İçeriğe geç

Koaksiyel kablo

Koaksiyel kablo

Koaksiyel kablo nedir ve nasıl kullanılır?

Koaksiyel kablo, dünyada kablo operatörleri, telefon şirketleri ve internet sağlayıcıları tarafından müşterilere veri, video ve sesli iletişim aktarmak amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Evlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir teknoloji olarak uzun süredir var olmuştur (20. yüzyılın başlarından beri) ve güvenilir, doğru iletim için birçok benzersiz avantajı vardır.

Ayrıca bazı durumlarda fiber optik kablo, kategori kablo veya bazen kablosuz sinyallerle değiştirilmesine neden olacak sınırlamaları vardır.

Koaksiyel kablonun başarısının anahtarı, kablonun bakır çekirdeğinin çevresel faktörlerden kaynaklanan parazit veya hasara yenik düşmeden verileri hızlı bir şekilde iletmesini sağlayan korumalı tasarımıdır.

Yaygın olarak bilinen üç adet kablo boyutu bulunur ve bunlar RG-6, RG-11 ve RG-59’dur:

  • RG, “radyo kılavuzu” anlamına gelir. RG kablosunun çeşitli versiyonlarının numaraları çapa karşılık gelir (59, 0,059 anlamına gelir ve 6, 0,06 anlamına gelir, vb.). Bunlara radyo frekansı anlamına gelmekte olan RF kabloları ismi de verilebilir.
  • Çoğu endüstriyel olmayan koaksiyel artık RG-6 olarak bilinir, ancak kurulumcular RG-11 gibi daha kalın bir kablo kullanabilir.
  • Ev tipi RG kabloları 75 ohm empedans olmalıdır.

Konektörlerin çoğu F tipi konektörlerdir, ancak sisteminizin N tipi konektörler kullanması mümkündür. RG-6 kabloları için birkaç F tipi konektör türü vardır:

  • Sıkıştırma konnektörleri
  • Vidalı konektörler
  • Sıkma tarzı konektörler

Bağlantı yapmak için aynı tipte bir erkek ve bir dişi konektöre ihtiyacınız olacak. Erkek konektörlerde merkez tel dışarı çıkarken dişi konektörlerde merkez telin yapışması için bir boşluk bulunur.

Koaksiyel kablolarda bazen giriş veya çıkış olarak bilinen sinyal sızıntısı olduğunu unutmayın. Bu durum da bulanık ya da karlı sinyaller alınmasına sebep olur.

Koaksiyel kablo

Koaksiyel kablo nedir?

Koaksiyel kablo, yalıtkan bir katman içerisinde bulunan bir iç iletkene sahip, iletken bir ekranla çevrili olan bir kablo türüdür. Birçoğunda ayrıca yalıtkan bir dış kılıf bulunur. Elektrik sinyali merkez iletkenden akar.

Hangisi daha iyi: koaksiyel kablo mu yoksa fiber optik kablo mu?

Bu kablo türlerinin her ikisi de video, ses ve diğer veri biçimlerini taşımak için kullanılabilir ve her ikisi de ağınızı kurarken size farklı avantajlar ve dezavantajlar sunabilir.

Durumunuz için hangisinin en iyi olduğuna karar vermek, bağlantınızın mesafesine ve göndereceğiniz veri miktarına bağlıdır. Fiber optik kablolar, bir tekrarlayıcıya ihtiyaç duymadan önce birkaç mil boyunca bir sinyal taşır. Koaks kabloda sinyal kayıpları daha fazladır, bu nedenle daha kısa mesafeler için kullanmalısınız. Fiber optik kablolar çok daha fazla bilgi taşır. Fiber optik kablo da önemli ölçüde daha pahalıdır. Fiber optik kablolar, konut ve tüketici ortamlarında koaksiyel kablolardan daha az sıklıkla bulunur.

Koaks kabloların kurulumu kolaydır ve çok dayanıklıdır. Fiber, koaksiyelden daha yüksek ve daha hızlı veri aktarımına sahip olduğundan, en iyi şekilde bir iş kampüsü veya üniversitede bulunanlar gibi profesyonel ağlar için kullanılır. Bir ev kurulumu veya orta kapasiteli veri aktarım ağı üzerinde çalışıyorsanız, muhtemelen koaksiyel kablo kullanmanız daha iyi olur.

Koaksiyel kablo

5/5 - (10 votes)