçidi Nedir

Ağ geçidi adresi bir IP adresi bağlantı esnasında herhangi bir hatla eşleşmediğinde kullanılmaktadır. Ağ geçitlerinin bağlantısı IP adresleri aracılığı ile bulunur. IP adresi atandığında genellikle ağın kullanılabilir olan ilk veya son IP adresi atanır. Bu işlem sırasında IP adresi bağlantı kurduğu ağ ile aynı adrese sahiptir. Bu şekilde ağ geçidinin bağlantısının bulunması sağlanır.

 

 

4.5/5 - (13 votes)
Etiketler: