İçeriğe geç

Access Point

Access Point

Access Point Nedir?

Birden fazla internete erişimi olan cihazın; bilgisayarın, telefonun, tabletin internete erişimlerini sağlayan cihazlar, access point nedir sorusuna cevap olarak verilebilmektedir. Erişim noktası olarak çevrilebilen access pointler, mekanlara göre farklı üretilebilmektedir. Dış mekânlar için üretilen access pointler iç mekânlar için üretilenlere göre daha dayanıklıdır.

Tek başlarına modem görevi görmeyen access pointlerin outdoor denilen dış mekân modelleri büyük iş merkezlerinin geniş alanlarında daha çok tercih edilmektedir. Hava koşullarına dayanıklı hâle getirilen cihazların bir de inhouse denilen ev içi modelleri de vardır. Access pointler bir ağa kablosuz olarak bağlanabilmeyi sağlayan donanımlardır. Bu nedenle dış mekânlarda geniş alanlarda internete erişim açısından önem taşımaktadırlar.

Access Point

Access Point Çalışma Mantığı

Access point çalışma mantığı, kablolu şekilde olan internet bağlantısının kablosuz internet bağlantısına dönüştürme şeklindedir. Kablosuz access pointler özellikle dış mekânlarda kablosuz ağ bağlantısı oluşturmaktadırlar.

İnternet erişimini sağlayan ADSL modem ile access point cihazı arasında ethernet kablosu ile bağlantı kurulur. ADSL modeminin sinyalinde zayıflama olduğunda access point cihazı devreye girmektedir. Okul, hastane, fabrika gibi yerlerde özellikle tercih edilmektedir, böylece internet bağlantısı daha geniş alanlara yayılabilmektedir. Yapılması gereken ADSL modem ile access point cihazı bağlanır, cihazın elektrikle bağlantısı sağlanır ve güç düğmesine basılması ile cihaz aktifleşir. Böylelikle zayıf sinyaller güçlenir ve kablosuz internet erişimi sağlanır.

Cihazı özellikle kullanıcı kendisi seçecekse hangi mekânda kullanacağına, kaç metrekarelik bir alanda erişim sağlamak istediğine, bağlanacak cihaz sayısına, anten çekim gücüne, çıkış gücüne, kablosuz standartlarına ve fiyatına göre etkenleri belirleyerek access point cihazını almalıdır.

Access Point Kullanım Amacı

Access point cihazları birden fazla internet erişimi olan cihazı, yani bilgisayar, cep telefonu gibi araçları erişim noktası olarak internete bağlayan cihazlardır. Access point kullanım amacı, daha çok dış mekânlarda geniş alana internet erişimi sağlamak, kablolu olan interneti kablosuz olarak sağlamaktır.

Günlük hayatımızda teknolojinin sıkça kullanılması, ev ortamı, küçük ofis gibi iş mekânlarında da internetin pek çok konuda el altında olması nedeniyle daha güçlü sinyallerle, mekânın her yerine rahat internet erişimi aranır oldu. İşte access point cihazlarının bir diğer kullanım amacı da repeater yani sinyal tekrarlıyıcı olarak kullanılmalarıdır. Etrafta çok fazla kablo kullanmak istemeyenlerin access point cihazlarını tercih etme sebebidir. Mekânın her köşesine sinyali tekrarlayarak yayar böylece kablosuz internet erişimi kablo kirliliği olmadan sağlanmaktadır.

Access Point

4.3/5 - (7 votes)
Etiketler: