İçeriğe geç

Kategori 7 S/FTP Data Kablosu (Cat7 S/FTP)

Kategori 7 S/FTP Data Kablosu (Cat7 S/FTP)

Kategori 7 S/FTP Data Kablosu (Cat7 S/FTP)

Yapısal kablolama sistemlerinde gelişen teknoloji göz önünde bulundurularak geliştirilmiş ethernet kabloları arasında Cat7 yani Kategori 7 kablolar yer almaktadır. Temel olarak Cat7 kablolar içyapıda genellikle FTP sistem ile üretilmektedir. Kablo üretiminde FTP sistem, kablonun içyapısında bulunan 4 adet kablo çiftinin her birinin etrafına ayrı ayrı folyo kaplanmış olmasını ifade eder.

Cat7 kablolarda tüm kablolar FTP yapısıyla ele alınsa da Cat7 S/FTP kablolar bu kablo çiftleri üzerindeki folyo kaplamalarının dışında bir örgü kaplama ya da sahiptir. Yani bu sayede çok daha dayanıklı, parazitlere karşı çok daha güvenilir ve yüksek kaliteli bir kablolama imkanı ortaya çıkarmaktadır. Cat7 S/FTP kablolar bugün diğer kategori kablo çeşitleri ile benzer şekilde internet ve data transferi için kullanılabilir. Ayrıca bu kablo çeşidi haberleşme ve endüstriyel iletişimde veri transferi gibi birçok alanda da büyük avantaj sunmaktadır.

Cat7 S/FTP Kabloların Özellikleri Nelerdir?

Cat7 S/FTP kablo teknik olarak diğer ethernet kablolarına göre daha ağır bir yapıya sahiptir. Ezilme ve bükülmeye karşı da daha dayanıklı bir yapı sağlamaktadır. Birçok kabloda olduğu gibi yine

  • EIA/TIA-568-C.2
  • ISO/IEC 11801 2nd ed
  • IEC 61156-5 , EN 50173-1
  • EN 50288-4-1 gibi uluslararası standartlara uygun olarak üretimleri yapılmaktadır.

Üretim standartları dahilinde dış kaplamasında malzeme değişikliği yapılarak, PVC kaplama veya LSZH kaplama gibi işlemler yapılması da mümkün olmaktadır. LSZH kılıf kaplaması, 0 halojen ve yanmaya karşı çok dayanıklı bir malzeme olması ile birlikte bu tarz kablolarda tercih edilmektedir.

Cat7 S/FTP kablolar LSHZ kaplamalar gibi özellikleri sayesinde günümüzün önemli sistemleri arasında yer alan Powers over Ethernet gibi sistemler için de kullanılabilmektedir. Bu sistem PoE kısaltması ile de bilinirken, ethernet kablosunda veri ve elektriksel gücün bir arada taşınmasını ve fazla kablo karışıklıklarının engellenmesini sağlamaktadır.

Cat7 S/FTP Kabloların Kullanım Alanları Nelerdir?

Çok daha yüksek hızlara ulaşabilmesi açısından tercih edilen Cat7 kablolar, özellikle bir önceki nesilde bulunan Cat6 kablolara göre çok daha yüksek kapasiteler oluşturmaktadır. Nadiren Cat7 kablolarda UTP sistem ile üretim yapılmış olsa dahi 10 Gb/s veri taşıma kapasitesi sağlanırken, 600-900 MHz arası bant genişliği elde edilebilir. Cat7 kablolar haleflerine göre farklı bir konnektör olarak GG45 konnektör ile bağlantı gerçekleştirilen bir yapıya sahiptir. Günümüz teknolojisinde internetin aştığı hızlara göre 100 metrede dahi çok verimli bir kullanım sağlayan Cat7 kablo bugün elektromanyetizmadan etkilenmeden verimli iletişim sağlamaktadır.

Sahip olduğu tüm özellikleri ile birlikte Cat7 S/FTP kablolar birçok farklı internet bağlantısı için tercih edilebilir. Yani hızlı internetten yüksek hızlı internet ve süper hızlı internet bağlantılarına ve buradan ISDN bağlantılarına kadar birçok farklı bağlantı sistemi için tercih edilmesi mümkündür. Bu hız kapasitesi ile birlikte Cat7 kablolar yapısal kablolama amacıyla endüstride, haberleşmede, basın sektöründe veya sağlık gibi birçok sektörde kullanılabilir.

Günümüzde Türkiye’de çok yüksek internet hızlarına ulaşılması halen gelecek vadede planlansa da bugün ileri vadeleri düşünerek Cat7 kablolama sistemlerini tercih eden kişiler bulunmaktadır. Çünkü Cat7 kabloların hız ve bant genişliği yüksekliği halen günümüz internetine göre fazla görülebilir. Ancak özellikle geleceğin internetini sağlayacak kurumlar, bu kablo sistemlerini avantajlı özellikleri ile tercih etmelidir.

Kategori 7 S/FTP Data Kablosu (Cat7 S/FTP)

5/5 - (9 votes)